TRENDI
Limfna terapija za celostno zdravje: Zdravljenje limfedema, lipedema in vloga limfne drenaže
Ob omembi obtočil najprej vsi pomislimo na srčno-žilni sistem, ki pa je le eden izmed dveh transportnih sistemov v našem telesu. Poleg krvnega sistema je tu še limfni sistem, katerega vloge nikakor ne smemo podcenjevati.
Limfni sistem je torej pomemben del transportnega sistema v našem telesu. Sestavljajo ga limfni vodi, žile in kapilare ter povezuje tkiva z venskim sistemom, pri čemer vedno poteka od periferije proti centru telesa. Kadar limfni sistem ne deluje tako kot bi moral, se to odraža v številnih zdravstvenih težavah, med katerimi sta tudi limfedem in lipedem.
Pomembnost limfnega sistema za celostno zdravje
Glavna naloga limfnega sistema je transport medcelične tekočine oziroma limfe iz medceličnega prostora nazaj v venski sistem. Poleg tega skrbi tudi za kroženje limfocitov in drugih celic obrambnega mehanizma, odstranjuje toksine, preprečuje otekline, vzdržuje notranje ravnovesje v telesu in skrbi za transport absorbiranih dolgoverižnih maščobnih kislin, v maščobah topnih vitaminov in drugih nutrientov.
Limfni sistem ima torej izjemno pomembno vlogo v človeškem organizmu. Z opravljanjem svojih nalog poskrbi za razstrupljanje organizma, krepi imunski sistem in skrbi za prenos hranil po telesu.
Kadar imunski sistem nekoliko zaspi oziroma ne deluje tako, kot bi moral, ga je potrebno dodatno spodbuditi. Eden od načinov je tudi ročna limfna drenaža, posebna masažna tehnika, ki izboljša odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa, razstruplja telo in odpravlja otekline, kot sta lipedem in limfedem.
Lipedem – vzroki, simptomi in zdravljenje
Lipedem je kronično progresivno obolenje za katerega je značilna nenormalna porazdelitev maščobnega tkiva. Najpogosteje se pojavi na spodnjem delu telesa, na bokih in nogah, lahko pa tudi na rokah. Lipedem daje videz nesimetričnega telesa, še bolj pomemben pa je podatek, da ga, za razliko od limfedema, običajno spremlja tudi bolečina.
Vzroki za nastanek lipedema so zelo verjetno genetski in hormonski, čeprav o tem ni veliko potrjenih znanstvenih ugotovitev. Najpogosteje nastane že v obdobju pubertete, je pa velikokrat povezan z debelostjo, čeprav le ta ni vzrok za njegov nastanek.
Za lipedem je zelo pomemben znak bolečina, celoten potek bolezni pa razdelimo v 4 stadije:
- Stadij 1: koža je gladka in mehka, medtem ko je spodaj ležeči hipodermis povečan.
- Stadij 2: koža je neravna in ima izgled pomarančaste kože, zatipati je mogoče vozliče.
- Stadij 3: obsežna deformacija maščobnega tkiva, ki se kaže kot velike kožne gube in je povezano z omejitvijo funkcionalnosti.
- Stadij 4: v tej fazi se pojavi še limfedem oziroma lipo-limfedem.
Zdravljenja lipedema se lahko lotimo na več načinov. Predpogoj je uravnotežena prehrana in telesna aktivnost. Zelo pomembna je tudi uporaba kompresijskih oblačil in uporaba ročne limfne drenaže ter drugih terapevtskih tehnik.
Limfedem – vzroki, simptomi in zdravljenje
Limfedem je nabiranje tekočine, ki je bogata s proteini in je posledica zmanjšane zmogljivosti transporta limfe zaradi poškodbe bezgavk in limfnih žil. Ločimo primarni limfedem, ki je prirojeni in ga povzroči genetska napaka v razvoju limfnih žil ali bezgavk, in sekundarni limfedem, ki nastane zaradi okužb, poškodb, opeklin, odstranitve bezgavk in podobno.
Limfedem boste najprej prepoznali po občutku težkih rok ali nog, občutku zategovanja, rahli oteklini in napeti koži, zmanjšani gibljivosti v zapestju ali gležnju, tesnih oblačilih, odrevenelosti in mravljinčenju. Če v tej fazi ne boste ukrepali, se bo stanje poslabšalo. Pojavijo se lahko fibroze, limfne ciste in spremembe na nohtih. Pri limfedemu običajno ni prisotne nobene bolečine, oteklina pa se pojavi na celotnem udu.
Pri limfedemu je ključnega pomena, da se zdravljena lotimo pravočasno, saj ga lahko močno izboljšamo. Zlati standard predstavlja kompleksna dekongesitivna terapija, ki jo sestavljajo ročna limfna drenaža, kompresijska terapija, vaje v kompresiji in nega kože. Poleg tega so po potrebi lahko vključeni tudi fizioterapevtski postopki, kot sta manualna terapija in elektroterapija.
Vloga limfne drenaže pri zdravljenju limfedema in lipedema
Kot smo že v uvodu zapisali je ročna limfna drenaža posebna masažna tehnika, ki z gibi rok posnema utripanje limfnih žlez. Izvaja jo limfterapevt, ki s počasnimi in monotonimi gibi ter zelo blagim pritiskom dlani mehanično usmerja odvečno tekočino in proteine v smeri še delujočih bezgavk in limfnih poti.
Kadar gre za lipedem in limfedem, ročna limfna drenaža pomaga zmanjšati volumen prizadetih okončin na račun odstranitve odvečne tekočine v tkivu. To posledično vpliva na zmanjšanje bolečine in otekline ter preprečuje napredovanje bolezni.
Seveda pa se je potrebno zdravljena lipedema in limfedema z ročno limfno drenažo potrebno lotiti celostno, izrednega pomena pa je tudi čimprejšnja diagnostika in čim bolj zgodnja terapija.
Če imate katerega od simptomov lipedema in limfedema, vam priporočamo čimprejšnjo obravnavo pri limfterapevtu. Tako boste dosegli optimalne rezultate zdravljenja in preprečili, da bi se stanje še poslabšalo.
*Oglasni prispevek