GLOBALNO

Kakšna je simbolika velikonočnih jedi v košari?
Velika noč je za kristjane največji praznik, ki obeležuje Jezusovo vstajenje od mrtvih. Praznovanje pa ne poteka le v cerkvah, temveč se odraža tudi v bogatih družinskih običajih. Eden najlepših in najbolj simboličnih med njimi je priprava velikonočne košare s hrano, ki jo verniki na veliko soboto odnesejo k blagoslovu.
Vsebina teh košar ni naključna, vsaka jed ima svoj globlji pomen in pripoveduje zgodbo o veri, življenju, trpljenju in upanju.
Kruh – simbol življenja in dela
Na sredi košare običajno leži hlebec domačega kruha. Kruh simbolizira življenje samo, pa tudi trud in delo človeških rok. V krščanskem pomenu kruh pogosto predstavlja Kristusovo telo, posebej pri obhajilu. Hkrati pa je to osnovna življenjska hrana, kar kaže na pomen telesne in duhovne prehrane.
Meso – dar odrešenja
Med mesnimi izdelki se najpogosteje znajde šunka, ki simbolizira Kristusovo daritev in njegovo zmago nad smrtjo. Meso v košari je torej daritev, ki spominja na dar odrešenja, ki ga je Jezus prinesel človeštvu s svojo smrtjo in vstajenjem. Prisotnost mesa v praznični košari pomeni tudi konec posta in začetek veselja.
Jajca – novo življenje in vstajenje
Ena najprepoznavnejših sestavin velikonočne košare so jajca. Pogosto so pisano okrašena – bodisi z naravnimi barvili, ročnimi poslikavami ali voskom. Jajce je že iz pradavnine simbol rojstva, novega začetka in plodnosti. V krščanskem kontekstu pa še posebej izraža vstajenje – iz na videz mrtve lupine se razvije novo življenje, tako kot se je iz groba dvignil Kristus.
Hren – spomin na trpljenje
Hren, s svojo ostro, pekočo aromo, v veliki noči predstavlja trpljenje in bolečino, ki ju je Jezus prestal med svojim križevim potom. Je simbol bridkosti, vendar tudi očiščenja – ostrina hrena nas opominja na grenke trenutke, ki so predhodili velikemu veselju vstajenja.
Potica – prazničnost in radost
Za sladek zaključek in simbol prazničnega razpoloženja je v košari pogosto potica ali druga tradicionalna sladica. Potica, ta klasična slovenska pecivska kraljica, z bogatim nadevom in skrbno pripravljeno testo izraža radost, obilje in veselje, ki spremljata velikonočno slavje.
FOTO: arhiv
Fotogalerija



Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Kakšne budalosti pa cmakaš? Ta razlaga je edina pravilna Potica (okrogla, "venec") = trnova krona Hren = žeblji križa Rdeči pirhi = kaplje Jezusove krvi Šunka = Jezusovo telo