GOSPODARSTVO
Damjan Anželj: Murska Sobota raste, a pred nami so tudi veliki izzivi!
V tokratni oddaji Soboški ekran na televiziji IDEA je bil gost Damjan Anželj, župan Mestne občine Murska Sobota, ki je spregovoril o aktualnih projektih in dogajanju.
Noršinska cesta
Gradbena dela na Noršinski ulici v Mestni občini Murska Sobota so se začela odvijati hitreje, kot je bilo načrtovano. Izveden je bil že prvi sloj asfalta, sedaj se delajo propusti, kar bo omogočilo dostop do okoliških kmetijskih zemljišč.
Zaključek del je predviden za konec oktobra oziroma začetek novembra, kar pomeni, da bo cesta, sproščena za promet že v začetku decembra, nekaj mesecev prej, kot je bilo sprva predvideno.
»To pa gre na račun tega, da je bila pravilna odločitev, da smo naredili popolno zaporo ceste, se pravi, da so dela lahko potekala čim bolj nemoteno,« je dejal.
Prenova stare ekonomske
Nasproti občinske zgradbe, kjer je nekoč delovala ekonomska šola, že nekaj časa nastajajo nova stanovanja, s katerimi bo razpolagal Javni stanovanjski sklad Mestne občine Murska Sobota.
Investicija, ki vključuje 15 stanovanj, naj bi bila zaključena do konca letošnjega leta.
»Tudi tukaj nas veseli, da dela potekajo v skladu s terminskim planom, torej investicija je načrtovana, da bo zaključena nekako do konca letošnjega leta,« je dejal Anželj.
Ob tem je poudaril, da finančno ni prišlo do podražitev in da bo stanovanjski sklad ponovil razpis za oddajo še prostih stanovanj.
Obnova degradiranih objektov v mestnem jedru prispeva k lepšemu videzu mesta, občina pa že načrtuje tudi obnovo lastne stavbe in Hartnerjeve vile, kjer še ni zagotovljenega vira financiranja.
Razširitev stanovanjskih zmogljivosti
Občinska uprava se zaveda pomanjkanja stanovanjskih zmogljivosti v Murski Soboti. V prihodnje se načrtuje dodatnih 144 stanovanj v sklopu projekta Zeleni dvori podjetja Imo-Real, na Lendavski ulici in v okviru zasebnih investicij.
»Potreba po stanovanjih v Mestni občini Murska Sobota obstaja,« je poudaril Anželj in dodal, da se bodo z novimi stanovanji ustvarile boljše možnosti za priseljevanje in gospodarski razvoj.
»Gospodarstvo išče kadre, primanjkuje kadrov, seveda pa tudi v prihodnje načrtujemo še določene graditve stanovanj in s tem tudi rast samega mesta in naše občine,« je pojasnil.
Gradnja v bližini paviljona Expano: Talent center
V bližini paviljona Expano poteka projekt za izgradnjo tako imenovanega Talent centra, ki bi mladim in starejšim nudil podporo pri razvoju kompetenc in kariere.
Projekt je po vzoru sosednjega Gradca, kjer so podoben Talent center vzpostavili pred desetimi leti, že vključen v Dogovor za razvoj regije.
Gradnja bo možna le ob pridobitvi dodatnih državnih in evropskih sredstev.
»Govori se o več kot desetih do 12 milijonih evrov,« je povedal Anželj in dodal, da brez zunanjega financiranja projekt ne bo izvedljiv.
RIS Dvorec Rakičan: Resne finančne težave
Javni zavod RIS Dvorec Rakičan se sooča z resnimi finančnimi težavami, zamujale so plače in plačila prispevkov, kar je povzročilo večkratno blokado bančnega računa.
»Stanje je zelo resno. Oziroma mogoče celo alarmantno,« je odkrito priznal Anželj in pojasnil, da so nepravilnosti v zavodu predmet kriminalistične preiskave.
Brez pomoči občine zavod ne bo mogel preživeti. »Reševanje javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan brez vložka občine žal ne bo mogoč,« je pojasnil in dodal, da bo stabilizacija zavoda dolgotrajen proces. Vsi scenariji, vključno s stečajem, bi občino bremenili za daljše obdobje.
Organizacija dogodka za noč čarovnic, ki je bil finančno netrajen, je bila letos predana zunanji agenciji.
Spodbuda za prvošolčke in pomoč staršem
Župan in predstavniki občine so ob prvem šolskem dnevu obiskali vse osnovne šole v mestu ter v okoliških naseljih, kot sta Krog in Bakovci, kjer so prvošolčke pospremili ob vstopu v šolske klopi. Staršem pa je občina namenila tudi finančno pomoč.
»V Mestni občini Murska Sobota se zavedamo, da je prehod iz predšolske vzgoje v šolski sistem za starše lahko obremenjujoč, zato smo v proračunu zagotovili 15 tisoč evrov, kar pomeni, da vsakemu prvošolčku pripada denarna pomoč,« je pojasnil.
Poleg tega pa občina z 210 tisoč evri zagotavlja tudi financiranje šolskih avtobusnih prevozov, s čimer prispeva k varni poti otrok v šolo.
Spremembe v štipendiranju za privabljanje mladih v regijo
Občina se zaveda tudi izzivov, s katerimi se soočajo študenti in gospodarstvo v regiji. Zaradi pomanjkanja ustrezno izobraženih kadrov so v sodelovanju s Pomursko gospodarsko zbornico pripravili spremembe pri štipendiranju, ki bodo mladim omogočile boljše pogoje in jih spodbudile k vrnitvi v regijo po zaključku študija.
»Lotili smo se spremembe štipendijske politike, in sicer smo prisluhnili gospodarstvu ter njihovim potrebam po visoko izobraženih kadrih, ki jih v regiji primanjkuje.
Skupaj z gospodarsko zbornico smo prišli do zaključka, da tako oni kot mi prispevamo za kadrovske štipendije, ki bodo znašale okoli 400 evrov,« je pojasnil.
Za kadrovske štipendije je občina letos namenila 80 tisoč evrov, del sredstev pa bo še vedno razporejen za nadarjene učence.
Na ta način želi občina ustvariti pogoje, ki bodo mlade spodbudili, da svoje znanje uporabijo doma in prispevajo k razvoju regije.
Praznovanje stoletnice Nogometne šole Mura
Nogomet je v Murski Soboti že desetletja pomemben del življenja, kar se je še posebej pokazalo ob praznovanju stote obletnice domačega kluba.
»Razpoloženje v Murski Soboti se čuti glede na rezultate Mure. Trenirajo tudi otroci – več kot 500 otrok je vključenih v akademijo, kar pomeni, da moramo zagotoviti ustrezno infrastrukturo in pogoje za nadaljnji razvoj,« je povedal Anželj.
Občina načrtuje nadaljnje izboljšave nogometne infrastrukture, saj trenutne zmogljivosti zaostajajo za drugimi stadioni po državi.
»Kot regijska občina si zaslužimo dostojen stadion, tako kot ga imajo Maribor, Ljubljana, Celje in Koper. V proračunu imamo že postavko za dograditev tribune, da bo stadion dobil celostno podobo,« je še dejal.
Foto: Arhiv Pomurec in Mestna občina Murska Sobota