KULTURA
FOTO: Spomin na Antona Vratušo oživel na simpoziju
Danes se v dvorani Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota zaključuje dvodnevni simpozij, posvečen akademiku Antonu Vratuši. Dogodek, ki ga organizirata Razred za zgodovinske in družbene vede ter Razred za filološke in literarne vede Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) v sodelovanju z Ustanovo dr. Šiftarjeva fundacija, je eden izmed vrhuncev obeleževanja njegove 110. obletnice rojstva.
Simpozij je v sredo, 19. februarja, potekal v Dvorani SAZU v Ljubljani, danes pa se nadaljuje v Murski Soboti. Več kot 30 strokovnjakov iz različnih področij predstavlja Vratušev znanstveni, politični in kulturni prispevek.
Vratuša – znanstvenik, diplomat in humanist
Akademik Anton Vratuša (1915–2017) je bil izjemna osebnost slovenskega političnega, kulturnega in znanstvenega prostora. Bil je slovenist, literarni zgodovinar, kritik, publicist, politik in diplomat. Kot član Osvobodilne fronte je sodeloval v narodnoosvobodilnem boju in po vojni opravljal številne državniške dolžnosti, vključno s funkcijo predsednika Izvršnega sveta Socialistične republike Slovenije.
Njegovo delo je obsegalo številna področja, od jezikoslovja, literarne zgodovine, mednarodnih odnosov do preučevanja narodnih manjšin in trajnostnega razvoja. Posebno mesto v njegovem delu zavzema raziskovanje prekmurskega jezika in kulture.
Simpozij kot aktualizacija Vratuševe dediščine
Marjan Šiftar, predsednik Ustanove dr. Šiftarjeva fundacija, je poudaril: "Simpozij predstavlja enega izmed vrhuncev letošnjega obeleževanja Vratuševega leta. Njegova razmišljanja in delo ostajajo izjemno aktualni tudi danes."
Med udeleženci dogodka v Ljubljani so bili tudi nekdanja predsednika Slovenije, Milan Kučan in Danilo Türk, ki sta v svojih nagovorih poudarila pomen Vratuševih prizadevanj za slovensko suverenost in njegovo vlogo v mednarodni znanstveni skupnosti.
Na simpoziju so obravnavali teme, kot so:
-
Razvoj slovenske znanosti in mednarodna vloga akademika Vratuše,
-
Zgodovina in politika prekmurskega jezika,
-
Literarna zgodovina in slovenski jezik,
-
Vloga Vratuše pri oblikovanju slovenske državnosti,
-
Preučevanje narodnih manjšin in vprašanja trajnostnega razvoja.
Vratuša je bil član SAZU od leta 1978 in je pomembno prispeval k delu akademije, posebej na področju preučevanja narodnih manjšin ter trajnostnega razvoja. Pomembno vlogo je imel tudi pri ohranjanju kulturne in naravne dediščine, med drugim pri ustanovitvi Krajinskega parka Goričko.
Spomini na akademika Vratušo
Kot je dejal Marko Jesenšek, eden izmed pobudnikov simpozija: "Vratuša je bil izjemna osebnost, ki je s svojim delom združeval ljudi, bil predan slovenski identiteti in znanosti. Njegova vizija trajnostnega razvoja in vloge znanja v družbi ostaja navdih za prihodnje generacije."
Današnji dogodek v Murski Soboti bo sklenil simpozij, a hkrati odprl prostor za nadaljnje raziskovanje in refleksijo o pomenu Anton Vratuše v slovenskem in mednarodnem kontekstu.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
To doznanje bo Janez Janša povozil z besedami da je bil komunist. Ker Janez Janša ne prenese povzdigovanja komunistov. Ker je on največji komunist še danes pa ga nihče nepovzdiguje v zvezde. Zato pa zdaj zaporniki Janša Rupar vodijo upukojence v juriš na vlado gospoda Goloba. Da naj vrne penzije kere so ukradli vlada janeza Janše z bedakom Ruparom. Keri se slini okoli upokojencev samo zato da jih je večina debilna pa jih lažje znori za provizije kere si zaračunava.
Namesto, da vrtiš jezik v prazno, pa naj fant od Tine zviša odmerno mero na 80% ali pa 110%. Fant od Tine ima večino v DZ, nihče mu tega ne more preprečiti! No, dajmo, DVIGNIT!
Jasno, Vratuša je bil KOMUNIST, zagovornik in steber DIKTATURE PROLETARIATA in diktatorskega ENOPARTIJSKEGA KOMUNISTIČNEGA sistema, v katerem so drugače misleče PREGANJALI in IZTREBLJALI kot plevel. Komunističnih žrtev po svetu je okoli 100 milijonov. Lepa cifra, izjemno HUMANO delo, ni kaj. In še vedno obstajajo ljudje, ki to opravičujejo in podpirajo.
Bla, bla, bla, Pretekla in sedanja dejanja akademikov so nas pripeljala, do propada človeštva. Ko se bi morali oglasiti, sprejeti odgovornost molčijo in igrajo dvojno moralo (zaradi privilegijev). Še posebaj v današnjem svetu bi morali zagovarjati etične, moralne, humane vrednote. Logočino je, da tega ne storijo, saj teh kvalitet nimajo. Te kvalite lahko najdemo le pri poštenih, preprostih, iskrenih ljudeh. Ali ste kdaj slišali akademika, ki je opozarjal na podnebno problematiko, reševal konflikte-vojne, se kritično odzval na ceplljenje ljudi z necepivom,... Še najbolj enostavnih problemov neznajo zaznati, ka še jih rešiti. Hvaliti se kako je bil ustanovljen Krajinski park Goričko, je komično in smešno, neresno. Pa poglejte kako težko ljudje živijo na tem območju. Starejša poulacija umira od bolezni, vasi se praznijo, vse več hiš je praznih in zapuščenih. Mladi se izseljujejo, ločujejo, delajo samore. To so problemi s katerimi bi se morali soočati akademiki. Zakaj ne naredijo simpozij na to tematiko in začnejo reševati stisko prebivalcev na Goričkem. Če se bo to nadeljevalo bomo Goričko spet izgubili. Slabi gospodarji niso vredni svoje zemlje.
JJ je znižal za cca 25% 2012-2013
Po ZPIZ-2, ki ga je sprejela vlada JJ, pokojnina zavarovanca s 40 leti pokojninske dobe znaša 57,25 odstotka čiste osnove, kar ustreza bruto odstotku 78,21 odstotka.
Leta 2012 je bil pod vlado Janeza Janše sprejet ZPIZ-2 kot odgovor na dolgoletni trend zniževanja odmernih odstotkov, določenih s prejšnjimi zakoni, predvsem z ZPIZ-1. ZPIZ-1, ki je začel veljati leta 2000 pod vlado Janeza Drnovška in takratnega ministra za finance Antona Ropa, je postopno zniževal odmerni odstotek za pokojninsko osnovo. Če ZPIZ-2 ne bi bil sprejet, bi ti odstotki še naprej padali. ZPIZ-2 je ta trend zaustavil in uvedel pravičnejši sistem z neto odmernimi odstotki, ki so bili prilagojeni valorizacijskim količnikom. Na primer, po ZPIZ-2 pokojnina zavarovanca s 40 leti pokojninske dobe znaša 57,25 odstotka čiste osnove, kar ustreza bruto odstotku 78,21 odstotka.
Veliko je govora o tem, kdo je znižal pokojnine. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pojasnjuje, da so bili s sprejetjem Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v letu 2012 (ZPIZ-2) v okviru celovite reforme na novo določeni tudi odmerni odstotki, ki, glede na spremenjeno matematično formulo izračuna pokojninske osnove po tem zakonu glede na prej veljavni Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 2000 (ZPIZ-1), približno ustrezajo takrat veljavnim odmernim odstotkom. Tako je odmerni odstotek pred uveljavitvijo ZPIZ-2 za moškega za 40 let pokojninske dobe znašal 78%, kar ustreza na novo določenemu odmernemu odstotku po ZPIZ-2 v višini 57,25% za moške. Pred uveljavitvijo ZPIZ-1 je znašal odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe za moške in ženske 85%, potem pa je v času veljavnosti ZPIZ-1 prišlo do postopnega zniževanja in bi tako, v kolikor ne bi prišlo do spremembe z ZPIZ-2, odmerni odstotek znašal le 72,5%. Pojasnilo je na predlagam.vladi.si - Odmerni odstotek pokojninske osnove
Ha,ha,ha,Pahorjev doktor je znižal odmerne odstotke,ja komunisti,što pa drugi.
T 5vf
Sakša pesja procesija je dobra ka se slikaš,non stop eni pa isti,par starčkov,preverjeni kader.
Če bi naj šiptarja slikali
Fctct