https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

TOP 10

10 zanimivih zgodovinskih dejstev o Prekmurju

18.2.2025  

Prekmurje je regija s pestro zgodovino, ki se odraža v arhitekturi, kulturi in vsakdanjem življenju. Vsako od teh dejstev je del mozaika, ki pripoveduje zgodbo o tem čudovitem delu Slovenije!

Prekmurje je regija, bogata z zgodovino in kulturno dediščino. Njegova preteklost je polna zanimivih zgodb, ki so oblikovale današnji značaj tega edinstvenega dela Slovenije. Tukaj je deset najbolj zanimivih zgodovinskih dejstev o Prekmurju!

10. Prva knjiga v prekmurskem jeziku

Prva knjiga v prekmurščini je Mali katechismus, ki jo je leta 1715 napisal Miklóš Küzmič. Gre za katoliški katekizem, ki je bil namenjen poučevanju osnov krščanske vere v prekmurskem jeziku. Küzmič je bil eden izmed najpomembnejših prekmurskih piscev in duhovnikov, ki je prispeval k oblikovanju in utrjevanju prekmurskega knjižnega jezika.

Čeprav je bila prekmurščina v rabi že prej, je prav „Mali katechismus“ prva znana knjiga v tem jeziku. Pozneje so sledila še druga dela, med njimi tudi Küzmičev Nouvi Zákon (1771), prevod Nove zaveze v prekmurščino.

9. Prekmurci pod madžarsko oblastjo

Dolga stoletja je bilo Prekmurje pod madžarsko oblastjo, kar je močno vplivalo na jezik, kulturo in vsakdanje življenje prebivalcev. Madžarska uprava je uvajala svoje zakone in jezik, vendar so Prekmurci uspeli ohraniti svojo posebnost. Po prvi svetovni vojni je regija končno postala del Kraljevine SHS.

8. Reka Mura kot naravna meja

Reka Mura je skozi zgodovino ločevala različne narode in države, hkrati pa je bila ključna za trgovino, promet in razvoj Prekmurja. Mnogi mostovi in brodišča so olajšali prehajanje ljudi in blaga ter povezanost s sosednjimi regijami.

7. Vpliv reformacije

V 16. stoletju je reformacija močno vplivala na Prekmurje, zlasti na razvoj jezika in izobraževanja. Protestantski duhovniki, kot je bil Primož Trubarjev sodobnik István Körösi, so pisali prve knjige v prekmurskem jeziku, kar je pripomoglo k ohranitvi kulturne identitete.

6. Gradovi Prekmurja

Prekmurje je dom več veličastnih gradov, kot so Grad Grad, Grad Beltinci, Grad Lendava ali Dvorec Rakičan. Ti gradovi so bili skozi stoletja pomembna obrambna, plemiška in kulturna središča. Njihova zgodovina priča o burnih časih, ko so bili domovanje plemiških družin in pomembnih političnih osebnosti.

5. Turški vpadi

V 16. in 17. stoletju so Turki večkrat vpadli na območje Prekmurja. Mnogi kraji so bili opustošeni, prebivalci pa so se morali zatekati v utrjene gradove in cerkve. Zaradi teh napadov so bile v nekaterih vaseh postavljene posebne obrambne strukture.

4. Prva omemba Murske Sobote

Mesto Murska Sobota se prvič omenja v pisnih virih leta 1255. Takrat je bilo pod oblastjo madžarskih plemičev in je s časom postalo pomembno trgovsko ter upravno središče regije. Njegova strateška lega je omogočila razvoj obrti in trgovine.

3. Rimska zapuščina

V času Rimskega imperija je Prekmurje pripadalo provinci Panonija. Arheologi so na tem območju odkrili rimske ostanke, vključno z ostanki cest, rimskih vil in celo termalnih kopališč, kar priča o pomembni vlogi tega območja v antiki.

2. Prekmurje v prazgodovini

Arheološka odkritja kažejo, da so bila območja ob reki Muri naseljena že v neolitiku. Najdbe, kot so kamnite sekire, lončenina in orodja, dokazujejo, da so tukaj že pred tisočletji živeli ljudje, ki so se ukvarjali s poljedelstvom in lovom.

1. Murska republika – kratkotrajna samostojna država

Leta 1919 je v Prekmurju za kratek čas obstajala Murska republika, ki jo je razglasil Vilmos Tkálecz, nekdanji madžarski vojaški poveljnik. Republika je trajala le nekaj dni, saj je kmalu padla pod nadzor madžarskih enot. Kljub kratkemu obstoju predstavlja pomemben del zgodovine regije, saj kaže na prizadevanja Prekmurcev za samostojnost in politično preoblikovanje območja po prvi svetovni vojni.

    Fotogalerija

    Komentarji

      • gost
        19.02.2025 ob 12:04 Venetia Vend Vindija gost

        Ime Prekmurje in Prekmurci nikoli ni obstajalo, to so si izmislili politiki v Ljubljani po letu 1919, ko so pogledali preko Mure in spoznali, da tudi tam živijo Slovani. Zanimivo, da tako na zahodu, kot na vzhodu živijo VENETI ali VENDI, ki govorijo najstarejšo različico slovanskega jezika. Sicer pa so obmurski Vendi leta 1919 izgubili svojo samobitnost, izgubili so svoj knjižni jezik. V zadnjih 100 letih so pozabili večino svojih besed, ki so jih zamenjali za slovenske, ostali so samo madžarski fonemi oz. glasovi.

        1 0 Prijavi neprimerno vsebino
    1. gost
      18.02.2025 ob 23:45 gost gost

      11. DEBELI - največji bluzič.

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      18.02.2025 ob 23:46 gost. gost

      12. ____________

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      19.02.2025 ob 0:06 Joško gost

      Duže časa so bili na tem ozemlju madžari kot slovenci.

      1 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      19.02.2025 ob 1:08 Istvan Koroši gost

      Vse moje Prekmurce lepo pozdravljam in vam želim blagoslovljen mir!!!!

      5 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      19.02.2025 ob 8:31 gost gost

      Zanimivost most v Rakičanu se zapre zdaj ne morejo še zaprti Markišavske povejte ni denarja briga njih za grabe na cesti

      3 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      19.02.2025 ob 10:38 Prekmurec gost

      Prva prekmurska kniga je bila vö dana leta 1715, nej pa 1771

      3 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    7. gost
      19.02.2025 ob 12:10 Veneti Vendi Vindija gost

      Ime Prekmurje in Prekmurci nikoli ni obstajalo, to so si izmislili politiki v Ljubljani po letu 1919, ko so pogledali preko Mure in spoznali, da tudi tam živijo Slovani. Zanimivo, da tako na zahodu, kot na vzhodu živijo VENETI ali VENDI, ki govorijo najstarejšo različico slovanskega jezika. Sicer pa so obmurski Vendi leta 1919 izgubili svojo samobitnost, izgubili so svoj knjižni jezik. V zadnjih 100 letih so pozabili večino svojih besed, ki so jih zamenjali za slovenske, ostali so samo madžarski fonemi oz. glasovi.

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    8. gost
      19.02.2025 ob 14:11 Doncecakos gost

      Prva kniga je Nouvi Zákon??? Oh, ne! Tou je prva kniga https://sl.wikipedia.org/wiki/Mali_katechismus

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.