https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Zaskrbljujoče: Vsak deseti najstnik kaže znake zasvojenosti z družbenimi omrežji

23.10.2024 ob 16:30  

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v nedavno objavljeni raziskavi izpostavila problematično rabo družbenih omrežij in digitalnih iger med evropskimi najstniki. Raziskava, ki je zajela mladostnike, stare med 11 in 15 let, je pokazala, da vsak deseti mladostnik kaže znake zasvojenosti z družbenimi omrežji, kar pomeni, da imajo težave z nadzorom uporabe, občutijo negativne posledice ob odtegnitvi ter zanemarjajo druge aktivnosti. Problem je izrazitejši pri dekletih. Preverite, kaj še izpostavlja raziskava.

Zasvojenost z digitalnimi igrami problematična predvsem med fanti.

Tretjina mladostnikov vsakodnevno igra digitalne igre, pri čemer več kot petina igra več kot štiri ure na dan, kadar se odločijo za igranje. Problematično igranje iger ogroža 12 odstotkov mladostnikov, pri čemer je to pogosteje prisotno pri fantih kot pri dekletih. Raziskava, ki je zajela 44 evropskih držav, opozarja na tveganja, ki jih prinaša prekomerna raba digitalnih naprav.

Uporabniki družbenih omrežij so bolj nagnjeni k pogostejši uporabi substanc.

Problematična uporaba družbenih omrežij je pogosto povezana s pomanjkanjem spanja in poznejšim odhodom v posteljo, kar lahko vodi v slabše splošno zdravje in nižji učni uspeh. WHO opozarja tudi na druge posledice, saj pretekle raziskave kažejo, da so problematični uporabniki družbenih omrežij bolj nagnjeni k slabšemu duševnemu zdravju ter pogostejši uporabi substanc.

Izobraževanje o digitalni pismenosti je ključnega pomena.

Kljub negativnim vplivom je WHO poudarila tudi nekatere pozitivne vidike zmerne uporabe družbenih omrežij, kot sta večja podpora med vrstniki in tesnejše medsebojne povezave. Regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge je poudaril, da je izobraževanje o digitalni pismenosti ključnega pomena, saj v številnih državah to področje zaostaja za tehnološkim razvojem in navadami mladih.

Prekomerna raba družbenih omrežij lahko vodi v depresijo

Kluge je izpostavil potrebo po takojšnjih in dolgoročnih ukrepih za zmanjšanje negativnih učinkov prekomerne rabe družbenih omrežij, saj to dokazano vodi v težave, kot so depresija, medvrstniško nasilje, tesnoba in slabši šolski rezultati.

Raziskava, izvedena leta 2022, je vključevala skoraj 280.000 mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, iz 44 držav, vključno s Slovenijo. Slovenski rezultati kažejo, da je med 11-letniki dolgotrajno igranje digitalnih iger najmanj razširjeno, medtem ko je delež aktivnih uporabnikov družbenih omrežij med slovenskimi najstniki nadpovprečen, vendar pa delež problematičnih uporabnikov ostaja podpovprečen.

Foto: Freepik

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.