TRENDI
Spomladanska zakladnica zdravja
Spomladi, ko narava oživi, je na večjih travnih površinah mogoče videti številne ljudi, sklonjene in natančno iščejo dragoceno rastlino – regrat. Rastlina, ki je med Slovenci zelo priljubljena, je znana po svoji hranilni vrednosti in zdravilnih lastnostih.
Regrat spada med divjo zelenjavo, ki raste po travnikih, pašnikih, travnatih poteh, ob ograjah, na zelenicah, zapuščenih vrtovih in njivah. Mlade liste divjega regrata nabiramo od sredine marca do sredine aprila, ko so še najbolj sveži in okusni. Po tem času pa se pojavijo regratove lučke, ki jih otroci radi spreminjajo v majhne lahke "metle" in jih puščajo, da jih veter raznaša naokoli. Ta način širjenja omogoča hitro razmnoževanje te rastline.
Vrste regrata in njegove zdravilne lastnosti
Poznamo od 40 do 60 različnih vrst regrata, ki se med seboj precej razlikujejo. Najbolj razširjena in poznana je navadna vrsta regrata, katere latinsko ime je Taraxacum. Ta rastlina je dobila ime od arabskega zdravnika Avicenne, ki jo je imenoval "kar se dobi v lekarni", saj je bila že takrat cenjena zaradi svojih zdravilnih lastnosti.
Regrat je bil skozi zgodovino uporabljan za zdravljenje različnih obolenj. V 15. stoletju je nemški zdravnik Jakob Dietrich von Bergzabern priporočal regrat proti težavam želodca in jeter, medtem ko so ga stari Grki cenili kot zdravilo za očesne bolezni.
Prava zakladnica zdravja
Za zdravilne učinke se uporablja celotna rastlina, tako nadzemni kot podzemni deli. Nadzemne dele nabiramo pred cvetenjem, cvetove pa v času cvetenja. Najbolj zdravilni del rastline je korenina, ki jo izkopljemo pred cvetenjem ali v jeseni. Pri tem moramo biti previdni, da korenine ne poškodujemo, saj bi lahko prišlo do izgube mlečnega soka, kar zmanjša zdravilni učinek.
Zaradi svojega grenkega okusa regrat pomaga pri prebavnih težavah, saj ima odvajalni učinek. Kljub temu pa se ga zaradi grenkobe težko zaužije preveč. Regrat je tudi odličen vir rudnin in spodbuja delovanje jeter ter drugih žlez v telesu.
Kako in kje nabirati regrat?
Če želite uživati v svežem regratu, je najbolje, da ga nabirate sami. Izogibajte se površinam ob prometnih cestah, letališčih ali tistim, kjer se uporablja gnojnica. Poiskati morate travnike, ki niso onesnaženi s kemikalijami in kjer ni veliko pasjih sprehajalcev.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.