GOSPODARSTVO
Gradnja Pomurskega vodovoda se bo predvidoma začela junija
V primeru, da ne bo vloženih pritožb, se bo gradnja na vseh treh krakih pomurskega vodovoda (A, B, C) začela junija, poroča STA. Pismo o nameri za gradnjo so podpisali že pred desetimi leti, pomurski vodovod pa bo sofinanciran iz evropskih kohezijskih skladov.
"Kohezijski projekt oskrbe Pomurja je vreden skoraj 150 milijonov evrov in je največji kohezijski projekt, ki ga to ministrstvo pokriva," je po včerajšnjem srečanju s pomurskimi župani povedal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.
Na razpolago 640 milijonov evrov
Ministrstvo ima v sedemletni perspektivi skupaj s slovenskim delom na razpolago 640 milijonov evrov, zato Židana veseli, da obstaja možnost za podpis pogodb ob prihodnjem srečanju v juniju, ter da se bo začela večina gradenj.
Pri kraku A, ki zajema lendavski in dolinski del Prekmurja, čakajo, ali se bo javno naročilo izteklo tako, da bo na koncu tudi pravnomočno. Bojijo se le pritožb, zaradi katerih lahko postane sistem neobvladljiv, vendar minister in župani upajo, da jih ne bo in da bodo v roku dobrega meseca ta krak lahko začeli graditi.
Po pravnomočnosti javnih razpisov ministrstvo za gospodarstvo podeli odločbo o dodelitvi kohezijskih sredstev, kar je pogoj, da lahko občine podpišejo pogodbe z izvajalci. Po podpisu pogodbe z izvajalci pa podpiše še pogodba med ministrstvom za kmetijstvo in okolje ter občinami o sofinanciranju.
Podoben postopek čaka tudi krak B in C. Prvi zajema goričke, drugi pa občine na desnem bregu Mure, tako da bi tudi tu lahko začeli graditi junija oziroma na goričkem delu mesec pozneje.
"V tem trenutku je država svoje naredila, urgentno se odzivajo tako obe pristojni ministrstvi kot podrejeni organi, ker je v tej državi trenutno kohezija postala zelo prednostna naloga. Po drugi strani pa kot minister za okolje lahko povem, da so tudi župani naredili vse, kar smo se dogovorili, aktivnosti pa potekajo zelo učinkovito. Možnost, da izdamo odločbe, se v letošnjem letu izteče, čeprav se lahko financirajo do konca leta 2015," je še povedal Židan.
Po poročanju STA je župan Gornjih Petrovcev Franc Šlihthubra, ki je koordinator kraka B, pri katerem je bila zamuda največja, povedal da bo vrednost tega kraka manjša, in sicer okoli 39 milijonov evrov. Razdelili so ga namreč v dve etapi, tako da jim za drugo ostane še 40 milijonov evrov. Tako velika zamuda pri gradnji je po njegovih besedah nastala zato, ker je imela Slovenija za vodovod od leta 2007 na voljo kar 1,5 milijarde evrov, dejansko pa je denar začela koristiti prepozno, tako da je v tem trenutku neizkoriščena približno milijarda evrov.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Še dandanes pa ne vedo povedati, koliko bo voda dražja. Ne vedo ali "ne vedo". Morda pa bo sistem nekoč le privatiziran in skupaj z njim vodni viri. Zločinec bo, kdor ne bo kupoval vode.
Kaj je namen tega vodovoda? kaj se bo spremenilo?
dragi namen tega projekta je da bo ena občina dobila vse in bo vodo zaračunavala kako bo hotela za to so verjetno župani dobili velike podkopnine če smo že na vrho lestvice do zdaj je vsaka občina imela svoj vodovod in dobro vodo seveda je pa treba naredit tako da ni dobra in da se ne izplača vzdrževanje tega sistema a negdo bo lepo služiu kot občina a drogod bomo pili vodo kot nekoč iz vodnjakov ker nebo denarja za položnice saj tako napovedujejo naša voda je kot nafta a to je monopol.