https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Pet let od začetka epidemije: Kako se je Slovenija spopadala s covidom-19?

11.03.2025 ob 13:00  

V sredo bo minilo pet let, odkar je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder razglasil epidemijo covida-19 v Sloveniji. To je vodilo v zaprtje javnega življenja in številne omejitvene ukrepe, ki so se pogosto spreminjali. Danes je covid-19 bolezen, ki redkeje povzroča resne zaplete.

Prvi primer okužbe z novim koronavirusom so v Sloveniji potrdili 4. marca 2020. Epidemijo so razglasili 12. marca, s čimer so aktivirali državni načrt za ukrepanje ob pojavu epidemije.

Še isti dan so zaprli mejo z Italijo, kjer je bilo žarišče epidemije. Po odločitvi vlade Marjana Šarca so se teden dni kasneje zaprle šole, fakultete in odpovedane so bile vse nenujne zdravstvene storitve.

Zaprtje javnega življenja je nato še razširila vlada Janeza Janše, ki je prevzela vodenje države sredi marca 2020. Strogi ukrepi in previdnost prebivalstva so pomagali, da je Slovenija prvi epidemični val prestala uspešno. Prva razglasitev epidemije je trajala 80 dni, do 31. maja, poroča STA.

Pet epidemičnih valov in množično cepljenje

Jeseni 2020 je Slovenijo zajel drugi epidemični val. 4. novembra je število hospitaliziranih covidnih bolnikov prvič preseglo 1000, 7. decembra pa je umrlo največ bolnikov v enem dnevu – 66. Konec leta 2020 se je začelo množično cepljenje s prvimi 9750 odmerki cepiva.

V naslednjih dveh letih je sledilo še več epidemičnih valov:

  • Spomladi 2021 tretji val,
  • Jeseni 2021 četrti val,
  • Konec leta 2021 in v začetku 2022 peti val, ko so 25. januarja zabeležili rekordnih 17.494 dnevno potrjenih okužb.

Od začetka epidemije so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v Sloveniji potrdili več kot 1,3 milijona primerov okužb.

Covid-19 danes: manj zapletov, priporočila ostajajo

Število okužb je danes bistveno nižje. Po podatkih NIJZ je v testiranih vzorcih v drugi polovici februarja delež koronavirusa znašal približno 2,5 odstotka, kar je desetkrat manj od deleža virusov gripe.

Epidemiologinja Nadja Šinkovec Zorko iz NIJZ pojasnjuje: »Od gripe se covid-19 razlikuje po tem, da se ne pojavlja povsem sezonsko. Se pa največ primerov še vedno zabeleži v jesensko-zimskem obdobju.«

Čeprav covid-19 večinoma ne povzroča več hudih zapletov, na NIJZ še vedno priporočajo cepljenje ranljivim skupinam, kot so starejši od 65 let, oskrbovanci domov za starejše in kronični bolniki.

Strogih ukrepov iz časa epidemije danes ni več. V sezoni respiratornih okužb pa strokovnjaki svetujejo splošne preventivne ukrepe, kot so umivanje rok, zračenje prostorov in izogibanje gneči. Bolni posamezniki pa naj ostanejo doma in tako preprečijo širjenje okužb.

Foto: Freepik

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.