https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

MLADI

FOTO: Mladi v Prekmurju spoznavali tradicionalne ročne obrti

17.12.2018  

HIŠA VZHAJAJOČEGA SONCA je med 1. in 8. decembrom gostila mladinsko izmenjavo, ki so jo pripravili mladi iz Slovenije, Litve, Italije, Bolgarije in Španije. Mladi so tekom projekta spoznavali Evropsko leto kulturne dediščine, tradicionalne ročne obrti in se učili kako začeti razvijati podjetniške ideje. Namen mladinske izmenjave je bil, da mladi spoznajo različne tradicionalne ročne obrti sodelujočih držav, preko katerih lahko pridejo do idej za razvoj svojih podjetji. Mladi so se povezali s pomočjo programa ERASMUS+ Mladi v Akciji, ki jim je omogočil to izkušnjo. S pomočjo gostujoče organizacije so se mladi povezali in projekt prijavili na slovensko nacionalno agencijo MOVIT, ki jim je po sprejetju dodelila finančna sredstva.


Skozi osem dni so mladi pripravili različne delavnice na katerih so predstavili tradicionalne šege, običaje in navade. Vsaka država je predstavila 2 tradicionalna ročna izdelka, za katera so tudi predstavili postopek izdelave. Dotaknili so se tudi problematike brezposelnosti mladih v sodelujočih državah. Ugotovili so, da se je stanje na trgu dela v Sloveniji izboljšalo. V Bolgariji, Italiji, Španiji pa zaenkrat ostaja nespremenjeno.

Še vedno je veliko mladih brez dela, ki se potem odločijo za selitev v tujino. V Litvi se stanje izboljšuje, še vedno pa je veliko mladih, ki se bojijo za svojo prihodnost in skeptično gledajo na trg dela v državi, zaradi nizkih plač. Na mladinski izmenjavi so mlade obiskali tudi mladi podjetniki, ki so začeli razvijati svoje podjetniške ideje. Najbolj v spominu sta udeležencem ostala dva podjetnika, ki se ukvarjata z izdelavo sveč iz čebeljega voska (Andrej Hanžekovič MojaSveča.si) in izdelavo lesenih modnih dodatkov (Nina Grah – LEStyling).

Mladi so se preizkusili tudi v različnih prekmurskih tradicionalnih ročnih obrteh. S pomočjo prostovoljcev so pripravili delavnice, kjer so se preizkusili v izdelavi lončenih izdelkov (z Nastjo Novak), izdelavo in peko medenjakov (z Katarino Kerec) in barvanjem velikonočnih pirhov (remenk).

Mladi so obiskali tudi Mikloševo senje v Murski Soboti, kjer so imeli priložnost spoznati tradicionalne ročne obrtnike, ki ohranjajo kulturno dediščino Prekmurja. Skozi dan so preko igre spoznali tudi kulturno dediščino Murske Sobote.

Ob koncu projekta so mladi pripravili zaključno razstavo na katero so povabili lokalno okolje. Na zaključni razstavi so pripravili predstavitev projekta in izdelkov, ki so nastali tekom tedna. Razstava bo na ogled v Dvorcu Rakičan do konca meseca decembra 2018.

Več o aktivnostih mladinske izmenjave lahko najdete na FB strani organizacije.

Več fotografij v spodnji galeriji ...

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.