https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Spoštovanje kulture, boji za enakopravnost in prihodnost

08.04.2025 ob 12:00  

Danes, 8. aprila, obeležujemo Svetovni dan Romov, ki je posvečen spominu na prvi svetovni kongres Romov, ki je bil leta 1971 v Londonu. Ta dogodek predstavlja pomemben mejnik v zgodovini romskega naroda, saj so se Romi na tem kongresu uradno odločili, da bodo za vse pripadnike svojega naroda sprejeli ime "Romi", potrdili svojo zastavo in himno ter se priznali kot enotna narodna skupnost.


Poleg tega je bila ta odločitev pomembna tudi na mednarodnem prizorišču, saj je Indija kot država, iz katere naj bi izvirali Romi, prvič uradno priznala romski narod kot svoje nekdanje prebivalce.

Pomen svetovnega dneva Romov

Svetovni dan Romov ni le spomin na zgodovinski trenutek, ampak tudi priložnost, da se ozremo na bogato kulturno dediščino, jezik, glasbo in tradicije romskega naroda. Na ta dan se priznavajo tudi izzivi, s katerimi se Romi še vedno soočajo po vsem svetu – od socialne marginalizacije do diskriminacije, ki jo pogosto doživljajo v različnih družbah. Svetovni dan Romov je torej tudi poziv k večji ozaveščenosti o pravicah in potrebah romskih skupnosti ter h krepitvi prizadevanj za enakopravnost in socialno vključenost.

Romska glasba, plesi, umetnost in jezik so globoko prepleteni z mnogimi kulturami po vsem svetu, vključno s tistimi v Evropi, kjer imajo Romi dolgo in bogato zgodovino. Praznovanje tega dneva tako ne pomeni le priznanja preteklosti, ampak tudi prizadevanje za boljšo prihodnost, v kateri bodo Romi uživali enake možnosti in enakopravnost.

Poudarjanje enakopravnosti in odprava diskriminacije

Na žalost se Romi še vedno soočajo z mnogimi težavami, kot so revščina, pomanjkanje dostopa do izobraževanja in zaposlitvenih priložnosti, slabi življenjski pogoji in nenehna diskriminacija. Svetovni dan Romov zato ni le praznovanje, temveč tudi opomnik na to, kako pomembno je nadaljevati z bojem proti predsodkom, stereotipom in nepravičnosti, ki so pogosto prisotni v družbi.

Slovenija in romska skupnost

V Sloveniji živi več tisoč Romov, ki so pomemben del naše skupnosti. Kljub napredku, ki smo ga dosegli v zadnjih letih, pa se tudi pri nas še vedno pojavljajo izzivi pri vključevanju romskih skupnosti v širšo družbo. Na ta dan se moramo spomniti, kako pomembno je zagotoviti romskim družinam dostop do enakih možnosti na področju izobraževanja, zdravstva, zaposlovanja in stanovanjskih razmer.

FOTO: arhiv Pomurec

    Fotogalerija