GOSPODARSTVO
Žerjav za razbremenitev gospodarstva, Pavlinjek vlado še vedno poziva k razmisleku
Trenutne gospodarsko-finančne okoliščine tako v Sloveniji kot v mednarodnem okolju so veliko bolj resne, kot katerokoli leto prej.
Zato moramo kar najhitreje ustvariti bolj prijazno poslovno okolje v državi ter razbremeniti gospodarstvo, da bo lažje poslovalo, je ob odprtju 45. obrtnega sejma v Celju izpostavil gospodarski minister Radovan Žerjav.
Po oceni Žerjava je kriza pokazala ključne šibke točke slovenskega modela razvoja, kot je na primer nefleksibilen trg dela, težave bančnega sistema in ne dovolj konkurenčno poslovno okolje. Minister meni, da je treba predvsem ukrepati takoj in celovito, saj le tako lahko čim prej začnemo korakati iz krize in postavljati trdnejše temelje za trajnostno in vzdržno gospodarsko rast.
V ospredju je reforma trga dela
Spomnil je, da je vlada doslej sprejela že dva paketa ukrepov za spodbujanje gospodarstva, v zaključni fazi priprave pa je tretji paket, ki ga bo vlada obravnavala na četrtkovi seji. V njem bo osrednjo vlogo imela reforma trga dela (prenova zakona o delovnih razmerjih), ki ga podjetniki že več let postavljajo kot osrednje breme za prožnejše podjetniško delovanje in hitrejše prilagajanje zahtevam poslovnega okolja ali razmer. Prav tako bo ta paket ukrepov vseboval tudi prenovo pokojninske zakonodaje, ki je pomembna zaradi vzdržnosti pokojninske blagajne države.
V okviru tega paketa bo po zagotovilih ministra veliko pozornosti namenjeno tudi državnim prostorskim aktom in ustvarjanju pogojev za prihod svežega kapitala.
Prav tako gospodarsko ministrstvo pripravlja novo slovensko industrijsko politiko. Ta bo v prihodnje osnova za oblikovanje programov ukrepov s področja podjetništva, konkurenčnosti in tehnologije v obdobju nove finančne perspektive 2014 - 2020 in tudi programov drugih resorjev, ki so povezani z gospodarstvom in prav tako pomembno sooblikujejo konkurenčno poslovno okolje.
OZS bo še naprej reprezentativni predstavnik obrti
Glede sprememb zborničnega sistema je Žerjav pojasnil, da mora biti izhodišče za združevanje v zbornico prostovoljno združenje, saj skupne interese najbolje opredelijo tisti subjekti, ki se združujejo sami. Predlog zakona zato omogoča tudi združevanje v druge zbornice, ki se ustanovijo na podlagi določb zakona, ki ureja gospodarske zbornice. Ne glede na to, da bo odslej članstvo v obrtni zbornici prostovoljno, bo Obrtno-podjetniška zbornice (OZS) še naprej reprezentativni predstavnik obrti in bo izvajala vsa javna pooblastila, ki jih je izvajala doslej, je še dejal minister.
Pavlinjek vztraja ...
Predsednik OZS Slovenije Štefan Pavlinjek je pozdravil vrsto sprejetih ukrepov vlade, kjer so bile vključene tudi pobude in predlogi obrtnikov. Med najpomembnejšimi ukrepi pa je po oceni Pavlinjeka gotovo reforma delovne zakonodaje, na katero opozarjajo že vrsto let. Zlasti na tem področju obrtniki in mali podjetniki potrebujejo močnega zastopnika, torej močno zbornico, ki se bo lahko v socialnem dialogu enakovredno kosala s sindikati. Ti so namreč doslej uspešno nasprotovali vsakršni spremembi na tem področju, je ocenil Pavlinjek.
"Zato je za nas popolnoma nerazumljivo, da se ravno v tem času, ko oblast in malo gospodarstvo potrebujeta močnega zastopnika, pripravljajo spremembe zborničnega sistema, ki bi v prihodnje še poslabšale ta položaj. V Obrtno-podjetniški zbornici kljub temu verjamemo, da še ni vse izgubljeno in da bo vlada trezno in temeljito premislila, v katero smer bo izpeljala potrebne spremembe," je dejal Pavlinjek.
Dodal je tudi, da pričakujejo, da bo vlada na koncu sprejela pametno odločitev, ki bo koristila tako obrtnikom, podjetjem, državi kot družbi v celoti. Prav zato je, tako Pavlinjek, potreben temeljit razmislek o tem, ali vlada potrebuje močne in stabilne zbornice ali zbornice, ki se ne bodo mogle enakopravno spopasti s sindikati. Skupen cilj vseh nas namreč je, da ponovno spodbudimo slovensko gospodarstvo in poskrbimo za boljši jutri vseh nas, je še dejal Pavlinjek.
STA
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Reforme trga dela do spet dobre samo za tajkune ,politike,delodajalce, bankirje, za nas delavce pa bo tako ,kot z sužnji. Znami do trgovali kot so v preteklosti z črnci.Njprej nam naj dajo delo in potem reforme, če še sploh imamo, koga da bi nam dal delo v tej izropani sloveniji.
MI NE RABIMO ZBORNICAE::::: TAK SE SAM PODJETNIK MORA BORITI SAM ZA SVOJE PRAVICE: PAVLJINJEK TI PA SE ŽE ENKRAT UMAKNI : TAK SAMO ŠČITIŠ SVOJ LOBI ::::::
Menje članov menje pejnez za talanje med seuf, tou je edijno ka mouti Pavlinjeka.
Ka te Žerjav je že kaj napravo, na primer kakšne ukrepe za razvoj gospodarstva, ali de samo fest zabodeno gledo v kamero?
Pavleinjek, ne bluzi. vej je pa referendum odločo kak pa ka. Ka se apiš zdaj, rajši upoštevaj voljo večine
ŽERJAV DE NAREDO ZA GOSPODARSTVO TO; DA NAM SAMOZAPOSLENIM BODO DVIGNILI PRISPEVKE ZA EN RAZRED :SAMO NAS OBREMENJUJE; NIČ PA NAM NE OČAJŠAJO: NA KONCU BOMO ŠE PA DALJE MOGLI PLAČEVATI ČLANARINO; KER SE BODO TAK ZMENLI; VRANA VRANI NE IKLJUVA OČI:::::::
žerjav in pavlinjek sta obe bodali da nimata pojma in ne pamati kako vaju ni SRAM
ŽERJA velilki adut in upanje za pomurske volilce , žal je realnost popolnoma drugačna...samo veliko besed.
glavno da žerjav celi čas teatralno krili z rokami, panično povzdiguje glas, se čudi, pove pa nič. že v srednji šoli je nej bil kaj ekstra brihten.
Hja zato pa je šel v politiko, da ne omenjam, kako so mu asistenti pisali magisterij.