LOKALNO
FOTO in VIDEO: Gornja Radgona v ospredju vseživljenjskega učenja
Danes je v Gornji Radgoni potekala slavnostna otvoritev projekta Temeljne kompetence 2023–2029, ki ga vodi Ljudska univerza Murska Sobota v sodelovanju s partnerji. Projekt, financiran s pomočjo Evropske unije in ministrstva za vzgojo in izobraževanje, odpira vrata brezplačnemu vseživljenjskemu učenju za odrasle po vsej Sloveniji.
Za sproščen uvod poskrbel Tilen Artač
Dogodek je z značilno duhovitostjo in energijo povezoval humorist Tilen Artač, ki je s kratkim skečem poudaril pomen nenehnega učenja in prilagajanja izzivom sodobnega sveta.
Priložnost za nove spretnosti
Cilj projekta je izboljšati ključne kompetence odraslih, še posebej tistih iz ranljivih skupin, kot so starejši, tujci, nižje izobraženi in osebe na prestajanju zaporne kazni. Programi, ki vključujejo digitalno in računalniško pismenost, jezikovne tečaje in priprave na izpite, so za vse udeležence popolnoma brezplačni.
Dragana Vučković, vodja projekta, je poudarila, da je izobraževanje ključ do boljše zaposljivosti, osebnega razvoja in prilagoditve na hitro spreminjajoče se razmere, kot so tehnološke spremembe in podnebni izzivi.
Knjižnice kot nosilke znanja
Direktorica knjižnice Gornja Radgona, Andreja Vučak Hribar, je spomnila na dolgoletno vlogo knjižnic v izobraževanju odraslih. Po njenih besedah knjižnica ni le prostor za izposojo knjig, temveč s svojo dejavnostjo omogoča osebni razvoj in krepitev lokalne skupnosti.
Vloga občine in sodelovanje z lokalno skupnostjo
Županja občine Gornja Radgona, Urška Mauko Tuš, je izrazila ponos nad sodelovanjem občine pri tem obsežnem projektu. Občina je letos prispevala tudi k energetski prenovi knjižnice in s tem izboljšala pogoje za izobraževanje.
Ambiciozen finančni načrt
Direktor Ljudske univerze Murska Sobota, Dejan Dravec, je razkril, da je vrednost projekta ocenjena na tri milijone evrov, kar omogoča dolgoročno izvajanje različnih programov, ki so dostopni vsem odraslim. Po njegovih besedah projekt ne prinaša le novih znanj, temveč tudi krepi kakovost življenja in zaposlitvene priložnosti posameznikov.
Zakaj se vključiti?
Projekt Temeljne kompetence 2023–2029 spodbuja vseživljenjsko učenje in omogoča vsem, da brez stroškov pridobijo znanja, ki so ključna za uspešno soočanje z izzivi sodobnega sveta. Ne glede na starost, stopnjo izobrazbe ali pretekle izkušnje so programi zasnovani tako, da vsakdo lahko najde nekaj zase.
Operacijo »Temeljne kompetence 2023-2029 delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus in se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.
Program cilja politike 4: Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic, prednostne naloge 6: Znanja in spretnosti ter odzivni trg dela in specifičnega cilja ESO4.7.: Spodbujanje vseživljenjskega učenja, zlasti prožnih možnosti za izpopolnjevanje in prekvalifikacijo za vse, ob upoštevanju podjetniških in digitalnih veščin, boljše predvidevanje sprememb in zahtev po novih veščinah na podlagi potreb trga dela, olajševanje prehodov med delovnimi mesti in spodbujanje poklicne mobilnosti.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
* Oglasni prispevek