GOSPODARSTVO
Pomurske gospodarske družbe in podjetniki v letu 2015 poslovali pozitivno, zadruge negativno
Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve Izpostava Murska Sobota (AJPES) je na podlagi zbranih podatkov iz letnih poročil pripravil informacijo o poslovanju gospodarskih družb, samostojnih podjetnikov in zadrug v pomurski regiji v letu 2015. Obravnavani so rezultati poslovanja 1.849 družb, tako kapitalskih kot osebnih, 2.908 podjetnikov in 30 zadrug.
V pomurski regiji je v letu 2015 poslovalo 1.849 gospodarsko aktivnih družb, ki so z 15.130 delavci (+9,5 %) povečale obseg skupnih prihodkov za 3 %, obseg neto dodane vrednosti za 6 % in obseg premoženja za 5 %. Družbe v regiji so tako po pokritju davkov, pomembno izboljšale rezultate poslovanja, saj so izkazale neto čisti dobiček v višini 53.217 tisoč evrov, ki je bil za 114 % večji kot v letu 2014. Pomurske družbe se glede na končni izid poslovanja, uvrščajo na 8. mesto med 12. Statističnimi regijami.
V regiji zaostajamo pri prihodkih na zaposlenega za 22 %, pri bruto plači na zaposlenega za 14 % in pri neto dodani vrednosti za 23 %. V slovenskem merilu je pomurska regija s 142.947 evri prihodkov na zaposlenega na desetem mestu, po neto dodani vrednosti na zaposlenega (31.488 evrov) in bruto plači na zaposlenega (1.295 evrov) pa na dnu lestvice slovenskih regij. V letu 2015 je bilo na osnovi opravljenih delovnih ur v poslovno aktivnih družbah regije zaposlenih 15.130 delavcev ali za 9,5 % več kot so jih te družbe zaposlovale v letu prej.
Gledano po občinah so največ neto dodane vrednosti ustvarile družbe v štirih največjih pomurskih občinah, saj je tam koncentriranih tudi največ gospodarsko aktivnih družb. Tako pripada družbam s sedežem v občini Murska Sobota 34,1 %, družbam v občini Gornja Radgona 19 %, v občini Ljutomer 11,2 % in občini Lendava 8,1 % celotne neto dodane vrednosti regije. Občina v kateri so gospodarske družbe najslabše gospodarile v preteklem letu je občina Cankova.
Trend uspešnega poslovanja v letu 2015 se je nadaljeval tudi pri podjetnikih
2.908 pomurskih podjetnikov ali 4,7 % vseh v Sloveniji je ustvarilo neto podjetnikov dohodek v višini 15.673 evrov ali 7 % več kot v letu 2014. Med najbolj uspešne sodijo podjetniki s področja gradbeništva, sledijo podjetniki s področja predelovalne dejavnosti in trgovine. Tako kot družbe tudi podjetniki v regiji še vedno zaostajajo za republiko pri kazalnikih produktivnosti. Za največ, 27 %, zaostaja regija pri prihodkih na zaposlenega, pri neto dodani vrednosti na zaposlenega za 17 %. Če pri izračunu poleg zaposlenih pri podjetnikih upoštevamo še nosilce dejavnosti, je ustvarjena neto dodana vrednost na osebo v zadnjih petih letih najvišja, 12.699 evrov. V povprečju mesečno so zaposleni pri podjetnikih v regiji prejeli 11 evrov nižjo plačo kot zaposleni pri podjetnikih v republiki (955 evrov) in 351 evrov nižjo plačo kot zaposleni v pomurskih gospodarskih družbah.
Osnovni rezultati poslovanja po občinah kažejo na izstopanje občin Murska Sobota, Ljutomer, Gornja Radgona, Beltinci in Lendava. Gospodarsko najbolj aktivni so podjetniki z območja občine Murska Sobota. 612 podjetnikov ali 21 % vseh je zaposlovalo 24,3 % vseh zaposlenih, ustvarilo dobrih 21 % vseh prihodkov in odhodkov ter prav tako izkazalo največ neto podjetnikovega dohodka (26,3 %) in največ neto dodane vrednosti (24,7 %). Tudi v vseh preostalih pomurskih občinah so lansko leto podjetniki poslovali pozitivno.
Pomurske zadruge tudi v letu 2015 niso mogle iz rdečih številk
V pomurski regiji so tako kot v preteklem letu zadruge edine zaključile poslovanje v visokih izgubah. V primerjavi z letom 2014 so ustvarile za 5,6-krat višji obseg neto čiste izgube v višini 1.688 tisoč evrov, kar v republiškem merilu predstavlja 22,5 %. Največji vpliv na slabše rezultate v letu 2015 imajo neuspešne zadruge s področja kmetijstva. 5 zadrug z omenjenega področja je ustvarilo 75,2 % celotnega čiste izgube. Uspešno je v Pomurju poslovalo 14 zadrug. Največ, 75,9 % celotnega čistega dobička so ustvarile zadruge s področja trgovine.
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Koje plače, primer firme v okolici, 2 zaposlena šef firme 1900, bruto, delavec, 600 bruto, ali pa 4 mesece nič in to je povprečje 1250 bruto. Nato delavec prijavi početje šefa ,privatnika Inšpektoratu za delo, in kaj naredijo ti? Nič od nič!Po mojem , še prilagodijo se š.....!Realnost naše pokrajine. Budala delavska pa zastonj dela nekaj mesecev, namesto, ka bi šefa dal navislice.