GOSPODARSTVO
Povprečne cene žit pri pridelovalcih nižje za polovico
Kmetijski pridelki pri pridelovalcih so se na letni ravni pocenili v povprečju za 4,2 odstotka, vrednost odkupljenih kmetijskih pridelkov pa je upadla za skoraj 15 odstotkov. Cene žit pri pridelovalcih so se na letni ravni znižale za polovico.
Povprečne cene žit pri pridelovalcih na letni ravni občutno nižje
Cene rastlinskih pridelkov pri pridelovalcih so se v primerjavi z novembrom 2022 zvišale v povprečju za 1,5 odstotka. Krompir je bil dražji za petino. Višje so bile tudi cene sadja, zelenjadnic in vina. Cene žit so se po drugi strani znižale za polovico.
Živalski proizvodi so se pocenili v povprečju za 14,6 odstotka. Na upad je vplivala precej nižja cena mleka. Živali za zakol so se pocenile za 0,1 odstotka, najbolj so upadle cene perutnine.
Vrednost odkupljenega mleka upadla za petino
Odkup v skupini živinoreja se je na letni ravni vrednostno zmanjšal za 13,8 odstotka. Vrednost odkupljenega mleka je upadla za več kot petino, vrednost odkupljene živine in perutnine pa skoraj za desetino.
V primerjavi z novembrom 2022 je bila nižja tudi vrednost odkupa v skupini poljedelstvo, in sicer za 38,1 odstotka. Najbolj se je znižala pri žitih, predvsem zaradi nižjih cen in tudi manjše količine odkupljenih pridelkov. Nižja je bila tudi vrednost odkupljenih zelenjadnic, po drugi strani pa je bila vrednost odkupljenega krompirja višja kot pred enim letom.
Vrednost odkupa v skupini sadjarstvo in vinogradništvo je porasla za 14 odstotkov. Vrednost odkupljenih alkoholnih pijač se je zvišala za več kot tretjino. Odkupljena je bila večja količina vina, v povprečju višje pa so bile tudi cene, poroča Statistični urad Republike Slovenije.
Foto: arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Žitarice niso cenejše Sloveniji. So pa cenejše v tujini kam jo kmeteki iz Slovenije uvažajo. Kajti vse se pridela v Sloveniji pa se vse izvozi. Slovenija padaje vse vrstne subvencije. Zato slovenski kmet nič ne prideluje za slovensko prehransko verigo.
Slovenski kmet tako dosti nič ne pridela. Samo jamra in pobira velike subvencije.
Po komentarjih sodeč vidim Slovencem si ni bati za prehrambeno varnost. Zbogom pamet nororcem ni pomoči.
Tak be te po gobce
I’m using an online business opportunity I heard about and I’ve made such great money. It’s really user friendly and I’m just so happy that I found out about it. Here’s what I do. For more details visit————————➤ 𝐖𝐰𝐰.𝐁𝐢𝐳𝐖𝐨𝐫𝐤𝟏.𝐂𝐨𝐦
Veliko kmetij bo propadlo , ni računice . Le velik strošek !
Se bo treba odločiti, kmetija ali služba v fabriki, oboje ne gre .
Dokler bodo eu subvencije vsako leto prispele na račun, brez rizika poslovanja ne bo noben kulak propadel. Kmetij pa je samo še za vzorec, so samo še kmetijski obrati.
Uničili boste domačega kmeta ,,,,,uvažali nekvalitetne izdelke mesa , zelenjave itd .Skratka zapravili se kar se zapraviti da . Dol sto vlado , dol s temi nesposobnimi mnistri uničavalci lastne države .
Ka ti je mraz naškodo ali se ti je Janša prikazo do zdaj ste kmetje živeli v nebesaj sto vlado je pa konec za kmeta ma nemoj ala si zablojeni kak štukov praj
Povprečne cene žit pri pridelovalcih nižje za polovico...moka v trgovinah se je pocenila, sploh v Hoferju, pekovski izdelki pa so se od začetka krize podražili za 30-40 odstotkov, te cene pa bodo očitno hinavsko ostale .
Slovenija tone skupaj s solarnim primierjem ... V letu 2023 porabili kar 2,4 miljarde evrov in več in tone svojimi 400,000 lažnimi volivci ...!
Andrej ti si tele, če mogoče mogoče vlada določa cene v trgovini
Zato pa je kruh katerega kupimo z okusom na psu, saj nima sploh več okusa po žitni moki kot pred 50. leti ampak je vse le soja pa tudi kakšni drugi zmleti dodatki. Ta kruh nima več krušnega okusa kot nekoč, današnja mladina sploh več ne ve, kaj je kruh pa tudi meso ko kupiš izgleda lepo kaj ko je napolnjeno z vodo in drugimi preparati, da čim dlje zdrži barvo in ne zasmrdi. Solata je itak le samo še zrasla iz umetnih gnojil in preparatov.
Kar kmet proda vse ceneje kar kupi pa vse dražje.
123 TI pa se zaleti bikiv r.t !!!! Andrej pa je napisal resnico !
vsi ka tak lepo sinfate kmete.. kmet nema nej pejtka nej svetka.. njegov delovnik je od 5:00 pa do 21:00 ali pa se duze… brez kmeta nega gestija… pa naj se nekoga cujen ka de bluzo z subvencijami.. ce mislis ka se tak lepo sluzi z subvencijami izvoli nisce ti ne brani biti kmet.. kupi zemlo masinerijo pa akcija krf ti jebem
Tak je Bmk
11.40,,,,,,tele kmečko. Kmet sere Nej dela od ve do ve. Delaj njemi vse vrstni strojčeki kere je kupil za subvencije od davkoplačevalcev. Če bi tako veliko delal nebi vsak kmet v Slovenji imel 150 kg. Pa nebi na vsaki veselici bil prvi na muziki pa zadnji šel domov. Štekaš kmet zabiti.
Ka tij si tele,pa daj ka te kmet obišče,prekleti pritepeni čefur.Po ovcaj smrdiš jebeno sranje čefursko.
Dobro si mu napisal hi,hi,hi,hiiiiii 14:58
11:43 Cigoj čefurski.
Tako kot status vseh drugih kategorij tudi status kmeta ni pravilno opredeljen v tej državi. Vse to funkcionira po sistemu ko nihče ne ve kdor pije in kdor plača. Seveda ta pravi kmet nima točno določenega in omejenega delovnega časa, ne poleti ne pozimi. Bilo pa bi potrebno tudi cene kmetijskih pridelkov ovrednotiti kot plače zdravnikov, šolnikov in drugih v javnem sektorju. Da se to dela tako stihijsko je zaradi tega, ker potem ta fizično in umsko lenuharska politična elita lahko ribari v kalnem, najlažje obvladujejo oblast v kaotičnih razmerah, v katerih nobeden predpis in zakon ne velja ampak si ga oni razlagajo po svoji teoriji. Seveda bi bilo potrebno bolj kontrolirati te subvencije katere država namenja kmetom, vendar se zavedajte, da so tu bile v bivšem sistemu velike mafijske malverzacije v obliki kuvest pod mizo in zagotovo se to danes nadaljuje v neki obliki. Zasluži kmet in tudi tisti kateri mu dodeli subvencijo, kako pa to izgleda, ali iz dobljenega denarja je nagrajen tisti kateri to deli ali pa dobi delež od pridelkov tega kmeta.
v prispevku so samo neki procenti pa ne od cesa nikjer ni omenjena cena za tono v slo je ze vse pozidano v trgovinah pa slaba hrana to kar je clovek poskusi dati macki ali psu .ne bo jedel ker je neuzitno