https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: V Puconcih iz komunalnega blata nastajajo gradbeni materiali

Puconci, 10.04.2025 ob 11:00  

V Centru za ravnanje z odpadki Puconci so sinoči predstavili enega ključnih pilotnih projektov v okviru nacionalnega projekta LIFE IP Restart, katerega cilj je preoblikovanje odpadkov v nove uporabne materiale, s poudarkom na trajnostnem razvoju in krožnem gospodarstvu.


Kot je poudarila Mateja Simčič z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je vizija projekta jasna:

»LIFE IP Restart želi prispevati k bolj gladkemu prehodu Slovenije v krožno gospodarstvo in trajnostnemu izkoriščanju naravnih virov,« je dejala na uvodnem srečanju deležnikov.

Blato kot surovina za prihodnost

Eden izmed šestih ključnih pilotnih projektov poteka prav v Pomurju v sodelovanju s Centrom za ravnanje z odpadki Puconci, kjer komunalno blato ne konča kot odpadek, ampak se predela v gradbeni kompozit, poroča STA.

Tanja Bagar, vodja raziskav in razvoja v Centru, je pojasnila: »Letno sprejmemo okoli 8000 ton komunalnega blata, ki ga s pepelom predelamo v gradbeni kompozit Ceropid. Ta ima dobre vodoodporne lastnosti in se uporablja za prekrivanje odlagališč,« je povedala.

Mikroorganizmi in gnojilo prihodnosti

Blato iz manjših čistilnih naprav po besedah Bagarjeve predstavlja neizkoriščen potencial za kmetijstvo: »Blato vsebuje veliko organske snovi, dušika in fosforja - kritičnih surovin, ki bi jih lahko po ustrezni obdelavi vrnili v tla kot gnojilo.«

Mikrobi v blatu po njenih besedah igrajo ključno vlogo, saj razgrajujejo onesnaževalce in hranila pretvarjajo v rastlinam dostopne oblike – to kaže na možnosti za uporabo v trajnostnem kmetijstvu.

Brez nelegalnega odlaganja že od 2015

Direktorica centra, Simona Biro, je izpostavila, da je Pomurje na tem področju že dlje časa v prednosti: »Imamo okoljevarstveno dovoljenje za proizvodnjo gradbenega kompozita, kar nam omogoča, da regionalne tokove blata obvladujemo učinkovito in zakonito,« je dejala ter dodala, da »od leta 2015 nimamo težav z nelegalnim odlaganjem blata.«

Inovacije za gradbeništvo in okolje

Center v Puconcih načrtuje tudi nadaljnji razvoj inovativnih tehnologij, kot je piroliza, ki lahko reši še druge vrste odpadkov. Poleg predelave komunalnega blata projekt LIFE Restart vključuje še pilotne rešitve za predelavo mulja iz jezer, revitalizacijo kamnolomov in povečanje učinkovitosti kompostiranja.

Projekt vodi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo skupaj s 15 slovenskimi partnerji, trajal pa bo do leta 2030. Financiran je iz evropskega programa Life in vključuje tudi prenovo zakonodaje, ozaveščanje javnosti in spremljanje učinkov.

Več fotografij v spodnji galeriji ...

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.