https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

TOP 10

10 najbolj gledanih božičnih filmov

17.12.2024  

Božič se bliža s svetlobno hitrostjo in zato smo za vas pripravili seznam desetih najbolje ocenjenih božičnih filmov vseh časov. 

Čudovito življenje

Čudovito življenje (Its a Wonderful Life, 1946) je legendarni ameriški film v režiji Franka Capre. Pripoveduje zgodbo o Georgeu Baileyju, dobrosrčnem možu iz majhnega mesta Bedford Falls, ki se znajde v finančnih težavah in čuti, da je njegovo življenje neuspešno. Na božični večer, ko obupano razmišlja o samomoru, ga obišče njegov angel varuh Clarence. Clarence mu pokaže, kako bi svet izgledal, če se George nikoli ne bi rodil, s čimer mu razkrije, kako pomembno je njegovo življenje za bližnje in skupnost.

 

Umri pokončno

Umri pokončno (Die Hard, 1988) je kultni akcijski film režiserja Johna McTiernana, ki je postavil nova merila za žanr. Bruce Willis igra Johna McClanea, newyorškega policista, ki se znajde sredi terorističnega napada na stolpnico Nakatomi Plaza. Film je znan po napeti akciji, ostrih dialogih in nepozabnih likih. Postal je sinonim za sodobne božične filme, saj se dogajanje odvija med božičnimi prazniki, in je postal eden najbolj priljubljenih akcijskih filmov vseh časov.

Sam doma 

Sam doma (Home Alone, 1990) je priljubljeni ameriški božični film, ki ga je režiral Chris Columbus, scenarij pa napisal John Hughes. Zgodba sledi 8-letnemu Kevin McCallisterju (Macaulay Culkin), ki ga družina pomotoma pozabi doma, ko se odpravijo na božični dopust v Pariz. Kevin se znajde v svojem domu sam, a hitro odkrije, da sta dva nespretna roparja, Harry (Joe Pesci) in Marv (Daniel Stern), načrtovala, da bosta oropala njegovo hišo. Kevin, prepričan, da mora zaščititi svoj dom, postavi številne smešne in iznajdljive pasti, da bi ujel roparje. Film je postal božična klasika, ki združuje komedijo, akcijo in praznično vzdušje. Sam doma je še danes priljubljen zaradi humorja, topline in Kevinovega neustrašnega duha. Macaulay Culkin je s svojo vlogo postal prava filmska ikona, film pa se je po uspehu nadaljeval z več različicami.

Rudolf, jelenček z rdečim nosom

Rudolf, jelenček z rdečim nosom (Rudolph the Red-Nosed Reindeer, 1964) je animirani božični film, ki temelji na priljubljeni pesmi Genea Autryja. Film je bil izdelan v stop-motion tehniki in pripoveduje zgodbo o Rudolpu, jelenu z rdečim nosom, ki ga zaradi njegovega nenavadnega izgleda izključijo iz skupine jelenov, ki vlečejo božičkovo sani. Ko pa zaradi meglice Božiček potrebuje pomoč pri letanju, Rudolphov svetleči rdeči nos postane ključnega pomena za uspešno dostavo daril otrokom po vsem svetu.

Božične počitnice

Božične počitnice (National Lampoons Christmas Vacation, 1989) je ameriška božična komedija, ki jo je režiral Jeremiah S. Chechik. Film jNational Lampoon’s Vacation in sledi družini Griswold, ki jo vodi Clark Griswold (Chevy Chase). Clark si želi, da bi imel popolne božične praznike, vendar se stvari hitro zapletejo, ko se začnejo dogajati številne komične nevšečnosti – od okrasitve hiše, ki povzroči težave s sosedi, do nepričakovanega prihoda širše družine, ki prinese še več težav.

Božična zgodba

A Christmas Story(1983) je ameriška božična komedija, ki jo je režiral Bob Clark in temelji na zgodbah pisatelja Jean Shepherdja, ki je tudi avtor scenarija. Film spremlja 9-letnega Ralpha "Ralphie" Parkera (Peter Billingsley) v času božičnih praznikov leta 1940. Ralphie si najbolj želi enega samega darila – puške Red Ryder BB, vendar ga vsi odrasli, vključno z njegovimi starši, učitelji in Božičkom, opozarjajo, da je to "preveč nevarno".

Čudež na 34. ulici

Čudež na 34. ulici (Miracle on 34th Street, 1947) je ameriški božični film, ki ga je režiral George Seaton. Film spremlja zgodbo o staršem, ki skušajo svoji hčerki dokazati, da Božiček obstaja. V središču zgodbe je Kris Kringle (Edmund Gwenn), starejši mož, ki se predstavi kot Božiček v trgovini Macy’s na 34. ulici v New Yorku. Ko začne verjeti v njega in se odločiti, da božična čarovnija resnično obstaja, se znajde v pravnem procesu, kjer mora dokazati, da je resnični Božiček.


Škrat

Škrat (Elf, 2003) je ameriška božična komedija, ki jo je režiral Jon Favreau. Glavno vlogo v filmu igra Will Ferrell, ki upodobi Buddyja, človeka, ki je kot otrok zašel v Božičkovo tovarno igrač in bil vzgojen med škrati na severnem polu. Ko odraste, Buddy odkrije, da je pravzaprav človek, in se odpravi v New York, da bi našel svojega pravega očeta, Walterja Hobbsa (James Caan). Tam se sooči z izzivom prilagajanja na človeški svet, medtem ko skuša ponovno vzbuditi božično veselje in prepričati svojega očeta, da je Božiček resničen.

Gremlini

Gremlins (1984) je ameriški božični film v režiji Joea Dantéja, ki združuje komedijo, horor in praznično vzdušje. Zgodba se osredotoča na mladega moškega Billyja Pelta (Zach Galligan), ki od svojega očeta dobi skrivnostno bitje, znano kot mogwai, kot božično darilo. Vendar obstajajo stroga pravila: nikoli ga ne smete dati v vodo, ga ne smete hraniti po polnoči, in ga nikoli ne smete izpostaviti svetlobi. Ko Billy nenamerno krši ta pravila, mogwai, imenovan Gizmo, sproži nabor drugih mogwaijev, ki se spremenijo v nevarne in uničujoče gremlins, ki začnejo terorizirati mestno središče.

Pokvarjeni božiček

Pokvarjeni Božiček (Bad Santa, 2003) je ameriška božična komedija, ki jo je režiral Terry Zwigoff. Film sledi Willyju T. Sokeju (Billy Bob Thornton), grdemu in pijanimu moškemu, ki skupaj s svojim partnerjem Marcusom (Tony Cox) vsako leto ob božiču izvaja prevaro – oblečeta se v Božička in njegovega pomočnika ter oropata nakupovalne centre. Njihov načrt je, da v času božičnih praznikov izvedejo velik rop, vendar se stvari zapletejo, ko Willy spozna malega dečka Thurmanda (Brett Kelly), ki verjame, da je Willy pravi Božiček.

FOTO: IMDb

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.