GLOBALNO

Velika noč po osmih letih na isti dan
Letos bodo verniki tako rimokatoliške kot pravoslavne cerkve Veliko noč praznovali na isti dan – 20. aprila 2025. To se zgodi redko – nazadnje je bilo tako leta 2017, naslednjič pa nas skupna velika noč čaka šele leta 2028.
Zakaj ni vsako leto tako? Razlog tiči v različnih koledarjih in zapletenih pravilih, ki določajo, kdaj praznujemo največji krščanski praznik.
Kako določimo datum velike noči?
Velika noč je po cerkvenih pravilih vedno na prvo nedeljo po prvi pomladni polni luni. To pravilo je postavljeno že davnega leta 325 na Nicejskem koncilu. A zaplete se že pri definiciji "pomladne polne lune".
Pravzaprav poznamo dve vrsti teh lun: astronomsko in cerkveno. In ker obstajata tudi dva različna koledarja – gregorijanski, ki ga uporablja večina sveta, in julijanski, ki ga še vedno uporablja večina pravoslavnih cerkva – pride do različnih datumov.
Dve luni, dva koledarja – en praznik
Letošnja velika noč je na prvi pogled različna:
- Katoliška je 20. aprila 2025 (po gregorijanskem koledarju),
- Pravoslavna pa 7. aprila 2025 (po julijanskem koledarju).
A med tema koledarjema je 13 dni razlike, kar pomeni, da sta pravzaprav obe veliki noči na isti dan – nedeljo, 20. aprila 2025 po gregorijanskem koledarju.
Zakaj pride do razhajanja med vzhodom in zahodom?
Pravoslavne cerkve za izračun uporabljajo Metonov cikel, starodavni grški način sledenja Luninemu ciklu, ter epakt, ki meri starost Lune. Zahodna Cerkev uporablja drugačne vrednosti in merila. Tudi pravilo, da Velika noč ne sme biti na isto nedeljo kot polna luna, pri katolikih lahko premakne praznik še za teden dni.
Letos se vse lepo ujema – cerkvena pomladna polna luna v obeh izračunih zapade v nedeljo, zato je Velika noč za vse enaka.
13 dni razlike, a enaka nedelja
Glavna razlika med koledarjema je prav teh 13 dni. Julijanski koledar zaostaja, ker ne upošteva natančne dolžine sončevega leta. To so opazili že v srednjem veku in leta 1582 so uvedli Gregorijanski koledar, ki ga danes uporabljamo skoraj vsi – razen nekaterih pravoslavnih cerkva, ki še vedno sledijo staremu sistemu.
Zato 7. april po julijanskem koledarju dejansko pomeni 20. april po našem (gregorijanskem).
Uporabite kalkulator velike noči
Se ti zdi vse skupaj zapleteno? Imaš prav – v ozadju je precej astronomije, matematike in zgodovine. Če pa bi rad sam preizkusil, kdaj bo velika noč naslednja leta, lahko uporabiš kalkulator velike noči, ki ga najdeš na tej spletni strani.
Kalkulator ti pove datume po obeh koledarjih, zlato število, epakt in celo začetek judovske Pashe – ki mora biti po pravoslavnem pravilu vedno pred veliko nočjo.
Skupne velike noči v prihodnje
Naslednjič bosta pravoslavna in katoliška velika noč na isti dan že leta 2028 (16. april) in nato spet leta 2031 (13. april).
Takšna uskladitev je vedno nekaj posebnega – ne le versko, temveč tudi simbolno. V času, ko nas pogosto delijo razlike, nas skupni praznik spomni na nekaj, kar imamo vsi skupnega: ritem narave, Luno in Sonce – in praznovanje življenja.
Fotogalerija




Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.