TRENDI

Kako uporabiti pepel iz kurišča na vrtu?
Če za ogrevanje svojega doma uporabljate drva, lahko pepel iz kurišča izkoristite tudi na vrtu. Kljub temu, da je pepel stranski produkt kurjenja, vsebuje številne koristne snovi, ki lahko obogatijo vašo zemljo. Lesni pepel je bogat z esencialnimi hranili, kot so kalcij, kalij, fosfor in magnezij, ter mikroelementi, kot so cink, baker, jod in bor. Ker pa pepel nastane med gorenjem lesa, ne vsebuje dušika, ki se med tem procesom izniči. Vsebnost hranilnih snovi v pepelu je odvisna od vrste lesa, skorje in rastišča.
Ker se med kurilno sezono nabere precejšnje količine pepela, ga ne zavrzite, temveč ga uporabite za izboljšanje tal na vašem vrtu.
Kako uporabiti pepel na vrtu?
Pri posipanju pepela po zelenjavnih in cvetličnih gredah bodite zmerni. Za površino desetih kvadratnih metrov bo dovolj že približno tri kilograme pepela. Priporočljivo je, da na kvadratni meter ne uporabite več kot 500 gramov pepela, ali 0,5 decilitra pepela na vsako sadilno luknjo.
Odlična izbira za kompostnik
Pepel, ki ga ne uporabite na vrtu, lahko z odlično koristjo dodate v kompostnik. Zaradi vsebnosti apnenca, ki spodbuja razgradnjo organskih odpadkov, pepel izboljša kakovost komposta. Ta pa bo nato bogatil tla, ki bodo postala še bolj rodovitna.
Kombiniranje pepela z gnojili
Medtem ko pepel lahko kombinirate z organskimi gnojili, ki vsebujejo dušik, pa ga nikoli ne dodajajte hlevskemu gnoju, saj ta že vsebuje dovolj dušika.
Pepel kot učinkovito sredstvo proti škodljivcem
Poleg obogatitve tal je pepel tudi zelo uporaben v boji proti nekaterim škodljivcem. Če imate težave z listnimi uši ali kapusovimi belinami, preprosto enakomerno posujte rastline s pepelom. Poleg tega, če pepelu dodate žagovino in zdrobljene jajčne lupine, bo posip po poteh okoli gredic učinkovito odgnal polže. Ne pozabite, da je najbolje, da posip izvajate ob suhem vremenu, saj boste v primeru dežja morali postopek ponoviti.
* Slike so simbolične
Fotogalerija




Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.