https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

INTERVJU

Od logistike do ekološke kmetije: Navdihujoča pot Igorja Paldaufa

Vučja vas, 07.11.2024 ob 6:00  

Igor Paldauf, nekdanji vodja logistike, ki je danes uspešen ekološki kmet, iskreno govori o svoji nenavadni karierni poti in pomenu trajnostnega kmetijstva. Zgodba o preoblikovanju njegove družinske kmetije v ekološko gospodarstvo je polna izzivov, pa tudi odločnosti in predanosti.


Od gospodarstva do trajnostne kmetije

Po skoraj dvajsetih letih dela v logistiki je Paldauf leta 2018 zapustil stabilno zaposlitev in se odločil za življenjsko prelomnico. Kmetijo, kjer je odraščal, je želel preoblikovati v sodobno ekološko posestvo, ki spoštuje naravo in ohranja rodovitno zemljo za prihodnje generacije.

"Prehod na ekološko kmetovanje ni bil enostaven," pojasnjuje. Paldaufove izkušnje iz gospodarstva so bile koristne, vendar je moral spoznati nove tehnologije, se soočiti z birokracijo in investirati v obnovo zemljišč in opreme. Kljub vsem izzivom pravi, da mu je prehod na ekološko pridelavo prinesel veliko zadovoljstvo.

Zaveza k zdravi pridelavi

S prehodom na ekološko pridelavo se je Paldauf odločil za izključitev pesticidov in umetnih gnojil. K tej odločitvi je bistveno pripomogla njegova žena, ki je verjela v vrednote zdrave in kakovostne hrane. "Če že pridelujemo hrano, naj bo ta zdrava," poudarja. Danes na kmetiji pridelujejo zelenjavo in žita, ki jih kupci prepoznajo po vrhunski kakovosti in ekološki neoporečnosti.

Predelava hrane: Domači produkti z dodano vrednostjo

Da bi povečal dodano vrednost in zmanjšal vpletenost posrednikov, se je Paldauf posvetil predelavi hrane. Tako danes sami čistijo semena, meljejo žita in pakirajo svoje izdelke. S tem, ne le ohranja večji delež dohodka, temveč tudi zagotavlja višjo kakovost svojih produktov.

"Predelava ni lahka, vendar je ključna, da izdelki dosežejo pravo vrednost," pravi Paldauf. Zaradi takšnega pristopa so njegovi proizvodi cenjeni med ljubitelji kakovostne, lokalno pridelane hrane.

Rastoče povpraševanje po lokalnih, ekoloških izdelkih

Paldauf opaža, da se vedno več slovenskih potrošnikov zaveda pomembnosti lokalne in ekološke hrane. "Tisti, ki cenijo kakovostno hrano, se vedno vrnejo," pravi. Čeprav ekološko kmetovanje prinaša manjše pridelke in višje stroške, vseeno verjame, da se povpraševanje po kakovostni hrani krepi.

Sodelovanje med kmeti – ključ do uspeha

Da bi slovenskim kmetom omogočil boljši nastop na trgu, je Paldauf leta 2019 skupaj z drugimi kmeti ustanovil Pomursko ekološko zadrugo. Danes v njej sodeluje več kot 30 kmetij, ki združeno promovirajo svoje izdelke in se medsebojno podpirajo. Paldauf poudarja, da je sodelovanje bistvenega pomena za uspeh ekološkega kmetijstva.

"Izzivi so številni, vendar je povezanost med kmeti ključna za nadaljnji razvoj," zaključuje Paldauf.

    Fotogalerija