GOSPODARSTVO
Stečaja Pomurskih mlekarn ne bo
Prisilna poravnava Pomurskih mlekarn se je začela oktobra lani, pravnomočno sklenjena bi bila lahko konec maja 2016. Izpolnili so namreč pogoj, saj so terjatve uspešno pretvorili v kapital Pomurskih mlekarn.
Da je prisilna poravnava Pomurskih mlekarn uspela so po neuradnih podatkih zaslužni: hčerinska družba Delavske hranilnice DH-Storitve, z 844 tisoč evri, Mlekarska zadruga Ptuj s 181 tisoč evri in preostala dva manjša upnika s skupno sedem tisoč evri konverzije terjatev v kapital. Kajti pogoj za uspešno poravnavo je bil postavljen pri konverziji vsaj 50 tisoč evrov terjatev v kapital, rok za to pa je potekel 9. aprila.
Že od lanskega oktobra trajajoča prisilna poravnava bo v naslednjih dneh dobila svoj epilog, saj bo iz strani Murskosoboškega okrožnega sodišča izdan sklep o zaključku prisilne poravnave, objavili pa bodo tudi dokončen seznam, kdo je konvertiral terjatve v kapital. Če ne bo pritožb, bi lahko bila prisilna poravnava pravnomočno sklenjena konec maja letošnjega leta. Navadni upniki, ki terjatev niso pretvorili, so prisilno poravnavo podprli z več kot 85 odstotki glasov, finančni upniki pa skoraj s 100 odstotki glasov.
Foto: Arhiv Pomurec.com
Tudi direktor Pomurskih mlekarn Robert Serec je izrazil zadovoljstvo nad tem, da se je podjetje izognilo stečaju, in da sta Delavska hranilnica in Mlekarska zadruga Ptuj odkupili za nekaj milijonov evrov terjatev. Tako so lahko kmetje le z nekaj odstotnim odbitkom dobili plačano mleko za nazaj. V primeru potrjene prisilne poravnave bo do maja 2017 treba navadnim upnikom vrniti 5,3 milijona evrov ali 90 odstotkov njihovih terjatev, finančnim upnikom pa v letih 2018 do 2023 dobrih pet milijonov evrov.
Pomurske mlekarne pri tem računajo predvsem na finančno podporo posrednega lastnika t.j. Delavske hranilnice. Po poročanju Večera imajo mlekarne v načrtu, da v štirih ali petih letih posodobijo mlekarno in proizvodnjo preselijo v nove prostore, ki jih že imajo. Pravijo, da je zdaj tudi prodaja dobra, da nimajo pretiranih zalog in da intenzivno nastopajo na kitajskem trgu. In če izrazimo to v številkah: po še vedno nerevidiranih podatkih so imeli lani 35,5 milijona evrov prihodkov, 2,3 milijona evrov dobička iz poslovanja in skoraj 1,6 milijona evrov čistega dobička. V letošnjem letu bi radi odkupili že 60 milijonov litrov mleka, v petih do šestih letih pa bi odkup mleka želeli dvigniti na 100 milijonov litrov letno.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Bernarda pa v jok.
Delež kmetom so pa odvzeli in so v bistvu ostali brez vsega. Direktor je zdaj le lutka direktorja Ptujske zadruge, ki vse dirigira in se bojim, da bo delal na tem, da se naša mlekarna zapre.
Tesko bodo povecali odkup mleka Goricko skoraj brez krav tudi nasa kmetija koncuje letos mlecno zgodbo hlev bo prazen...
če pa nede mlejka do pa punili rdečko in šmarnico
Prideta Lainščak pa Horvat pa zrihtata fabriko po svoji podobi saj sta Potrošnikova boysa, malo še sindikalni dojinico kcoj podrži in veselica se bo nadaljevala pa makar v BIH
Pa križevski in ljutomerski so itak aut, kje je sloves ementalca.