GLOBALNO
Lani v Sloveniji prostih delovnih mest še manj kot leto pred tem
V Sloveniji je bilo lani na voljo v povprečju 5300 prostih delovnih mest, kar je 700 manj kot predlani. Stopnja prostih delovnih mest je ostala pri 0,8 odstotka. Število zasedenih delovnih mest se je zmanjšalo četrto leto zapored, in sicer za 9400 na 702.000, je danes objavil državni statistični urad.
Statistični urad ugotavlja, da so se negativni vplivi svetovne gospodarske krize odražali tudi v letu 2012, saj so delodajalci povpraševali po delovni sili izrazito manj kot pred letom 2008, ko je Slovenija zašla v recesijo. Lani je bilo v povprečju prostih 5300 prostih delovnih mest, za katera se na zadnji dan referenčnega meseca še ni iztekel rok za prijavo, oz. okoli 700 prostih delovnih mest manj kot v letu 2011.
Število zasedenih delovnih mest se je zmanjšalo že četrto leto zapored. Lani je bilo v povprečju zasedenih nekaj več kot 702.000 delovnih mest ali približno 9400 manj kot predlani. Kljub manjšemu številu tako prostih kot zasedenih delovnih mest je stopnja prostih delovnih mest na letni ravni ostala enaka, in sicer 0,8 odstotka.
Število zasedenih delovnih mest se je najbolj zmanjšalo pri poslovnih enotah z 10 ali več zaposlenimi osebami, in sicer za skoraj 8500. Na letni ravni je število zasedenih delovnih mest najbolj upadlo v gradbeništvu (6000), trgovini (1600) in predelovalnih dejavnostih (1100).
Največja ponudnica prostih in zasedenih delovnih mest ostaja osrednjeslovenska statistična regija. Lani je bilo v tej regiji v povprečju na voljo nekaj več kot 1700 prostih delovnih mest ali tretjina vseh prostih delovnih mest ter prek 240.000 zasedenih delovnih mest.
Delodajalci so lani največkrat iskali delovno silo, ki bi opravljala različne poklice za neindustrijski način dela; takšnih prostih delovnih mest je bilo 32,7 odstotka. Za poklice za preprosta dela je bilo razpisanih 16,9 odstotka vseh prostih delovnih mest. V teh dveh skupinah poklicev je bila zabeležena tudi najvišja stopnja prostih delovnih mest.
Največ oseb je sicer opravljalo svoje delo v poklicih skupine, kamor se razvrščajo strokovnjaki (19 odstotkov zaposlenih oseb), in v poklicih skupine, kamor se razvrščajo tehniki in drugi strokovni sodelavci (16,5 odstotka).
STA
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Letos de še pa manj delavnih mest,ker delodajalci nočejo zaposlovati,ker jim zavod za zaposlovanje ne more več dati denarja,ker ga ni.Brez pomoči zavoda za zaposlovanje pa delodajalci ne zaposljujejo,ker so delodajalci bili navajeni da dobijo denar od zavoda za zaposlovanje.
vejpa reforma trga dela je bila ...zdaj de vredi
mogoče bi namesto slike zavoda morala biti kakšna slika študentskega servis, aja tam so dela samo za kvazi študente.
ma žalostno cejla država je za tri ..
5300 prosti mest? Huh... Ešče telko nega prinas v Porabji :(