GOSPODARSTVO
V Pomurski regiji najvišja povprečna starost prebivalcev in najnižji naravni prirast
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je bila po številu prebivalcev največja osrednjeslovenska regija. Štela je približno 537.900 prebivalcev, kar je 26 odstotkov Slovenije. Najmanjša je bila primorsko-notranjska regija s približno 52.600 prebivalci oz. s tremi odstotki slovenskega prebivalstva.
Povprečna starost prebivalcev v Sloveniji je leta 2016 bila 42,9 leta. Najvišja povprečna starost je bila v pomurski statistični regiji in sicer 44,5 let. Osrednjeslovenska, jugovzhodna Slovenija, gorenjska in savinjska regija so imele podpovprečno starost prebivalcev v državi.
Foto: Povprečna starost prebivalcev leta 2016, vir: stat
Občini Hodoš in Kobilje s povprečno najstarejšimi prebivalci
Na samem vrhu med občinami s povprečno najstarejšimi prebivalci je občina Kostel, kjer je povprečna starost prebivalcev znašala 50,0 let, sledi Občina Osilnica (49,4 let), na tretjem mestu je Občina Hodoš (49,3 let), sledita ji Občina Šalovci (47,8 let) in Kranjska Gora (47,6 let).
Vir: stat
V Pomurju najnižji naravni prirast
Največ otrok, 5.593, se je rodilo v osrednji Sloveniji, najmanj pa v primorsko-notranjski regiji. Teh je bilo 505. Najnižji naravni prirast je bil v pomurski regiji, znašal je -3,5 na 1000 prebivalcev, najvišji pa v osrednji Sloveniji. Tam je znašal 2,7 na 1000 prebivalcev.
Več starega kot mladega prebivalstva
Naj omenimo, da je med občinami z najvišjimi indeksi staranja v samem vrhu Hodoš (274), sedijo: Osilnica (270), Šalovci (252), Kostel (251), Kranjska Gora (216), Gornji Petrovci (215) in Bovec (204).
Največji delež starejšega prebivalstva je imela pomurska statistična regija (indeks staranja 153,8).
Raziskave dokazujejo, da se prebivalstvo stara in zmanjšuje, kar pa ni samo slovenski, ampak tudi evropski problem.
Poraba antidepresivov se v Sloveniji povečuje
Leta 2016 je bilo porabljenih 59 dnevnih odmerkov na 1000 prebivalcev, največ od tega v zasavski, najmanj pa v osrednjeslovenski regiji. Pomurska regije se je uvrstila na četrto mesto s 64 dnevnimi odmerki na 1000 prebivalcev.
Foto in vir: www.stat.si
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Za vse je kriva politika in delodajalci,naj bolj pa za antidepresive.
Antidepresive bi morali "žrejti" politiki in vodilni v tovarnah. Vsak duplo na dan, ka i jih vrag zeja.