https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GOSPODARSTVO

Odločba o okoljevarstvenem dovoljenju za Petrol Geoterm v ponovno obravnavo

Lendava, 06.05.2016 ob 12:00  

Upravno sodišče je odločbo Agencije RS za okolje o okoljevarstvenem dovoljenju za novo napravo za čiščenje zemeljskega plina v Petišovcih Petrola Geoterma odpravilo in jo vrnilo v ponovni postopek. Arso bo tako morala znova odločati o dovoljenju.

Arso je sicer odločbo o okoljevarstvenem dovoljenju za novo napravo za čiščenje zemeljskega plina v Petišovcih izdal junija lani, a so se na odločitev pritožili okoljevarstveniki. Po poročanju STA, v Petrolu Geoterm obžalujejo odločitev sodišča in ocenjujejo, da bo imela negativne posledice za gospodarstvo tako v Pomurju kot tudi v celotni Sloveniji. Nova naprava bi namreč, po pojasnilih družbe Petrol Geoterm, posodobila postopek procesiranja plina, kar bi nudilo doseganje višje kakovosti plina. S tem pa bi prvič v zgodovini omogočili distribucijo v slovensko plinsko omrežje.

V omenjeni napravi oziroma rafineriji bi čistili zemeljski plin iz dveh novih vrtin na Petišovskem polju, v katerih bi lahko bilo po ocenah med 50 in 80 milijonov kubičnih metrov plina, s čimer bi lahko pokrili do 10 odstotkov potreb države po plinu. Petrol Geoterm je bil sicer pogosto tarča očitkov, da bodo z novo napravo plin pridobivali s postopkom t. i. frackinga, kar so v družbi večkrat zanikali.

Foto: petrol-geoterm.si

Upravno sodišče smatralo proceduralne razloge za sporne

V družbi ocenjujejo, da so bili vsi postopki izpeljani korektno in v skladu s pravnim redom, zato si bodo še naprej prizadevali za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za postavitev nove naprave čiščenje zemeljskega plina. Upravno sodišče v obrazložitvi sodbe sicer, po pojasnilih Petrola Geoterma, ni nasprotovalo nobenim vsebinskim razlogom za izdano dovoljenje, temveč proceduralnim. Arso je v postopku izdaje dovoljenja pojasnil, da izdajajo okoljevarstvena dovoljenja za obrate, ki svoje aktivnosti izvajajo na površini, kot je to v tem primeru rafinerija zemeljskega plina, metoda frackinga pa je drobljenje kamnin pod zemljo in naj se v tem primeru ne bi izvajala.

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.