INTERVJU
»Pomurci veljamo za zelo odprte, gostoljubne in dobrosrčne ljudi«
V Murski Soboti je odprl vrata nov Svetovalno terapevtski center za družine, pare in posameznike, ki deluje v okviru Mednarodnega inštituta za psihoterapijo in uporabno psihologijo. Kot so zapisali na svoji spletni strani, gre za prvi tovrstni center v Pomurju, ki nudi celostno podporo družini in posamezniku. Pogovarjali smo se s predstojnico Svetovalno-terapevtskega centra za družine, pare in posameznike Jasmino Kristovič, mag. ZDŠ - psihoterapevtko.
Zakaj ste se odločili odpreti svetovalno – terapevtski center ravno v Murski Soboti?
»Že v času študija je bila moja velika želja, da bi v Pomurju imeli center, kjer bi lahko posamezniki, pari ali družine dobili strokovno pomoč na enem mestu. Pred kratkim je Pomurje to izredno pomembno pridobitev tudi dobilo. Gre za prvi in edini tovrstni center za celostno podporo družini in posamezniku na območju Pomurja. Glede na razmere, ki vladajo v Pomurju zadnjih nekaj let in oddaljenost od ostalih večjih mest je ključnega pomena, da lahko vsak, ki potrebuje pogovor ali nasvet ali kakršnokoli drugo strokovno pomoč dobi to v domačem kraju. In to je bil poglavitni razlog, da smo se odločili ravno za Mursko Soboto, saj so potrebe in stiske ljudi, ki živijo in delajo v SV Sloveniji za nas enako pomembne kot drugod po Sloveniji.
Da je prišlo, do realizacije gre velika zahvala predsedniku Alma Mater Europaea – Evropskega centra Maribor profesorju dr. Ludviku Toplaku in direktorju Mednarodnega inštituta za psihoterapijo in uporabno psihologijo doc. dr. Sebastjanu Kristoviču. Svetovalno-terapevtski center za družine, pare in posameznike deluje znotraj Mednarodnega inštituta za psihoterapijo in uporabno psihologijo, AMEU – ECM.«
So Pomurci prešli z »nam ni treba nikogar, se bomo pogovorili in zmenili doma sami« ter znajo povprašati in poprositi za pomoč?
»Pomurci veljajo za zelo odprti narod in to se je začelo odražati tudi na področju iskanja pomoči. Če do sedaj ni bilo nobenega tovrstnega centra, ki bi deloval v Pomurju in bi bile njegove strokovne storitve »udomačene« med Pomurci, bi bilo težko pričakovati, da ne bo večina težave reševala doma za štirimi stenami. Znotraj našega centra imamo zelo pozitivne izkušnje in odzive, v presenetljivo velikem številu se ljudje obračajo na nas, zato lahko rečem, da se stvari zelo spreminjajo. Soočanje s težavami ali stiskami ni več tabu tema med Pomurci. Ljudje ugotavljajo, da ni treba, da se sami soočajo s težavami ali stiskami, veliko lažje je to narediti s pomočjo drugega. Naše poslanstvo je biti ta druga oseba, oseba, ki nudi strokovno pomoč pri preventivnem in kurativnem delu na vzgojnem, individualnem, partnerskem ali družinskem področju.«
Vaši terapevtski centri so poleg v Murski Soboti še v Mariboru in Ljubljani. Kakšni so Pomurci v primerjavi z Mariborčani in Ljubljančani?
»V drugih krajih Slovenije so tovrstne pomoči že dlje časa prisotne. To pa ne pomeni, da se v čem razlikujejo od Pomurcev morda samo v tem, da si prej poiščejo pomoč in ne čakajo, da se stvari še poglobijo. Zato bi poudarila, da je zelo pomembna preventiva in skrb za »notranjo higieno« saj lahko na ta način veliko naredimo zase, medosebne odnose in psihofizično zdravje.«
Kakšne vidite Pomurce na splošno, kako bi jih opisali?
»Pomurci veljamo za zelo odprte, gostoljubne in dobrosrčne ljudi. Vsak, ki pride od drugod nas bo tako označil. Vse bi naredili za druge in pogosto pozabljamo nase. Včasih se je potrebno tudi malo ustaviti, se vprašati kje sem jaz na tej poti, kako se počutim, kakšne odnose živim in poskrbeti za psihofizično zdravje, katero je pogosto vzrok različnih zdravstvenih težav.«
Katere terapije ljudje največkrat obiskujejo, individualne, zakonske, družinske ali katere druge?
»Nobena posebej ne izstopa. V glavnem pa je odvisno od same narave problematike in od tega ali živijo sami ali so v partnerskem/zakonskem odnosu ali imajo družino. Na primer, če pride na terapijo nekdo, ki ima partnerja povabimo oba, da skupaj razrešujeta in rasteta v odnosu. Ni pa to pogoj. Pomembno je, da jim ne vsiljujemo kako bi moralo biti ampak jih usmerjamo in spremljamo ter to odločitev prepustimo vsakemu posamezniku. Novost našega centra glede na problematiko na tem področju je terapija za starše v postopku ločitve. Terapija za starše v postopku ločitve je osredotočena na starševstvo, kako kljub ločitvi ostati in postati dober starš in razrešiti ovire, ki to preprečujejo (težave v komunikaciji, razreševanje konfliktov, sodelovanje pri vzgojnih težavah, vzgojna usklajenost med staršema,…).«
S kakšnimi problemi se največkrat obračajo na vas?
»Najpogostejše težave so na družinskem in partnerskem področju, pogoste so tudi vzgojne in vedenjske težave, težave pri odraščanju, težave v komunikaciji, težave v duševnem zdravju, depresije, tesnobe, prevelika uporaba antidepresivov, kriza smisla, razreševanje osebnostnih stisk ter različne zasvojenosti (alkoholizem, različne droge, zasvojenost z računalnikom, z igralništvom, z računalniškimi igricami, cyber sex,…).«
Kaj bi izpostavili kot največji problem današnje družbe?
»Velik problem današnje družbe je premajhna skrb za osebno psihofizično zdravje in skrb za kvalitetne družinske, zakonske in medosebne odnose. To so temelji na katerih gradimo in če so ti temelji slabi, se to pozna na vseh področjih našega življenja, tudi v službi in na zdravju. Izrednega pomena je, da vlagamo v preventivo in ne samo v kurativo ter da si po potrebi poiščemo ustrezno strokovno pomoč. To ne pomeni, da smo zaradi tega slabi starši ali zakonci to samo pomeni, da si želimo kvalitetnejše živeti. Zato lepo vabljeni v naše prostore, ki se nahajajo na Lendavski ulici 9, v prostorih Alma Mater Europaea – da bomo skupaj iskali in našli rešitve za bolj polno, pristnejšo, zdravo in kvalitetno življenje vseh nas in naših otrok.«
Foto: http://www.institut-stc.eu/
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.