POLITIKA

Polnopravno članstvo Slovenije v CERN-u: Prinaša nam precej novih priložnosti in ugled
Sodelujoči na posvetu so osvetlili prednosti, ki jih Republiki Sloveniji prinaša polnopravno članstvo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave - CERN.
V organizaciji Komisije Državnega sveta Republike Slovenije za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije se je danes odvil posvet z naslovom Slovenija in CERN: priložnosti za znanost, gospodarstvo in mednarodni ugled.
Decembra 2024 je Svet CERN-a soglasno sprejel resolucijo o sprejemu Slovenije kot polnopravne članice.
To je izjemen dosežek dolgoletnega odličnega znanstvenega sodelovanja, ki se je začelo leta 1991, od leta 2016 pa je Slovenija tudi delovala kot pridružena članica.
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je poudaril, da polnopravno članstvo v CERN-u Sloveniji prinaša tri ključne prednosti: dostop do vrhunske znanosti in raziskav, možnosti za gospodarsko rast in ustvarjanje novih delovnih mest v visokotehnoloških panogah ter večjo prepoznavnost Slovenije kot inovativne in napredne države.
»Pridružitev CERN-u ni le nacionalni dosežek, temveč rezultat dolgoletnega prizadevanja naših raziskovalnih inštitutov, ki so ta preboj omogočili,« je poudaril.
Sodelovanje odpira vrata tudi slovenskemu gospodarstvu – še posebej malim in srednjim podjetjem, ki imajo zdaj priložnost, da svoje izdelke in storitve ponudijo na globalnem trgu.
Članstvo v CERN-u po njegovih besedah prav tako utrjuje vlogo Slovenije kot države, ki aktivno prispeva k oblikovanju globalnih raziskovalnih politik in iskanju rešitev za največje izzive človeštva – od energetske krize do trajnostnega razvoja in prilagajanja podnebnim spremembam.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je dejal, da je sprejem v polnopravno članstvo potrditev, da imamo v Sloveniji odlične znanstvenice, in podjetja.
»Hkrati je tudi priznanje državi, da uspešno podpira in bo še naprej podpirala raziskave na področju fizike delcev, seveda pa ta vlada podpira celotno znanstveno, inovacijsko in visokošolsko skupnost.
Zavedamo se, da je ta skupnost gonilo razvoja države, zato, kot je znano, namenjamo rekordna sredstva za znanost, raziskave in inovacije.«
Sledili sta dve razpravi.
V prvi razpravi z naslovom Kako delovanje v CERN-u oblikuje ugled slovenske znanosti v svetu?, ki jo je vodil državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Jure Gašparič, so sodelovali prof. dr. Boštjan Golob (Univerza v Novi Gorici), prof. dr. Marko Mikuž (Institut Jožef Stefan in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani), prof. dr. Borut Kerševan (Institut Jožef Stefan in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani), dr. Slobodan Šešum (ministrstvo za zunanje in evropske zadeve) in mag. Miroslav Gregorič (podpredsednik odbora državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor).
Član sveta CERN-a prof. dr. Danilo Zavrtanik je spomnil, da je približevanje CERN-u, eni izmed najuglednejših znanstvenih institucij na svetu, trajalo slabih 50 let.
Državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Jure Gašparič je dejal: »Slovenija bo postala 25. polnopravna članica zdaj 24-članske skupnosti. V CERN-u je nastal svetovni splet, napredna medicinska tehnologija, ki je med drugim bistveno izboljšala tudi diagnostiko na področju rakavih obolenj.
CERN nam nudi vpogled v nastanek vesolja, v temeljne zakone, ki urejajo naravo. Slovenija ima že 50-letno tradicijo sodelovanja s to ugledno mednarodno znanstveno institucijo in zdaj je prišel čas, da postanemo njeni polnopravni člani.«
Na posvetu, ki sta ga povezovala mag. Peter Volasko z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije in podpredsednik Komisije Državnega sveta Republike Slovenije za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino prof. dr. Stanislav Radovan Pejovnik, so sodelujoči poudarili, da polnopravno članstvo Sloveniji prinaša številne prednosti.
Med njimi je kot prvo izpostavil, da bodo slovenski znanstveniki dobili neomejen dostop do najsodobnejše raziskovalne infrastrukture CERN-a in sodelovali v vodilnih projektih, kot so ATLAS, ALICE in FCC (bodoči krožni trkalnik).
Poleg tega bodo imeli mladi raziskovalci, študenti in učitelji dostop do programov usposabljanja, štipendij in poletnih šol.
Slovenska podjetja bodo lahko brez omejitev sodelovala pri razpisih CERN-a za dobavo visokotehnološke opreme, polnopravno članstvo Slovenije CERN-u pa predstavlja pomemben korak za krepitev mednarodnega ugleda Slovenije v znanstveni skupnosti, hkrati pa prinaša izjemne koristi za področje znanosti in gospodarstva.
Že zdaj slovenska podjetja, kot sta Elgoline in Žustal, uspešno sodelujejo s CERN-om, kar potrjuje velik potencial slovenskega gospodarstva na tem področju.
Fotogalerija






Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.