https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: Med najbolj izstopajočimi mednarodnimi projekti dva pomurska

15.12.2024 ob 11:00  

Center za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) je v sodelovanju z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje podelil nacionalna priznanja za najuspešnejše mednarodne projekte v programih Erasmus+ in eTwinning ter evropske nagrade za inovativno poučevanje za leto 2024. Med nagrajenci sta se z dvema priznanji za najbolj kakovostne mednarodne projekte na področju izobraževanja odlikovali tudi izobraževalni instituciji iz Pomurske regije.

Podeljena so bila prestižna priznanja, ki izpostavljajo odličnost na področju mednarodnega sodelovanja v izobraževanju. Priznanje Jabolko kakovosti je bilo namenjeno najboljšim praksam v okviru programa Erasmus+, medtem ko je nagrado Zlati kabel prejel izjemen projekt v pobudi eTwinning. Poleg tega so bile podeljene tudi Evropske nagrade za inovativno poučevanje, ki jih podeljuje Evropska komisija.

Vse tri nagrade simbolizirajo vrednote skupnosti, ki stremi k izboljšanju sveta skozi vzgojo in izobraževanje. Za nagrajence so te nagrade ne le priznanje, temveč tudi odgovornost, da s svojim uspehom navdihujejo druge in prispevajo k sooblikovanju prihodnosti. Hkrati so nagrade pomembna motivacija za vse, ki šele začenjajo svojo pot v mednarodnem sodelovanju.

Nagrado Zlati kabel je v starostni kategoriji od 0 do 6 let nagrado prejel Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona za projekt »Sm@rt Students«. V kategoriji od 12 do 15 let pa je nagrado prejela Osnovna šola Kajetana Koviča Radenci za projekt »Math with Gamification«. 

Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona: Sm@rt Students

Projekt, ki je združil osem šol iz Slovenije, Grčije, Turčije in Portugalske ter otroke, stare od 3 do 8 let, se je osredotočil na spodbujanje razmišljanja in razprav o raznolikosti ter človekovih pravicah. Prek branja in uporabe inovativne metode 6 klobukov razmišljanja so otroci razvijali razumevanje teh pomembnih tem.

Ena izmed izstopajočih značilnosti projekta je bila odlična vključitev IKT-orodij, ki so dopolnjevala raznolike dejavnosti, v katerih so otroci sodelovali. Med temi dejavnostmi so bila reševanja ugank, abecednih kod in aktivnosti v sobah pobega, ki so jih spodbujale k logičnemu razmišljanju in sodelovanju. Poleg tega so otroci pisali skupno zgodbo, brali zgodbe in se o njih pogovarjali ter razvijali vprašanja kot izhodišča za razprave, pri čemer so uporabljali tehniko 6 klobukov razmišljanja. Projekt je navdušil z uporabo sodobnih pedagoških metod, ki so omogočale krepitev različnih znanj in veščin 21. stoletja. Otroci so razvijali digitalne veščine, kreativnost, bralno pismenost, kritično razmišljanje ter se učili tujega jezika. Tak pristop je postavil temelje za njihov celostni razvoj in ustvaril navdihujoče okolje, v katerem so otroci že od malih nog spoznavali pomen raznolikosti in spoštovanja človekovih pravic.

Osnova šola Kjetana Koviča Radenci: Math with Gamifiation

Projekt, ki je združil šole iz Slovenije, Grčije, Azerbajdžana in Severne Makedonije, je bil zasnovan z ambicioznim ciljem – zvišati motivacijo učencev za učenje matematike skozi igrifikacijo ter jim na interaktiven način približati matematične koncepte in operacije. Uspeh projekta temelji na izjemnem sodelovanju vseh partnerskih šol, skrbno zastavljenih ciljih, ki so bili usklajeni s kurikulom, ter kakovostnih končnih izdelkih, kot so spletni kviz in e-zbirka matematičnih iger. Ti izdelki so nastali v okviru dela mednarodno mešanih skupin učencev, kar je dodatno prispevalo k razvoju njihovih sodelovalnih in socialnih veščin.Poleg matematike so učenci skozi projekt razvijali še druge ključne spretnosti, med njimi kompetence 21. stoletja, kot so kritično razmišljanje, digitalna pismenost in medkulturno sodelovanje. Uporaba IKT-orodij je bila na izjemno visoki ravni – orodja so bila inovativna in raznolika, njihova uporaba pa je učinkovito podprla izvedbo vseh aktivnosti. Projekt je tako postal navdihujoč primer dobre prakse, ki povezuje sodobne pedagoške pristope z mednarodnim sodelovanjem.

FOTO: CMEPIUS, Klemen Razinger

Več fotografij v spodnji fotogaleriji ...

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.