https://www.lust.si/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

V Sloveniji vedno več ljudi, ki živijo udobno

17.05.2024 ob 6:00  

Delež ljudi, ki se v Sloveniji ne srečujejo z denarnimi stiskami, se je v primerjavi z letom 2023 povečal za deset odstotnih točk na 37 odstotkov, kaže raziskava, ki so jo izvedli pri Inštitutu Mediana. Ob tem jih 48 odstotkov pravi, da jim ni niti težko niti udobno. Slovenija je glede na to statistiko nad evropskim in svetovnim povprečjem.


Inštitut Mediana je raziskavo o finančnem stanju posameznikov izvedel v sodelovanju z vodilnim svetovnim združenjem za raziskovanje trga in javnega mnenja WIN. V času povišane inflacije je bil predmet preučevanja trenutni finančni položaj prebivalstva in vpliv rasti cen na njihovo porabo, so v sporočilu za javnost navedli pri Mediani.

V svetovnem merilu se je delež tistih, ki kljub vsesplošnem dvigu cen živijo udobno, v primerjavi s preteklim letom povečal za tri odstotne točke, in letos znaša 28 odstotkov. Obenem se je globalni delež ljudi, ki se težko preživljajo, glede na prejšnje leto povečal za eno odstotno točko in znaša 37 odstotkov. Delež ljudi, ki se po Medianini metodologiji uvrščajo v srednji razred in jim s finančnega vidika ni niti udobno niti težko, pa se je v primerjavi z letom 2023 zmanjšal in sedaj znaša 32 odstotkov.

Slovenija po ugotovitvah raziskave med vsemi vključenimi državami prednjači po najnižjem deležu ljudi, ki se preživljajo težko (12 odstotkov), sledita Nizozemska (15 odstotkov) in Hrvaška (23 odstotkov). V Evropi je najvišji delež ljudi, ki se preživljajo težko, v Grčiji, in sicer pri 43 odstotkih.

Na Inštitutu Mediana so poleg stopnje "finančne lagodnosti" preučili tudi obvladovanje stroškov, ki je še bolj aktualno v času zaostrovanja cen. V primerjavi z 2023 se je v svetovnem merilu delež ljudi, ki so se v preteklih mesecih odločili za nižanje stroškov, zmanjšal za šest odstotnih točk na 42 odstotkov. Slovenska statistika glede upravljanja s stroški se giblje okrog svetovnega povprečja. Raziskava je med decembrom 2023 in januarjem 2024 potekala v 39 državah sveta, v raziskavi pa je sodelovalo 33.866 ljudi, poroča STA. 

Foto: pixabay

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.