https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Otroci dandanes poznajo le še filter čaje iz supermarketov ...

Šalovci  

Prejšnji teden je v Šalovcih potekala predstavitvena delavnica v okviru čezmejnega projekta »Socialno podjetništvo z uporabo lokalnih virov«.

Delavnico je pripravilo MOZAIK – Društvo za socialno vključenost iz Murske Sobote, ki je vodilni partner omenjenega projekta. Poleg Mozaika v projektu kot partnerji sodelujejo še Zeleni prst – Zavod za zdravo okolje iz Černelavec, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, Pomurska gospodarska zbornica, Tehnološki park Varaždin d.o.o., Murska Sobota in Udruga pet + (Priroda, Energija, Transformacija + slobodan izbor svakog pojedinca).

Več kot 30 udeležencem delavnice je uvodoma koordinator projekta Dejan Šbül predstavil vsebino in cilje projekta, ki poteka na obmejnem območju med Slovenijo in Hrvaško.

Čezmejni projekt SOCPOD je bil sicer izbran v okviru 2. javnega razpisa v okviru IPA -  Operativnega programa Slovenija Hrvaška 2007 – 2013. Operacijo delno financira Evropska unija v okviru instrumenta predpristopne pomoči in Služba vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko.   

Cilji projekta so:

  • Okrepiti sodelovanje in mreženje med podjetji in drugimi organizacijami, ki delujejo na področju  socialne ekonomije in podjetništva v Sloveniji in na Hrvaškem.
  • Spodbujati razširjanje dobre prakse z razvojem pobud socialnega podjetništva, ki ponujajo izdelke/storitve, primerne za zaposlovanje oseb iz ranljivih družbenih skupin, v skladu s potrebami in razpoložljivimi viri, ki jih narekuje lokalno okolje.
  • Prispevati k večji socialni vključenosti ranljivih družbenih skupin na podlagi njihovega zaposlovanja v razvojno perspektivnih dejavnostih (ekološko kmetijstvo, zeliščarstvo in predelava živil, ekološki turizem in nega krajine).

V nadaljevanju je Goran Miloševič spregovoril o socialnem podjetništvu v EU in v Sloveniji. Socialno podjetništvo je težko zaobjeti v enotno definicijo, saj se prakse in ureditve le tega razlikujejo od države do države. Najpogosteje je definirano kot okolje ekonomskih in  družbenih organizacij,  ki vzpostavljajo tretji sektor gospodarstva.

Glavni cilji, ki si jih zastavlja socialna ekonomija, kot protiutež prevladujočemu neoliberalnemu kapitalizmu, so:

1.      Krepitev socialne kohezije družbe, zmanjševanju revščine in socialne izključenosti.

2.      Način zadovoljevanja nezadovoljenih javno koristnih potreb.

3.      Prispevek k trajnostnemu razvoju družbe. 

V drugem delu delavnice sta spregovorila še Alojz Kavaš, vodja eko-socialne kmetije Korenika v Šalovcih in predsednik društva Mozaik, ter Željko Mavrovič, vodja Eko centra Mavrović iz Brestovca na Hrvaškem, ki sta predstavila sta konkretne primere socialnega podjetništva. Obe kmetiji povezuje socialna ekonomija oz. ekologija. Na kratko jo lahko strnemo v trditev, da gre za usposabljanje in zaposlovanje ranljivih družbenih skupin na področju ekološke pridelave in predelave hrane.  

Sicer pa si več o obeh centrih lahko preberete na njunih spletnih straneh: http://www.eko-mavrovic.hr/index.html in http://www.mozaik-drustvo.si/si, ali pa na Facebook profilu Eko socialne kmetije Korenika TUKAJ.

 V sožitju narave in družbe

Po končani delavnici so si udeleženci eko-socialno kmetijo v Šalovcih še ogledali in poskusili domače dobrote, ki jih zaposleni na Koreniki pripravljajo. Prijeten zadnji poletni dan je na eko-socialno kmetijo Korenika v Šalovce privabil veliko število radovednežev od blizu in daleč. Društvo Mozaik je namreč pripravilo zaključno prireditev v okviru projekta V sožitju narave in družbe.

Vse zbrane je najprej pozdravil župan občine Šalovci Iztok Fartek, ki je izpostavil pomen delovanja Korenike tako za šalovsko občino, kakor za celotno pomursko regijo. Sledil je nagovor vodje eko-socialne kmetije Alojza Kavaša, ki je zbranim na kratko predstavil dejavnosti, ki se vsakodnevno odvijajo na Koreniki. O konkretnih rezultatih sta v nadaljevanju spregovorila projektni svetovalec Goran Miloševič in mentor v programih usposabljanj Vlado Miloševič.

V okviru projekta V sožitju narave in družbe, ki ga delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, četrte razvojne prioritete: »Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti«, v Mozaiku pa so zasledovali šest specifičnih ciljev, in sicer: 

1. Razviti perspektivne dejavnosti socialnega podjetništva na področju zdrave prehrane v povezavi z varovanjem naravne in kulturne dediščine ter razvojem ponudbe ekološkega turizma.

2. Povečati usposobljenosti, delovne zmožnosti in zaposljivost oseb iz ranljivih družbenih skupin.

3. Zagotoviti nastanek novih delovnih mest v sektorju socialne ekonomije.

5. Okrepiti obveščenost javnosti o pozitivnih vidikih delovnega usposabljanja in zaposlovanja oseb iz ranljivih družbenih skupin.

6. Okrepiti sodelovanje med subjekti sektorja socialne ekonomije v Pomurju in zagotoviti skupno promocijo in trženje sorodnih izdelkov in storitev sektorja.

Miloševič: Ob manjšem kašlju že hitimo v ambulanto

Vlado Miloševič je izpostavil predvsem odmik sodobne potrošniške družbe od narave in odsotnost medčloveških odnosov. »Otroci dandanes poznajo le še filter čaje iz supermarketov, medtem ko je še ne dolgo tega vsaka hiša praktično bila založena z lastnimi zelišči, ki so polnila domačo lekarno. Danes pa že ob najmanjšem kašlju odhitimo do zdravnika, zato ni čudno, da so v ordinacijah takšne čakalne vrste«, je še dodal Miloševič.

Po predstavitvi rezultatov projekta je sledilo družabno srečanje, kjer so si lahko vsi zbrani ogledali zeliščni vrt in sušilnico sadja in zelenjave, ter ostale dejavnosti na eko-socialni kmetiji. Na stojnicah so lahko kupili ekološke in tradicionalne izdelke, ter poskusili različne dobrote, ki so jih pripravili udeleženci usposabljanj oz. zaposleni na kmetiji. 

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.