GOSPODARSTVO
V Pomurju najvišja rast cen kmetijskih zemljišč
Največja gostota obdelovalne zemlje je v Pomurju, ki je tako najbolj agrarno območje v državi. Na tem območju so cene kmetijskih zemljišč lani najbolj zrasle, še vedno pa so te pod slovenskim povprečjem.
Glede na kmetijske površine in število transakcij s kmetijskimi zemljišči lahko kot kmetijska območja države opredelimo pet tržnih analitičnih območij, in sicer Pomurje, Štajersko, Osrednjeslovensko, Savinjsko ter Dolenjsko območje z Belo Krajino.
Največja gostota obdelovalne zemlje je v Pomurju, ki je tako najbolj agrarno območje v državi. Glede na skupno prodano površino zemljišč v primerjavi s celotno površino fonda kmetijskih zemljišč je bil trg kmetijskih zemljišč tudi lani najbolj dejaven v Pomurju.
Cene kmetijskih zemljišč v Pomurju pod slovenskim povprečjem
Leta 2022 je bila na ravni države srednja cena kmetijskih zemljišč brez trajnih nasadov 1,80 evrov na kvadratni meter. V primerjavi z letom 2021 se je zvišala kar za okoli 25 centov na kvadratni meter. Srednja velikost prodanih zemljišč je znašala 3.300 kvadratnih metrov oziroma 100 kvadratnih metrov manj kot leto prej.
Med analitičnimi območji, opredeljenimi kot kmetijska, so bile lani cene kmetijskih zemljišč najvišje na Osrednjeslovenskem območju. Cene kmetijskih zemljišč v Pomurju so bile lani, kot po navadi, pod slovenskim povprečjem. Srednja cena je bila dobrih 1,40 evra na kvadratni meter oziroma okoli 20 centov več kot leto prej. Večina zemljišč pa je bila prodana po ceni od 1,00 do 1,90 evra na kvadratni meter.
Gibanje cen kmetijskih zemljišč: Najvišja rast cen v Pomurju
Na ravni države so cene kmetijskih zemljišč leta 2022 v primerjavi z letom 2021 zrasle za 11 odstotkov. Najbolj so lani zrasle cene kmetijskih zemljišč v Pomurju, in sicer za 18 odstotkov. Med kmetijskimi območji sledi Osrednjeslovensko območje, kjer je bila rast 11 odstotna, na območju Dolenjske in Bele Krajine je bila 10 odstotna, medtem ko je bila na Štajerskem in Savinskem območju rast cen pod slovenskim povprečjem, in sicer le 4 odstotna.
V Sloveniji je že od obrata cen nepremičnin leta 2015 prisoten stalen trend rasti cen kmetijskih zemljišč. Trend rasti cen je bil sprva razmeroma zmeren, cene pa so bile tako na ravni države leta 2017 v primerjavi z letom 2015 višje za 5 odstotkov. Nato se je okrepil in cene zemljišč so bile, ne glede na epidemijo Covid-19, leta 2021 že za 32 odstotkov višje. Največjemu skoku cen kmetijskih zemljišč od leta 2015 pa smo bili priča prav v zadnjem letu.
Visoka oziroma nadpovprečna rast cen kmetijskih zemljišč v zadnjih letih je značilna tudi za »kmetijska« območja. Močno izstopa Pomurje, kjer je bila kmetijska zemlja, glede na njeno kakovost, v primerjavi z ostalimi območji podcenjena in je cena kmetijskih zemljišč od leta 2015 zrasla za več kot 80 odstotkov, je v poročilu o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2022 zapisala Geodetska uprava RS (Gurs).
Foto: arhiv Pomurec.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
izpod 300 ne dam
Te si pa delajte njive ce ste tak pametni nej ka drago odatvlete te se pa cedni delate..
Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 7,000-14,000 dollars a month... Weekly payments....... 𝐖𝐰𝐰.𝐣𝐨𝐛𝐬𝐫𝐞𝐯𝐞𝐧𝐮𝐞.𝐜𝐨𝐦
Cene za njive rastejo v nebo subvencije za kmeteke rastejo v nebo za pridelavo njivic goriva skoraj zastonj. Kabi še tej kmeti zabiti radi ka du se štrajkali. Vse ka pridelajo pa v tujino šeftaju kak nori ker tam več dobijo. Zato mi vse moramo uvažati hrano. Komi davkoplačevalci Slovenci za vse to dajemo denar. Posrane mu kmetu da si kopujejo drage stroje za obdelavo njivic kjer pa prideluje hrano za tujce samo za Slovence ne. Pa da si kopujejo drage a teke za subvencije da se šupiri v svojem kraju kao jaz delam. Če delaš bedak potem ne prosi davkoplačevalski denar. V Sloveniji vsi delajo pa ne dobijo subvencij za drage avteke. Tolpa kmečka.
Butasti so tvoji komentarji
mi delamo za slovence ne pa za tujce že naši mlinari in zadruge prodavljejov tujino nismo kmeti krivi
Čuj ti gost. Ti pojma nimaš kaj blebečeš tu gori. Verjetno si volil prezpernatega goloba in se točno vidi kak si zabit. Mora državo vrag vzet, ko taki butlji živijo v njej. Pa ti sploh veš kaj so neposredna plačila(po tvoje subvencije)
Če naredim kratko analizo glede na napisano je takšnega komentarja sposoben samo zafrustrirani primitivni lenuh, ki( ki vleče socialno in hodi 4x na dan na kavo) nima pojma o čem govori in mu je spodletelo na vseh možnih področjih v svojem življenju.
Vsak kateri misli da ni butasti kmet naj dokže svoje pametovanje.
kmetijstvo se ne splača, pravijo kulaki na protestu
Kmetijstvo se splača pa pravijo zapečeni lenuhi na kavču.
I’m using an online business opportunity I heard about and I’ve made such great money. It’s really user friendly and I’m just so happy that I found out about it. Here’s what I do. … For more details visit————————➤ 𝐖𝐰𝐰.𝐩𝐚𝐲.𝐡𝐢𝐫𝐢𝐧𝐠𝟗.𝐜𝐨𝐦
S tem da protestirajo prikrivajo koliko dobijo od države iz Evrope. Vse to pa plačujejo davkoplačevalci z visokimi davki. Da si kmeti lahko kopujejo drage kmečke igračke keri ne stanejo izpod 200 tisočakov. Pa še za povrh kak dragi evtek da svojo kmetico peljejo na kak sejem.
Kaj ti ubogi plačuješ? Hop s pvc vrečko v lidl...
Kak si ti noure, zakoj nejdes za kmeta pa de ti dobro Sto zna skoristite je bole ceden kak ti ka samo šinfas kmete
Taki kot si ti (socialci zapečeni) ne plačujete kaj dosti ;)
Kmeti imajo kao dovolj čakanja kaj so pa 30 let delali. In od tega je bil na vladi največ njihov zaveznik Janez Janša. Zakaj niso jahali svoje trakture v Ljubljano v prejšnji vladi. Zato ker bi jih Janšev minister Hojsek počakal z vodnim topom in strupenimi plini.
Janšo so kmetje cenili ker je bil sposoben voditelj ! Golobajzar pa niti hoditi ne zna kaj šele vladati! Norec se bilokje spotakne največkrat pa v svojo nesposobnost---samo gobca pa nič ne naredi !!!!!klovn !!!
Janša ve hoditi kao saj niti ni sposoben ravno stati. Drži se kot da ima metlo v,,, riti,,,. Kmetje niso imeli Janše radi ampak so se ga bali. Ker je imel pittbula Hojsa keri bi njim štrajk zagrenil do amena z vodnim topom in strupenimi plini.
Hvala bogu da sem kmet.jem svojo hrano pijem domače mleko pijem domač spricar imam 4 traktorje hišo živali družino denar subvencije pa kaj hočem se lepšega.nisem kriv da eni pač morajo hoditi v SLUŽBO ker delat ne znajo.pa pozabil sem SEM SAM SVOJ ŠEF.
Kaj se vse čez kmeta vali.
Seveda,lepe subvencije za neobdelano in neprodano,vse to je od delavca,gospodarstva,vse to jemljete.
Tukajle je vec kot polovica ljudi,ki imajo IQ manjsi kot stevilke cevljev.Nimajo ppjma samo lapajo in lapajo...O delu na kmetih,zasluskih in subvencijah pa.sanjajo gostilniske sanje.Predlagam da se vsak,ki komentira seznani z delom in aktivno proba to lahko kmecko zivljenje.Pa bo kmalu ozdravljen, pa tudi IQ se mu bo izboljsal.. .