GLOBALNO
Poznate gozdni bonton? Neupoštevanje pravil vas lahko udari po žepu
Da bi zmanjšali negativne vplive prekomernega nabiranja gozdnih dobrin in preprečili škodo v gozdnem okolju, Javni zavod Krajinski park Goričko v teh dneh izvaja neposreden nadzor nad spoštovanjem predpisov in bontona pri nabiranju gob.
Sezona nabiranja gob je na vrhuncu, se pa mnogi ne zavedajo, da je pri nabiranju gob treba upoštevati gozdni bonton. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo, opozarja na pomembnost upoštevanja gozdnega bontona in predpisov, ki so zasnovani za trajnostno rabo gozdov. Te določbe so ključne za ohranjanje naravnih virov in zaščito gozdnega ekosistema.
Prost dostop do gozdov
Prost dostop do gozdov in možnost rekreativnega nabiranja gozdnih sadežev, plodov in gob je pomemben civilizacijski dosežek, ki je zapisan v predpisih. V Sloveniji je gozdna površina velika in dostopna za vse, ne le za lastnike. To omogoča širšemu krogu ljudi uživanje v naravnih lepotah, obenem pa nas obvezuje, da ravnamo odgovorno in spoštljivo do okolja.
Vendar pa mora vsak obiskovalec gozdov upoštevati določene omejitve, ki zagotavljajo, da lahko vsi uživamo v teh dobrinah. Spoštovanje pravil je ključno za ohranjanje ravnovesja v gozdnih ekosistemih.
Pravila dostopa in obnašanja v gozdu
Vsak obiskovalec gozda se mora zavedati, da je gozd lastnina fizičnih in pravnih oseb. Glede na Zakon o gozdovih mora lastnik gozda dopustiti čebelarjenje, lov ter rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali, vendar le v skladu s predpisi.
Uporaba gozdnih cest
Pri dostopu do gozdov z vozilom je nujno spoštovati režim uporabe gozdnih cest. Te so označene z informacijskimi tablami, ki določajo, ali je vožnja dovoljena ali ne. Prepoved vožnje po gozdnih vlakah in ustrezno parkiranje sta prav tako izredno pomembna.
Vozila se smejo ustavljati in parkirati le do 5 metrov od roba ceste, pri čemer ne smejo z vozilom zapirati gozdnih vlak ali kakorkoli drugače omejevati gospodarjenja z gozdom. Nespoštovanje določil ustavljanja in parkiranja v gozdu je prekršek, za katerega je zagrožena globa.
Gozdni bonton
Poleg pravil dostopa moramo vsi spoštovati gozdni bonton. Ta vključuje naslednje ključne točke:
- Ohranjanje čistoče: V gozdu ne puščajte smeti ali odpadkov.
- Varovanje rastlin: Ne uničujte gozdnih dreves, rastlin in gob.
- Hrup: Izogibajte se hrupu, saj lahko plašite gozdne živali.
- Kurjenje: Kurjenje v gozdu je strogo prepovedano.
- Omejitve nabiranja: Pri rekreativnem nabiranju plodov in rastlin ne presegajte dovoljene količine.
Pomembnost varnosti pri nabiranju gob
Nabiranje gob je priljubljena dejavnost, a zahteva posebno previdnost. Obiskovalci morajo biti sposobni prepoznati užitne vrste in se izogibati tistim, ki so strupene ali zaščitene. Pri nabiranju je ključno, da gobo odtrgate na način, da ne poškodujete njenega podgobja. To lahko storite tako, da jo nežno zavrtite okoli pokončne osi ali pa jo pri tleh odrežete z nožem.
Po nabiranju je treba gobe skrbno očistiti in jih prenesti v zračne košare. Uporaba PVC vrečk ni dovoljena, saj le-te ne omogočajo pretoka zraka, kar lahko povzroči propadanje gob.
Posamezni obiskovalec gozda lahko dnevno nabere do 2 kg gob za lastne potrebe, razen v primeru, da so gobe zaščitene. Prav tako lahko naberemo do 2 kilograma plodov, mahov in kostanja ter do 1 kilogram zelnatih rastlin.
Kazni za nespoštovanje pravil
Pomembno je vedeti, da je nespoštovanje gozdnega bontona in pravil nabiranja prekršek, za katerega je zagrožena globa. Višina globe lahko doseže do 400 evrov, kar je opozorilo na resnost upoštevanja predpisov. Gozdarski inšpektorji bodo v jesenskem času izvajali inšpekcijski nadzor nad nabiranjem gozdnih sadežev in nedovoljenimi vožnjami v gozdovih.
Spoštovanje narave in prihodnosti gozdov
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter gozdarski inšpektorji pozivajo vse obiskovalce, naj ravnajo spoštljivo do gozdov. Gozdovi so izjemnega pomena za naše okolje, saj zagotavljajo obnovljive vire energije in surovin, hkrati pa imajo blagodejen vpliv na naravo in naše zdravje. Upoštevanje pravil in bontona bo omogočilo, da bomo vsi uživali v naravi še mnoge generacije.
Zavedajmo se, da je vsak obisk gozdov priložnost, da pokažemo odgovornost do narave in njenega ravnovesja.
Foto: Freepik
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
To pa itak
Največji kradljivci gozdnih sadežev se še vedno vsak dan gibajo po gozdu in veselo kradejo. Nimajo pa niti enega drevesa v gozdu ker živijo v bloku. Povrh vsega pa vse te gozdne sadeže prodajajo in se hvalijo koliko zaslužijo.
Mij gozdni palčki čakamo take lopove keri nam kradejo. Bog njim pomagaj ko jih dobimo.
50 let nazaj je bilo v teh krajih čez vikend po pet avtobusov z MB registracijo pa ni nihče nič komentiral ,smo v časih zavisti in nevoščljivosti
Smo v časih ko tuje pusti pri miru.
Tudi če pobiraš na svojem je količina omejena, raje naj zgnije kot bi privoščil drugemu
Nehajte že enkrat s temi gobmi !