GLOBALNO
Število kmetij v EU strmo upada
Struktura evropskega kmetijstva je zelo raznolika in je postala z vstopom vzhodnoevropskih držav predvsem razdrobljena. Zaradi različne zgodovine razvoja kmetijstva in podeželja v zahodnih in vzhodnoevropskih državah pa še večji izziv za izvajanje enotne skupne kmetijske politike.
Leta 2020 je bilo v EU 9,1 milijona kmetijskih gospodarstev, približno dve tretjini (63,8 %) jih je bilo manjših od 5 ha. Največ kmetijskih gospodarstev ali kar 2,9 milijona (kar ustreza 31,8 %) je v Romuniji , kar je dvakrat več kot na Poljskem, kjer jih je bilo 1,3 milijona kmetij (ali 14,4 % vseh v EU). Sledi Italija z 1,1 milijona kmetij v (12,5 % delež v EU) in z 0,9 milijona Španija (10,1 %). Slovenija ima v letu 2023 okrog 69.900 kmetij, povprečna velikost kmetijskega gospodarstva je 6,8 ha.
Kmetije v EU so leta 2020 za kmetijsko pridelavo uporabljale 157 milijonov hektarjev zemlje, kar je 38 % celotne površine EU. Medtem ko število kmetij v EU strmo upada, ostaja obseg zemljišč za pridelavo nespremenjen.
Prevladujejo družinske kmetije
Velika večina (94,8 % leta 2020) kmetij v EU je družinskih, na katerih zagotavljajo polovico ali več redne kmetijske delovne sile družinski člani. Družinske kmetije so bile prevladujoči tip kmetij v vseh državah članicah, vendar je imela Francija skupaj z Estonijo (33,8 %) precejšnjo manjšino nedružinskih kmetij (42,3 % od 0,4 milijona kmetij).
Večina kmetij je majhnih
Skoraj dve tretjini kmetij v EU je bilo leta 2020 manjših od 5 hektarjev. Te male kmetije imajo pomembno vlogo pri zmanjševanju tveganja revščine na podeželju, saj zagotavljajo dodaten dohodek in hrano. Na drugem koncu proizvodne lestvice je bilo 7,5 % kmetij v EU velikih 50 ha ali več in so obdelovale dve tretjini (68,2 %) kmetijskih zemljišč v uporabi EU. Čeprav je bila povprečna velikost kmetijskega gospodarstva v EU leta 2020 17,4 ha, je bilo po ocenah le 18 % kmetij takšne velikosti ali več.
V EU pa obstajajo glede na delež pridelkov, ki jih ponudijo trgu tri skupine kmetij: samooskrbne kmetije, kjer je poudarek na pridelavi velikega deleža hrane za prehrano gospodinjstva na kmetiji, male in srednje velike kmetije, ki so na splošno družinska podjetja in pridelujejo tako zase kot za trg in velika kmetijska podjetja, ki pridelujejo samo za trg in so pravno podjetja ali zadruge.
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.