GLOBALNO
Materinščina je temelj identitete in kulture naroda
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco, je leta 1999 razglasila 21. februar za svetovni dan maternega jezika.
Mednarodni dan maternih jezikov obeležujemo od leta 2000 v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 v Pakistanu zahtevali enakopravnost za svoj jezik.
Materni jezik je jezik, s katerim prvič pridemo v stik prek svojih staršev ali skrbnikov. Je jezik, ki je sestavni del naše identitete in najbolj neposreden izraz kulture. Materinščina je jezik, v katerem se najlažje izražamo, čustvujemo, razmišljamo, tudi sanjamo. Materni jezik se od uradnega razlikuje po tem, da v njem ne poteka nujno tudi pisno ali govorno sporazumevanje na področjih javnega življenja neke države.
V slovenščini se danes sporazumevajo tudi državljani naših sosednjih držav ali skupine izseljencev v Avstraliji, Argentini, Ameriki in Kanadi, kar nakazuje, da je jezik kot živ organizem prisoten povsod po svetu in doma v naših srcih.
Jezik predstavlja značajno orodje pri ohranjanju kulturne identitete nekega naroda. Od rojstva, ko z njim prvič stopimo v stik, je jezik nepogrešljiv člen našega vsakdana. Tvori in oblikuje nas, omogoča nam nemoteno sporazumevanje ter nas spremlja vse življenje.
Demografski podatki Statističnega urada Republike Slovenije v zadnjih devetih desetletjih kažejo, da je raznolikost maternih jezikov med prebivalci Slovenije večja kot v preteklosti, hkrati pa se delež prebivalcev s slovenskim maternim jezikom vse od leta 1953 zmanjšuje.
Od leta 2002, ko so v popisu prebivastva zaznali več kot 40 različnih materinščin, se je v Slovenijo vsako leto priselilo od 10.000 do 30.000 oseb (toliko se jih je priselilo v letih 2008 in 2009), največ, skoraj polovica, iz držav, nastalih na ozemlju nekdanje skupne države; vsi pa prihajajo iz blizu 30 različnih držav. Ob predpostavki, da v Slovenijo priseljeni prebivalci v domačem okolju še naprej »živijo« vsak v svoji materinščini, lahko torej sklepamo, da ob slovenščini, materinščini velike večine prebivalcev Slovenije, »živi« še več kot 50 drugih maternih jezikov.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.