GLOBALNO
Brezposelnost v Sloveniji narasla za 112 odstotkov
V Sloveniji smo v zadnjih štirih letih stopnjo brezposelnosti povečali za 112 odstotkov. Število prebivalcev v Sloveniji še vedno narašča.
Stopnja brezposelnosti je lani v Sloveniji znašala 8,2 odstotka. Leto prej je ta stopnja znašala 7,3 odstotka, leto pred tem 5,9 odstotka, leta 2008 pa 4,4 odstotke. Podatki ankete o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih definicijah Mednarodne organizacije dela in evropskega statističnega urada Eurostat, kažejo, da 8,2-odstotna brezposelnost velja tako za ženske kot za moške. Leto prej je bila brezposelnost pri moških 7,4-odstotna, pri ženskah pa 7,1-odstotna.
Število prebivalcev Slovenije zadnja leta narašča. Leta 2005 je to število preseglo dva milijona in tudi od takrat narašča. Leta 2011 smo v Sloveniji zabeležili v povprečju 2,051 milijona prebivalcev. Število delovno spodobnih prebivalcev, to je tistih, ki so stari 15 let ali več, se lani v primerjavi z predlanskim letom ni spremenilo, imamo pa 4000 več oseb, ki so mlajše od 15.
Kot navajajo na 24ur, smo v Sloveniji najvišjo stopnjo anketne brezposelnosti zabeležili spomladi 1993, in sicer 9,1 odstotka, najnižjo pa v tretjem četrtletju 2008, to je 4,1 odstotka. Omenjena anketa se v državni statistiki izvaja prav od leta 1993. Razčlenitev leta 2011 na četrtine pokaže, da je v prvem četrtletju tega leta število anketno brezposelnih znašalo 86.000, se v naslednjih dveh četrtinah nekoliko znižalo, konec leta 2011 pa poskočilo na 89.000.
Na statističnem uradu vsakoletno povečanje brezposelnih v zadnjem četrtletju pojasnjujejo tudi z upadom študentskih zaposlitev v tem delu leta. Brezposelnih ali neaktivnih je namreč v zadnji četrtini leta 2011 postalo kar 40 odstotkov tistih, ki so poleti opravljali delo preko študentskega servisa.
Se pa nasprotno od gibanja števila brezposelnih giblje število delovno aktivnih. Od leta 2008 do 2011 se je število delovno aktivnih znižalo za šest odstotkov. Stopnja delovne aktivnosti se je od leta 2010, ko je znašala 54,9 odstotka, znižala na 53,2 odstotka v letu 2011. Tega leta je bilo v Sloveniji v povprečju 936.000 delovno aktivnih.
Foto: www.sxc.hu
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.