TRENDI
Vrtnarska opravila v aprilu
April je čas, ko vrtnarji zares zaživijo, saj se z nastopom toplejših dni zbudijo tudi naše vrtnarske gredice. V tem mesecu so opravila na zelenjavnem vrtu ključnega pomena za zdrav in bogat pridelek. Tukaj so glavna opravila, ki jih lahko opravite na svojem zelenjavnem vrtu v aprilu.
Presajanje in sajenje zelenjavnih sadik
Zadnji trenutek je, da na prosto presadimo sadike kapusnic (brokoli, cvetača, brstični ohrovt), čebule, pora, peteršilja, solate, boba in graha, odvisno od vremenskih pogojev. Če ste sadike vzgojili v notranjih prostorih, jih zdaj previdno prestavite na zunanje grede. Pomembno je, da upoštevate vremenske razmere, saj lahko prehitra presaditev v prehladno zemljo vpliva na rast.
Začnite s sajenjem krompirja, ki ste ga predhodno nakalili v toplem in svetlem prostoru. Pazite, da pri sajenju ne poškodujete brstov.
V začetku meseca je tudi še čas, da posadite lubenice in melone, če tega niste opravili že marca. Te rastline potrebujete toplejše pogoje za uspešno rast, zato jih posadite v sadilne lončke in jih kalite v toplem prostoru.
Semenje in setve
Redkvico sejemo skozi cel mesec. Redkvica je odličen "markirni" posevek, ki ga lahko posadimo med druge vrtnine, kot so korenček in rdeča pesa, da bomo lažje ločili vrtnine in optimizirali prostor.
Ne pozabite tudi na zaščito pred škodljivci. Čebuli, česnu in poru postavite vrtni tunel ali zaščitno kopreno, da jih zaščitite pred čebulno muho. Ta se običajno pojavi ob času cvetenja češenj, zato je priporočljivo, da zaščitne mreže postavite pravočasno. Če se odločite za zaščitno kopreno, bodite pozorni, da le-ta ne pride v direkten stik z rastlinami, saj jih lahko ob vročih dneh ožge. Bolj primerna je lahko tudi gosta mreža proti mrčesu.
Redčenje in obiranje
Redčenje pregoste setve vrtnin, kot so špinača, solata ali korenček, je ključno za dobro rast. Če ste setve opravili že marca, zdaj poskrbite, da bodo rastline imele dovolj prostora za razvoj. Pri redčenju se trudite, da ohranite čim več koreninske grude, da ne poškodujete preostale rastline. Korenček, pastinak in peteršilj pa je najbolje pustiti, saj teh vrtnin ne smemo presajati.
Začnite z obiranjem mlade špinače. Če pustimo večje liste, postanejo nitkasti in trpki, zato jih redno obirajte, da spodbudite rast novih listov. Obtrgajte spodnje liste, srčiko pa pustite nedotaknjeno.
Priprava na poletne pridelke
V drugi polovici aprila posadite buče, bučke, kumare in koruzo v lončke in jih vzgajajte v ogrevanem prostoru, saj za kalitev te rastline potrebujejo temperature okoli 25°C. S tem boste zagotovili zdrave in močne sadike, ki jih boste kasneje presadili na vrt, ko bodo vremenski pogoji ustrezni.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
hy