https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

POM-PROFIL

Društvo Kreativne Mladine: »Gradimo vključujočo družbo skozi mladinsko delo«

20.2.2025  

Društvo Kreativne Mladine je mladinska organizacija, ki si prizadeva za ustvarjanje vključujoče družbe s pomočjo mladinskega dela. Pogovarjali smo se s predsednikom društva, Markom Lenarčičem.


Njihov glavni cilj je spodbujanje kreativnosti, raznolikosti in enakopravnosti med mladimi, pri tem pa posebno pozornost namenjajo ranljivim skupinam. Skozi umetniške, izobraževalne in socialne projekte krepijo solidarnost, medsebojno razumevanje ter socialne vezi. V Murski Soboti so odprli prvi mladinski center, kjer mladi dobijo prostor za izražanje, učenje in razvoj.

1. Na kratko opišite društvo

Društvo Kreativne Mladine je mladinska organizacija, s statusom v javnem interesu, posvečena ustvarjanju inkluzivnega okolja in vključevanju ranljivih skupin v družbo preko mladinskega dela. Naš glavni cilj je spodbujati kreativnost, raznolikost in enakopravnost med mladimi ter hkrati nuditi podporo tistim, ki se soočajo z različnimi oblikami ranljivosti. S svojimi dejavnostmi in programi želimo mladim omogočiti prostor za izražanje, učenje in razvoj, ne glede na njihov družbeni status, izobrazbo ali druge omejitve.

Skozi raznolike umetniške, izobraževalne in socialne projekte spodbujamo solidarnost, medsebojno razumevanje ter krepitev socialnih vezi med mladimi. Posebno pozornost namenjamo ranljivim skupinam, kot so mladi s posebnimi potrebami, brezdomci, LGBTQ+ skupnost, Romi, begunci, mladimi s specifičnimi motnjami v razvoju, brezposelnimi mladimi in mladimi z odločbo o nezmožnosti za delo ter drugimi, ki se soočajo z družbeno izključenostjo. Sodelujemo z lokalnimi skupnostmi, institucijami in nevladnimi organizacijami, da skupaj oblikujemo programe, ki prispevajo k trajnostni vključenosti mladih v družbo. Društvo Kreativne Mladine se zavzema za pravičnost, spoštovanje raznolikosti in gradnjo odprtega ter strpno naravnanega družbenega okolja.

 

Skozi ustvarjalnost in mladinsko delo želimo soustvarjati boljše pogoje za vse mlade, ne glede na njihove življenjske okoliščine, ter prispevati k oblikovanju bolj solidarne in sočutne družbe. V Murski Soboti smo odprli prvi mladinski center, ki promovira odprto mladinsko delo in zagotavlja varen prostor za druženje, učno podporo, delavnice in aktivnosti, razvoj in izvajanje projektov ter prostor, kjer lahko mladi ustvarjajo. V mladinskem centru sta prostor našli tudi dve lokalni mladinski glasbeni skupini.

Naše delo v mladinskem centru in našem društvu zajema pripravo različnih aktivnosti za mlade, pripravo mednarodnih projektov sklopu programa Erasmus+ in Evropska Solidarnostna Enota. Prav tako pa se vključujemo v pripravo lokalnih in nacionalnih projektov v sodelovanju z lokalnimi in nacionalnimi partnerji. Stremimo k povezovanju, sodelovanju in skupni promociji odprtega mladinskega dela.

2. Kako bi opisali naloge, ki jih društvo opravlja, ter glavne cilje, ki jih imate pri delu z mladimi?

Društvo Kreativne Mladine je organizacija, ki s pomočjo mladinskega dela ustvarja vključujoče okolje, kjer lahko mladi razvijajo svoje ideje, talente in kompetence. Naše delo temelji na odprtem mladinskem delu, kar pomeni, da mladi sami sooblikujejo vsebine in aktivnosti, mi pa jim pri tem nudimo podporo, usmerjanje in varen prostor za izražanje.

Poseben poudarek dajemo vključevanju ranljivih skupin in spodbujanju strpnosti ter enakopravnosti v skupnosti. V Murski Soboti smo vzpostavili mladinski center, ki mladim omogoča kreativno izražanje, neformalno učenje, prostovoljno delo ter priložnosti za povezovanje na lokalni in mednarodni ravni.

Preko različnih projektov mladim približujemo pomembne družbene teme, jih opolnomočimo za aktivno sodelovanje v družbi ter jim pomagamo pri osebnem in profesionalnem razvoju. Naš cilj je ustvariti okolje, kjer se vsak mladi posameznik počuti sprejetega, slišanega in motiviranega za uresničitev svojih idej.

3. V društvu se zavedate pomembnosti podpore ranljivim skupinam. Kako se specifično povezujejo vaši programi s temi skupinami, kot so mladi s posebnimi potrebami, brezdomci, LGBTQ+ skupnost in drugi?


V Društvu Kreativne Mladine se zavedamo, da je ključno ustvarjati okolje, kjer se vsak posameznik počuti sprejetega in varnega, ne glede na svoje okoliščine. Naši programi so zasnovani tako, da aktivno vključujejo mlade iz različnih ranljivih skupin, s poudarkom na dostopnosti, razumevanju in opolnomočenju. Preko mladinskega centra zagotavljamo varen prostor, kjer lahko LGBTQ+ mladi, mladi s posebnimi potrebami, brezdomci in drugi izrazijo sebe, najdejo podporo ter se vključijo v ustvarjalne in izobraževalne aktivnosti.

Skozi neformalno izobraževanje naslavljamo pomembne teme, kot so duševno zdravje, pravice manjšin in socialna vključenost, pri čemer mlade spodbujamo k aktivnemu sodelovanju in izražanju lastnih izkušenj. Verjamemo, da vključevanje temelji na medsebojnem spoštovanju in grajenju mostov med različnimi skupnostmi, zato ustvarjamo projekte, ki povezujejo mlade in jih učijo solidarnosti ter empatije. S tem ne samo da širimo zavest o pomenu enakosti, temveč tudi omogočamo, da ranljive skupine aktivno prispevajo k skupnosti in soustvarjajo bolj vključujočo družbo.

Obenem smo velikokrat glas mladih, ko si druge organizacije ne upajo ali ne želijo zavzemati za enakopravnost oziroma se ne želijo izpostavljati zaradi politične pripadnosti. Velikokrat nam mladi potožijo, da ne morejo doseči svojih idej, saj nimajo podpore ali pa jih zavrnejo zaradi njihovega ozadja. Tako smo v društvu velikokrat tisti, ki dajemo glas mladim in »jezimo« politične odločevalce in ostale akterje. Jezimo s tem, da jim povemo realno stanje in stojimo za mladimi ter jih velikokrat tudi kontaktiramo.

V društvu ponujate tudi mladinske izmenjave. Kakšen je njihov pomen in kako te izmenjave prispevajo k osebnemu razvoju mladih ter k povezovanju med mladimi iz različnih okolij?

Mladinske izmenjave, ki jih organiziramo v Društvu Kreativne Mladine, mladim ponujajo priložnost za osebno rast, pridobivanje novih znanj in izkušenj ter širjenje obzorij skozi mednarodno sodelovanje. Z vključevanjem v raznolike kulturne in socialne kontekste udeleženci razvijajo medkulturno razumevanje, komunikacijske veščine in sposobnost sodelovanja v skupini. Izmenjave spodbujajo kritično mišljenje, kreativnost in iniciativnost ter mladim omogočajo, da stopijo iz cone udobja in pridobijo samozavest pri soočanju z novimi izzivi.

Skozi neformalno učenje, praktične delavnice in skupne projekte se mladi učijo reševanja problemov, solidarnosti in odgovornosti, hkrati pa se povezujejo s sovrstniki iz različnih okolij in gradijo trajna prijateljstva. S tem krepimo njihovo pripravljenost na aktivno državljanstvo in vključevanje v družbo, obenem pa ustvarjamo priložnosti za dolgoročno mednarodno sodelovanje ter razvoj novih idej in iniciativ, ki presegajo meje posameznih držav.

5. Kakšne izzive ste srečali pri delu z ranljivimi skupinami, in kako ste jih premagali?

Pri delu z ranljivimi skupinami smo se srečali z različnimi izzivi, ki so zahtevali veliko prilagodljivosti, vztrajnosti in inovativnih pristopov. Eden ključnih izzivov je bilo zagotavljanje stabilnega financiranja, saj nevladne organizacije pogosto delujemo projektno in smo odvisni od razpisov, donacij in prostovoljnega dela. To pomeni, da je zagotavljanje dolgoročnih programov in kontinuirane podpore mladim pogosto negotovo, kar otežuje načrtovanje in razvoj naših aktivnosti.

Drug velik izziv je bilo razumevanje specifičnih potreb mladih iz ranljivih skupin. Vsak posameznik ima svoje izkušnje, ovire in potrebe, zato smo se pri oblikovanju aktivnosti osredotočili na prilagojen pristop, ki temelji na odprtem mladinskem delu, poslušanju in soustvarjanju vsebin skupaj z mladimi. Včasih smo se soočali tudi z odporom okolja, ki ni vedno razumelo pomena vključevanja ranljivih skupin. Pri tem smo morali vlagati veliko truda v ozaveščanje in izobraževanje lokalne skupnosti, saj se pogosto srečujemo z nevoščljivostjo ali napačnimi predstavami o našem delu. Sodelovanje z lokalnimi institucijami in drugimi deležniki je bilo prav tako izziv, saj pogosto ni bilo enostavno uskladiti različnih interesov in prepričati odločevalce o pomenu podpore mladinskim pobudam.

 

Kljub temu smo z vztrajnostjo, dobrimi praksami in konkretnimi rezultati dokazali, da je naša vizija vključujoče skupnosti pomembna in da ima dolgoročne pozitivne učinke tako za mlade kot za širše družbeno okolje. Največjo moč pri premagovanju teh izzivov pa imajo prav mladi sami, ki s svojo energijo, idejami in zagnanostjo dokazujejo, da si zaslužijo prostor, kjer se lahko izražajo, razvijajo in povezujejo. Veseli nas, da nam podpro vedno izkazuje Mestna občina Murska Sobota. Le ta se po svojih zmožnostih vedno trudi in nam prisluhne.

6. Kaj bi svetovali mladim, ki se soočajo s socialno izključenostjo ali drugimi izzivi? Kako jim lahko društvo pomaga na poti do osebnega razvoja?

Mladim, ki se soočajo s socialno izključenostjo ali drugimi izzivi, bi svetovali, naj nikoli ne ostanejo sami s svojimi težavami. Pomembno je poiskati podporo, najti skupnost, kjer so sprejeti, ter okolje, kjer lahko razvijajo svoje potenciale in izražajo svojo kreativnost. V našem društvu verjamemo, da vsak mladi potrebuje varen prostor, kjer se lahko počuti slišanega, razumljenega in spodbujenega k osebni rasti. Zato vse mlade vabimo, da se nam pridružijo in postanejo del naše skupnosti.

 

Delujemo po principu odprtega mladinskega dela, kar pomeni, da vsak mlad posameznik lahko pride v naše prostore z idejo, željo ali potrebo, mi pa mu pomagamo pri njeni realizaciji. Spodbujamo mlade, da v našem mladinskem centru izvajajo aktivnosti, ki jih veselijo – naj bo to ustvarjanje, delavnice, kulturni dogodki, pogovori ali preprosto druženje. Pri tem nudimo podporo, prostor, opremo in znanje, ki jim lahko pomaga pri osebnem razvoju ter premagovanju izzivov, s katerimi se soočajo.

Obenem pa ob tej priložnosti vabimo lokalne šole, da se povežejo z nami in mladim omogočijo dodatno pomoč pri vključevanju v družbo. Naša vrata so vedno odprta za vse, ne glede na to, od kod prihajajo ali s kakšnimi težavami se soočajo. Najdejo nas lahko na Instagramu, Facebooku in TikToku, kjer redno objavljamo priložnosti za mlade, dogodke in projekte, v katere se lahko vključijo. Verjamemo, da lahko skupaj ustvarimo okolje, kjer se mladi počutijo varne, podprte in opolnomočene, da sledijo svojim sanjam in gradijo prihodnost po svojih željah.

7. Kako vidite prihodnost Društva Kreativne Mladine in katere cilje želite doseči v naslednjih letih?

Prihodnost Društva Kreativne Mladine vidimo kot priložnost za nadaljnjo rast, krepitev vpliva na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni ter zagotavljanje kakovostnih programov za mlade. Naš glavni cilj je vzpostaviti stabilno in trajnostno delovanje mladinskega centra, kjer bodo mladi imeli dostop do podpore, prostora za ustvarjanje in priložnosti za osebni ter profesionalni razvoj. V bližnji prihodnosti si prizadevamo pridobiti financiranje za dva mladinska delavca, kar bi omogočilo, da bo mladinski center odprt skozi cel dan in še dostopnejši za mlade iz lokalnega okolja.

Prav tako želimo pridobiti znak kakovosti, da bomo lahko v okviru Evropske solidarnostne enote gostili mednarodne prostovoljce, ki bodo prispevali k dinamiki našega centra in prinesli nove izkušnje ter poglede. Pomembno nam je tudi vzpostavljanje trdnih mednarodnih partnerstev, ki bodo mladim omogočila izkušnje v tujini skozi neformalno izobraževanje, hkrati pa želimo omogočiti izobraževanja za mladinske delavce, da bodo lahko še bolj kakovostno podpirali mlade pri njihovem razvoju. V prihodnjih letih želimo v našem mladinskem centru gostiti vsaj eno do dve mladinski izmenjavi letno, s čimer bomo omogočili mladim priložnost za izmenjavo idej, kultur in ustvarjanje novih projektov.

 

Ob tem si prizadevamo, da bo še bolj zaživela naša izmenjevalnica oblačil, mini knjižnica in da bo Dnevna soba postala osrednje zbirališče mladih za pripravo projektov ter aktivnosti na področju mladine v Pomurju. V februarju pripravljamo otvoritev fotografske razstave Ljudje in kraji, ki bo potekala 28. februarja 2025 ob 18. uri. Marca pa organiziramo mladinski dialog, ki bo potekal 19. marca 2025, na katerem pričakujemo direktorico Urada za mladino RS, predstavnike lokalnih šol, Mestne občine Murska Sobota ter mestne svetnike in politike. Naš cilj je, da mladi dobijo glas, možnost soustvarjanja prihodnosti in priložnost, da njihove ideje postanejo del širšega družbenega dogajanja. Verjamemo, da lahko z zagnanostjo, povezovanjem in sodelovanjem ustvarimo dolgoročne spremembe in izboljšamo kakovost življenja mladih v naši skupnosti.

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/dkm_murskasobota/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/kreativnamladina/
TIK TOK: https://www.tiktok.com/@drustvokreativnemladine

 

FOTO: Arhiv društva

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.