GOSPODARSTVO
Slovenija podpovprečna pri sončni energiji na prebivalca
Do konca leta 2011 je bilo v Sloveniji inštaliranih v povprečju 44,1 vata zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca, medtem ko je povprečje v EU znašalo 102,2 vata, poudarjajo v Združenju slovenske fotovoltaične industrije. Opozarjajo tudi, da v drugih državah članicah mnogo odločneje podpirajo postavitev sončnih elektrarn.
Po vatih zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca konec minulega leta sta v Evropi vodilni Nemčija (304,3 vata na prebivalca) in Italija (210,5 vata na prebivalca). Med razvite fotovoltaične trge prištevajo tudi Češko (186 vata na prebivalca), Belgijo (165,5 vata na prebivalca), Španijo (91,3 vata na prebivalca), Slovaško (89,8 vata na prebivalca), Luksemburg (59,9 vata na prebivalca) in Grčijo (55,8 vata na prebivalca).
V združenju izpostavljajo, da kljub temu, da so rezultati fotovoltaične industrije oz. širjenje pridobivanja sončne električne energije vidni na marsikaterem področju, smo v Sloveniji v primerjavi z evropskim povprečjem v velikem zaostanku. V večini omenjenih držav so zavidljivi obseg pridobivanja sončne energije dosegli ne samo s finančno pomočjo, temveč tudi s pomočjo odstranjevanja administrativnih ovir.
"Nerazumljivo dolgi čakalni roki za prejem številnih dovoljenj, kot tudi nesorazmerno velika plačila za njihovo pridobitev, izničijo marsikatere napore, da dohitimo evropsko povprečje. Še več, stroški administracije in priključevanja sončne elektrarne velikosti, ki je primerna za stanovanjske hiše, dosegajo in že tudi presegajo 30 odstotkov celotne investicije v tovrstno sončno elektrarno," še opozarjajo v združenju.
STA
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.