GLOBALNO
Najmanj smrtnih nesreč v gozdovih v zadnjem desetletju
Lansko leto je bilo pri delu v gozdovih zabeleženih bistveno manj smrtnih nesreč kot v prejšnjih letih. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) je v letu 2024 v gozdovih po Sloveniji prišlo do 33 nesreč, od katerih so bile štiri smrtne. To je najmanj od leta 2011, ko se je začelo sistematično spremljanje tovrstnih nesreč.
Po primerjavi podatkov z letom 2023, ko je bilo nesreč 48, od tega 16 smrtnih, je zmanjšanje očitno. Iz Zavoda za gozdove Slovenije opozarjajo, da so razlogi za nesreče pogosto podcenjevanje nevarnosti, neuporaba varovalne opreme in slabo poznavanje tehnik dela. »Najpogosteje do nesreč pride pri sečnji drevja, zlasti med izdelavo zaseka in podžagovanjem,« so pojasnili.
Prepoznavanje nevarnosti in usposabljanja za varno delo
Pri Zavodu za gozdove Slovenije že od leta 1995 izvajajo številne aktivnosti za osveščanje in usposabljanje lastnikov gozdov. Na terenskih delavnicah, ki jih vodijo posebej usposobljeni inštruktorji, lastnikom gozdov predstavljajo varne tehnike dela in opozarjajo na pomen uporabe zaščitne opreme. Trenutno imajo na voljo 25 inštruktorjev, ki poleg lastnikov gozdov usposabljajo tudi člane prostovoljnih gasilskih društev in delavce komunalnih podjetij, poroča STA.
Posebno pozornost namenjajo tudi promociji varnega dela na večjih dogodkih in sejmih. Na tekmovanjih, kot je državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, sodelujoči dokazujejo visoko stopnjo usposobljenosti, hkrati pa promovirajo varnost pri delu v širši javnosti.
Povečana uporaba varovalne opreme v gozdovih
ZGS poudarja, da je v zadnjih letih opaziti porast uporabe zaščitne opreme, kar pripisujejo pretekli kampanji ozaveščanja. »Danes redko srečamo delavca brez zaščitne čelade, protivreznih hlač ali primerne obutve,« pravijo. Kljub temu ostajajo izzivi pri preprečevanju nesreč zaradi udarcev in padcev debel ali vej.
Letos Zavod nadaljuje z usposabljanji za varno delo v gozdovih, saj so rezultati v letu 2024 jasen dokaz, da sistematični ukrepi pripomorejo k varnosti. Uporaba pravilnih tehnik, ustrezne opreme in redna usposabljanja ostajajo ključni koraki za zmanjšanje tveganj pri delu.
Širši pomen varnega dela v gozdovih
Sistemski pristop k izboljšanju varnosti v gozdovih ne pripomore le k manj nesrečam, temveč tudi k večji produktivnosti in ohranjanju zdravja delavcev. Lastniki gozdov in drugi deležniki so pozvani, da se aktivno vključijo v izobraževalne aktivnosti, saj le z ozaveščenostjo in pravilno uporabo opreme lahko dolgoročno zmanjšamo število nesreč.
Foto: Arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Pomurec priporoča: Spletna stran za zapeljive zmenke 🔞, pridružite se tukaj 👉 WWW.XGIRL.FUN
zakaj ni možnosti komentarja na izjave posranca horvatha
Orban je tako zapovedal
Ve pa zdaj je vse avtomatika toplotne črpalke ,pa mile zime pa te mladi ne rabijo drv delati,pa bolje ka nej ka tak z motorno žago si ne bi znali kaj začeti nej,ka bi še z njo drva delali,so preveč kilavi.