https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Mrzlo jutro v Pomurju: temperature globoko pod lediščem ogrožajo sadovnjake

19.03.2025 ob 12:30  

Današnje jutro je v Sloveniji postreglo z izjemno nizkimi temperaturami, ki so lahko usodne za sadno drevje, predvsem v regijah, kjer se je cvetenje že začelo. Najnižje so se temperature spustile v Pomurju, kjer je v Murski Soboti ob 7. uri zjutraj termometer pokazal kar -6,7 stopinje Celzija. V Lendavi so izmerili -4,8 stopinje Celzija, na vremenski postaji Krajinski park Goričko pa -5,4 stopinje Celzija.


Tudi drugod po državi so bile temperature pod lediščem. V Biljah pri Novi Gorici so namerili -3,3 stopinje Celzija, na portoroškem letališču -1,6, v Ljubljani -3,4, v Novem mestu -5,1, na mariborskem letališču -5,6, v Slovenj Gradcu pa -6,1 stopinje Celzija.

Ogroženo sadno drevje

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je letošnji vegetacijski razvoj za 10 do 14 dni pred povprečjem zaradi visokih temperatur v preteklih tednih. To pomeni, da so se fenološke faze rastlin razvijale hitreje in so zdaj izpostavljene nevarnosti pozebe.

V tem obdobju cvetijo ali začnejo cveteti marelice, ki so v Slovenski Istri in na Vipavskem že zaključile s cvetenjem. Kritična temperatura za marelice v fazi odprtega cveta je -2,9 stopinje Celzija. Breskve so prav tako na začetku cvetenja, pri katerih je kritična temperatura -2,2 stopinje v fazi cvetenja in -3 stopinje ali manj v fazi razvoja brstov, poroča STA.

Pri češnjah so brsti že odprti, a še ne cvetijo. Zanje je kritična temperatura v tej fazi -2,2 stopinje Celzija. Hruške, jablane in slive so v fazi odpiranja brstov, ko je kritična temperatura -2,7 stopinje Celzija. Posebej občutljiv pa je kaki, ki lahko pomrzne že ob zaprtem brstu, če temperatura pade pod ledišče.

Sadjarji v boj proti pozebi

Sadjarji, ki imajo na voljo sistem oroševanja, lahko svoje nasade zaščitijo pred nizkimi temperaturami. Ta metoda ustvarja tanko plast ledu na cvetovih in brstih, ki deluje kot izolacija pred hujšim mrazom.

Spomin na pretekle pozebe še vedno ostaja živ. Največjo škodo so prinesle pozebe leta 2012 (sredi aprila), leta 2016 (konec aprila), leta 2017 (med 20. in 22. aprilom), leta 2020 (konec marca), leta 2021 (v marcu in aprilu) ter lani, ko je mrzel zrak vdršel med 17. in 22. aprilom.

Za sadjarje so takšne razmere skrb vzbujajoče, saj lahko nizke temperature znatno zmanjšajo pridelek in povzročijo gospodarsko škodo. V prihodnjih dneh bo ključno spremljati vremenske razmere in uporabiti vse razpoložljive ukrepe za zaščito nasadov pred pozebo.

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.