KULTURA

Mlade pomurske pevke in pevci blesteli na 5. Soboškem festivalu
Minuli teden je v organizaciji Glasbene šole Murska Sobota potekal jubilejni 5. Soboški festival v disciplini petja. Tekmovanje, ki spodbuja razvoj mladih glasbenikov in izmenjavo pedagoških izkušenj, je privabilo 28 talentiranih pevk in pevcev iz vse Slovenije.
Tekmovalci so se pomerili v sedmih težavnostnih kategorijah, strokovna žirija pa je podelila 14 zlatih, 10 srebrnih in 3 bronasta priznanja. Poleg tega so prvonagrajenci prejeli še šest posebnih nagrad, ki so bile podeljene na zaključnem koncertu.
Mlade pevke iz Murske Sobote navdušile
Posebej uspešne so bile učenke Glasbene šole Murska Sobota, saj jih je kar pet nastopilo na zaključnem koncertu prvonagrajencev. Njihovi dosežki so izjemni:
- Zala Kerec – zlato priznanje, 1. mesto, posebna nagrada za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja
- Maruša Lorbek – zlato priznanje
- Urška Taškov – zlato priznanje, 1. mesto
- Maruška Zavec – zlato priznanje, 1. mesto
- Ajda Pehar – zlato priznanje, 1. mesto
- Lara Pučko – zlato priznanje, 1. mesto, posebna nagrada za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja
Njihova mentorica Gabriela Bratina in korepetitorka Anja Kučan sta bili nad njihovimi nastopi več kot navdušeni.
Tudi pevci iz Ljutomera z dobrimi uvrstitvami
Na festivalu sta nastopila tudi predstavnika Glasbene šole Slavka Osterca Ljutomer. Miha Horvat je v svoji kategoriji prejel bronasto priznanje, medtem ko je Lucija Divjak osvojila srebrno priznanje.
Tekmovanje je odlična popotnica za prihajajoče Državno tekmovanje mladih glasbenikov Slovenije TEMSIG, ki bo marca potekalo v Logatcu.
Foto: Glasbena šola Murska Sobota
Fotogalerija


Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Tekmovanje na kulturnem področju, je ne humano in ne etično. S tekmovalnostjo se izklučuje, ponižuje ljudi. To se lahko dogaja na živalskem nivoju ne pa pri ljudeh. Vsi tisti , ki ste se spustili na ta nivo, ne dojemate bit in smisel kulture. Vsak človek je enkraten, ne ponovljiv po svoji fizonomiji in značaju. Prav tako je vsak človek na svojem nivoju evolucije. To je potrebno spoštovati! Namesto tekmovalnosti in izklučevanje, bi bilo potrebno spoštovati pestrost, razvijati, spodbujati sodolevanje, doponjevanje v razmišljanju in razvoju posameznika. Umetnosti se ne da izmeriti, stehtati. Presežek v kulturi se dogaja na nivoju transcedence, kjer ni nič opremenljivega, je samo duhovno. Da bom bolj plastičen in razumljiv, si oglejte cvetoči travnik. Na travniku rastejo različne rastline in cvetlice. Vsaka rastlinaja je zanimiva po svoji obliki, teksturi, barvi, vonju,,.... Bilo bi ne etično trditi katera je lepša, boljša, ali trditi katera je zmagovalka! Vsa lepota je dopolnojoči raznolikosti sobivanja in pestrosti. Skratka dojemati je potrebno lepoto celote, ne pa posamezne dele opredeliti kot zmagovalne, vse ostale pa razglašati za poražence. V kuturi tekmujejo samo tisti ljudje, kateri imajo sebične interese, to pa ni kultura. Pomen kulture je v povezovanju, , spoštovanju, v dopolnjevanju, v preseganju svojih lastnih mej, v kreativnosti.. Hvaliti se s tem, da je nekdo zmagal na tekmovanju v petju je smešno, komično, nedoraslo,... Ali je zmaga vrtnica ali sončnica?
Najbojl žalostno pa je to, da je dvorana prazna, brez poslušalcev. Izvajalci so sami sebi namen. Ljudje niso neumni. Vsak človek z dostojanstvom ve kaj je stvarno, neponarejeno, iskreno, duhovno izponjeno, dopolnjeno,.... In temu iskalci kulture stremimo.