GLOBALNO
Potrdili so primera ptičje gripe
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je sporočila, da so pri dveh poginjenih labodih, najdenih v občini Ptuj, potrdili prisotnost ptičje gripe. Rejce perutnine in ptic v ujetništvu opozarjajo na nujnost spoštovanja priporočil in izvajanje ustreznih ukrepov za preprečitev širjenja bolezni, prav tako pa opozarjajo širšo javnost, saj se gripa prenaša tudi preko kontaminirane obutve in preko živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki.
Kot so pojasnili na upravi, jih je Nacionalni veterinarski inštitut obvestil o pozitivnih rezultatih testiranj na aviarno influenco H5N1 pri labodih grbcih, ki so bili najdeni pri Ptujskem jezeru. Nevaren virus lahko močno vpliva na populacijo perutnine in prostoživečih ptic, zato na upravi opozarjajajo na ukrepe in javnost pozivajo k odgovornemu ravnanju.
Zaščitni ukrepi za preprečevanje širjenja virusa
Državno središče za nadzor bolezni je na podlagi ugotovitev sprejelo ukrepe za zmanjšanje tveganja prenosa virusa s prostoživečih ptic na perutnino. Na območju občin Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju in Hajdina je dovoljena reja perutnine in ptic v ujetništvu le na način, ki zagotavlja zaščito pred stikom s prostoživečimi pticami. To pomeni, da morajo biti živali zaprte v objekte ali nastanjene v pokritih prostorih, ki so obdani z mrežo.
Na ravni celotne Slovenije še naprej ostajajo v veljavi priporočila za zmanjšanje tveganja prenosa virusa z divjih ptic na perutnino in ptice v ujetništvu. Uprava poudarja, da je ključno zgodnje odkrivanje bolezni, saj lahko le tako omejimo njeno širjenje in s tem zmanjšamo škodo, ki jo lahko povzroči.
Poziv rejcem in javnosti
Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo, da ob zaznavi kakršnihkoli znakov bolezni nemudoma obvestijo svojega veterinarja. Med znake okužbe spadajo zmanjšana poraba krme in vode za več kot pet odstotkov, padec nesnosti, povišan dnevni pogin, neobičajni klinični znaki (kot so ravnodušnost, kihanje, kašljanje, izcedki iz nosnic) in morebitne živčne motnje (na primer tresenje, krči ali težave z gibanjem).
Uprava hkrati opozarja tudi javnost. Ker se virus lahko prenaša preko kontaminirane obutve ali živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami, sprehajalce pozivajo, naj se izogibajo vodnim površinam, kjer se zadržujejo vodne ptice, in jih ne krmijo. Če opazijo poginule vodne ptice, naj pokličejo številko 112, so še zapisali.
Foto: Pixabay
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.