https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

VIDEO: Roman Leljak: »Pomurje ne sme postati žrtev Ljubljane«

 

V oddaji Iz našega studia na televiziji IDEA je župan Radencev Roman Leljak brez dlake na jeziku razgrnil številne izzive, s katerimi se soočajo tako Radenci kot celotna pomurska regija – od državne ignorance do zastojev pri evropskem denarju in vprašljivih prostorskih načrtov.

Župan je poudaril, da je proračun občine na videz visok, a ga dejansko dosegajo z velikim angažmajem in pridobivanjem sredstev iz različnih virov:

»Smo edina občina, ki zasluži več, kot dobi od države.«

Radenci od države prejmejo le 3,5 milijona evrov glavarine, medtem ko celotni letni odhodki in prihodki znašajo okoli devet milijonov evrov. Občina zato intenzivno išče sredstva iz evropskih in državnih razpisov.

Evropski denar? »Pomurje je čakalo zaman.«

Posebej oster je bil Leljak glede nedostopnih kohezijskih sredstev. Za pomurske občine je bilo predvidenih 39 milijonov evrov, a denar – kljub pripravljenosti – še vedno ni razdeljen.

»Pomurje je imelo razvojne programe pripravljene že pred leti, a država jih je ignorirala in pripravila svoje. Tako sredstva še vedno stojijo,« je bil kritičen.

Prostorski načrti brez ključnega dokumenta

Med bolj zaskrbljujočimi informacijami pogovora je bilo razkritje, da so novi regijski prostorski načrti sprejeti brez celotne dokumentacije:

»Jaz sem bil proti temu. Župani smo to potrdili na mizo, pa nam niso bili postavljen glavni dokument. To so obvezne smernice pri pripravi regijskih prostorskih načrtov, ki so izdane v Ljubljani, leta 2023, dopolnjene pa 2024, ker jasno piše, kaj v teh regijskih programih mora biti napisano.«

Po njegovih besedah noben župan teh smernic ni videl. Smernice naj bi vsebovale določbo, da:

»Od letos pa do leta 2050, po 2050 se ne bo mogla odobriti niti ena nova gradbena parcela. Želijo nas ohraniti kot območje za pridelavo hrane in nič več. Pomurje naj bo le kmetijska regija?«

Cesta v napačno smer

Ena izmed bolj perečih težav je tudi načrtovana državna cesta, ki naj bi potekala mimo Radencev:

»Cesta vodi goste naravnost v Bad Radkersburg. Mi pa ostajamo brez boljše povezave z avtocesto. Če je treba, jo bomo zgradili sami,« je dejal.

Po njegovem mnenju bo tako avstrijski turizem pridobil, slovenski pa izgubil.

Rešitev iščejo v turizmu

Radenci so se zavestno odpovedali industriji in se usmerili v razvoj turizma. Župan poudarja pomen športnega, zdraviliškega in družinskega turizma. Med pomembnejšimi investicijami so:

  • nogometna igrišča,
  • vinoteka in mini golf na Kapeli,
  • amfiteater v Radencih,
  • vodni park v radenskem parku,
  • prenova Vile Marije.

»Prihodek iz športnih priprav ene ekipe znaša tudi do 87.000 evrov. To so številke, ki jih turizem potrebuje,« je poudaril župan.

Radensko poletje z znanimi imeni – brez vstopnine

Občina podpira tudi kulturni turizem. V okviru Radenskega poletja bodo nastopili znani izvajalci, kot so Gibonni, Severina, Helena Blagne, Mladen Grdović.

»Celoten program je brezplačen – financiran iz turistične takse in davka od kazinoja, ki skupaj znašata kar 550.000 evrov,« je dodal Leljak.

Prva občina z izključno solarno razsvetljavo

Radenci so tudi pionirji na področju energetske neodvisnosti:

»To so majhni, a pomembni koraki k samostojnosti in sodobnosti.«

Vsa javna razsvetljava v občini deluje izključno na sončno energijo – prva takšna praksa v Evropi.

»Pomurje ne sme postati žrtev Ljubljane.«

Za konec je Leljak znova opozoril na centralizacijo in pomanjkanje posluha za potrebe regij:

»Pomurje ne sme postati žrtev Ljubljane. Imamo pravico do razvoja. In ne dovolim, da nekdo v mojem imenu odloči, da po letu 2050 ne smem več graditi!«

    Fotogalerija