https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Začel se je rožnati mesec: mesec ozaveščanja o raku dojk

03.10.2024 ob 6:05  

V torek, 1. oktobra, se je začel rožnati mesec. Združenje Europa Donna Slovenija je letošnje leto pripravila kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. V Sloveniji je rak dojke najpogostejši rak pri ženskah, ki pa je, če ga pravočasno odkrijejo, ozdravljiv.


Oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, najpogostejši obliki raka pri ženskah tako v Sloveniji kot v razvitem svetu. V Sloveniji je med letoma 2017 in 2021 povprečno letno za rakom dojk zbolelo 1504 žensk, umrlo pa 446. Pomembno je vedeti, da je z zgodnjim odkrivanjem in napredki v zdravljenju ozdravljivost raka dojk izjemno visoka. Barbara Mihevc Ponikvar, vodja presejalnega programa za raka dojk Dora, poudarja, da je ključno, da ženske redno pregledujejo svoje dojke in opazijo morebitne spremembe.

Program Dora 

Program Dora deluje od leta 2008 in je namenjen ženskam med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabijo na mamografijo – najbolj zanesljivo metodo za zgodnje odkrivanje raka dojk. Letos so že dosegli rekordno 79-odstotno udeležbo, opravili pa so že milijonto mamografijo. Od začetka programa so odkrili raka dojk pri približno 6000 ženskah, večinoma v zgodnji fazi, ko je bolezen še omejena na dojko, kar pomeni boljše možnosti za ozdravitev in manj obsežno kirurško zdravljenje.

Čas za ozaveščanje in preventivo

Združenje Europa Donna Slovenija z rožnatim oktobrom vsako leto poudarja pomen zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja raka. Predsednica združenja Tanja Španić opozarja, da lahko preventivni ukrepi, kot so zdrav življenjski slog in redno samopregledovanje, rešijo življenje. V sodelovanju s podjetji spodbujajo ženske k rednim pregledom s posebnimi sporočili, ki nas bodo v oktobru opominjala o pomeni samopregledovanja.

Ključ do manjšega tveganja

Kot pojasnjujejo zdravstveni strokovnjaki, številni dejavniki tveganja za raka dojk, kot sta starost in spol, sicer niso pod našim nadzorom, a lahko z zdravim življenjskim slogom zmanjšamo tveganje za nastanek bolezni. Redna telesna aktivnost, vzdrževanje zdrave telesne teže in dojenje po porodu so nekateri izmed ukrepov, ki pomagajo zmanjšati tveganje za razvoj raka dojk.

Vloga zdravstvenih delavcev in presejalnih programov

Medicinske sestre in zdravstveni delavci imajo pomembno vlogo pri izobraževanju žensk o tveganjih za raka dojk in pomenu zgodnjega odkrivanja. Zdravstveno opolnomočene ženske so bolj pripravljene na proaktivne ukrepe in pravočasno iskanje pomoči, kar bistveno prispeva k boljšim izidom zdravljenja. Celovit pristop, ki združuje raziskave, izobraževanje in dostop do zdravstvenih storitev, je ključen v boju proti raku dojk in zmanjševanju njegovega vpliva na družbo.

Vir: STA

Foto: Pixabay

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.