KULTURA
Ob 99. obletnici rojstva Mikija Mustra: Umetnik, ki je zaznamoval slovensko kulturo
22. novembra 1925 je v Murski Soboti na svet prišel Miki Muster, slovenski animator, ilustrator, stripar, kipar, novinar in filmski režiser. Muster je bil eden najbolj prepoznavnih slovenskih umetnikov 20. stoletja, ki je s svojimi risanimi liki in političnimi karikaturami pomembno vplival na slovensko kulturo in družbo. Umrl je 7. maja 2018 v Ljubljani.
Rojstvo in zgodnja leta Mikija Mustra
Miki Muster je bil rojen kot Nikolaj Muster, v družini, ki se je zaradi očetove zdravniške službe večkrat selila. Tako je obiskoval šole v Ljubljani in Murski Soboti, kjer je gimnazijo končal med drugo svetovno vojno.
Na Akademiji za upodabljajočo umetnost v Ljubljani je leta 1953 diplomiral iz kiparstva, vendar se s kiparstvom ni ukvarjal dolgo. V Murski Soboti je med drugim ustvaril skulpturo partizana Štefana Kovača-Marka, ki danes stoji pred gledališčem.
Iz kiparstva do animacije: Miki Muster kot pionir v Sloveniji
Muster se je v zgodnjih letih svoje kariere uveljavil kot risar in karikaturist. Njegov slog je bil močno navdihnjen z delom Walta Disneyja in argentinskega humorista Guillermoja Mordilla.
V letih 1973–1990 je zaradi političnih razlogov živel v Münchnu, kjer je sodeloval s Bavaria filmom in ustvarjal risane filme za televizijo, sprva v Sloveniji, kasneje v Nemčiji. Njegovi animirani liki, kot so cik-cak zajčki in reklame za visoki C, so postali kultni in so jih predvajali na RTV Ljubljana vsak večer pred poročili.
Zvitorepec, Lakotnik in Trdonja: Liki, ki so postali del slovenske kulture
Miki Muster je prvi v Sloveniji začel ustvarjati stripe, najbolj pa je znan po likih Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje. Ti liki so postali prepoznavni simboli slovenske družbe, saj so v svojih zgodbah nevsiljivo, a učinkovito prikazovali človeške vrline in napake. Muster je prav tako ilustriral slikanice slovenskih in tujih avtorjev ter občasno prispeval ilustracije za strokovne brošure.
Karikature in politični komentarji v povojni Sloveniji
Po vrnitvi v Slovenijo po osamosvojitvi je Muster začel prispevati risane portrete slovenskih politikov v revijo Mag. Njegove politične karikature so postale znane, izšle pa so v dveh knjigah – Zvitorepec za odrasle in Politična karikatura. Mustrovo delo je bilo vedno neposredno in duhovito, pogosto pa je vsebovalo kritiko družbenih in političnih razmer.
Vrnitvi v Slovenijo in uspehi v plavanju
Po vrnitvi v Slovenijo je Miki Muster začel intenzivno plavati, kjer je dosegel številne uspehe v kategoriji masters, v kateri so tekmovalci stari od 75 do 85 let. Postal je veteranski prvak in na svetovnem ter evropskem prvenstvu v svoji kategoriji osvojil številne medalje.
Prejemnik mnogih nagrad in priznanj za življenjsko delo
Miki Muster je prejel številna priznanja, med njimi jugoslovansko nagrado Andrija (1978), Viktorja za življenjsko delo (2000), srebrni red za zasluge Republike Slovenije (2014) ter Prešernovo nagrado za življenjsko delo (2015). Leta 2018 je bil tudi imenovan za častnega občana Mestne občine Murska Sobota.
Vir: Kamra.si
Foto: Arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.