https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Protikorupcijska komisija s predlogom za razreševanje županov

24.07.2012 ob 14:08  

Komisija  za  preprečavanje korupcije je ugotovila pomanjkanje pričakovane integritete nekaterih funkcionarjev ter brezbrižen odnos do etičnosti ravnanja na javnem položaju kot tudi pomanjkanje zakonskih ureditev, ki bi omogočali tudi razrešitve lokalnih funkcionarjev.


Primer, ki je botroval aktiviranju komisije: Župan Občine Trebnje je bil zaradi treh kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja pravnomočno obsojen, njegovo obsodbo (kot poročajo drugi mediji) pa so na zadnji seji občinskega sveta občinski svetniki želeli uvrstiti na dnevni red seje. Župan naj bi, kot piše v obvestilu Komisije za preprečevanje korupcije, uvrstitev predloga na dnevni red seje onemogočil s tem, da je sejo prekinil do prihoda dveh občinskih svetnikov, ki sta rezultat glasovanja obrnila njemu v korist.

FOTO: MMC RTV SLO

Dodatne skrbi je povzročilo dogajanje na nadaljevanju občinske seje. Ko so glasovali o drugi zadevi dnevnega reda, je župan enega od (omenjenih) dveh občinskih svetnikov vplival z napotki kdaj in kako naj glasuje, ta pa je posredovana navodila upošteval. Nekaj svetnikov je nato sejo v znak demonstracij zapustilo, a je župan kljub temu z glasovanjem, ki se je nato obrnilo njemu v prid, nadaljeval.

Ta primer je dober dokaz, da nad organi samoupravljanja lokalnih skupnosti obstajajo velika pomanjkanja političnega nadzora. Zakon o lokalni samoupravi (ZLS) namreč predvideva predčasno razrešitev župana le v primeru neizvrševanja odločb ustavnega sodišča ali pravnomočnih odločb upravnega sodišča, ki mu nalagajo z ustavo in zakonom skladno ravnanje. Podobno velja tudi za predčasno razpustitev občinskega sveta. ZLS prenehanje mandata člana občinskega sveta, župana in podžupana predvideva samo v primeru pravnomočne obsodbe na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev. V vseh ostalih primerih nezakonitih ravnanj oziroma hujših oblik neetičnega ravnanja občinskih funkcionarjev pa učinkovitega mehanizma, s katerim bi lahko preprečili njihovo nadaljnje opravljanje funkcije, ni.

Komisija za preprečevanje korupcije bo zato podala pobudo, da se v slovenski pravni red čim prej uvedejo ustrezni mehanizmi, ki bodo v primeru ugotovljenih nezakonitih ravnanj omogočali tudi odpoklic lokalnih funkcionarjev tako s strani pristojnih organov, kot tudi volivcev in občinskih svetnikov.

    Komentarji

    1. gost
      24.07.2012 ob 14:36 tezno gost

      Štihec pazi se!!!

      3 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      24.07.2012 ob 15:00 Seveda gost

      Največja ironija je ta da v tej protikorupcijski komisiji sedi Praprotnik ki je dobil službo "prek veze". Sem prej delal z njim. Vsako podjetje katerega je imel je propadlo potem se ja pač atek (ali kdo drugi v držini) odločil da ga bo zaposlil v državni upravi...

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.