https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

TRENDI

Pozabljeni nasveti naših babic: Kako ohranjati zelenjavo in sadje sveže brez hladilnika

27.10.2024  

V današnjem času smo navajeni shranjevati večino svežih živil v hladilniku, saj verjamemo, da je to najboljši način, da ohranimo njihovo svežino. Toda naše babice so poznale naravne metode shranjevanja, ki so delovale že dolgo pred pojavom hladilnikov. Te preproste, a učinkovite metode so okolju prijazne in pogosto podaljšajo obstojnost živil na način, ki morda preseneča.


Čeprav se lahko zdi nemogoče, je več načinov, kako ohraniti sadje in zelenjavo sveže tudi brez sodobnih tehnologij. Oglejmo si nekaj teh pozabljenih, a preizkušenih nasvetov.

1. Shranjevanje korenaste zelenjave v pesku

Ena izmed najstarejših tehnik za ohranjanje svežine korenaste zelenjave, kot so korenje, rdeča pesa in krompir, je shranjevanje v suhem pesku. Babice so to tehniko pogosto uporabljale v kleteh. Korenasto zelenjavo so položile v lesene zabojčke in jo zasule s plastjo peska. Pesek pomaga ohranjati vlago v zelenjavi, hkrati pa preprečuje, da bi se začela kvariti.

Kako to storiti:

  • Korenasto zelenjavo operite in dobro osušite.
  • Vzemite leseno ali plastično posodo, na dno položite plast suhega peska.
  • Zelenjavo položite na pesek tako, da se plodovi ne dotikajo.
  • Dodajte še eno plast peska, dokler ne prekrijete vse zelenjave. Shranjujte na hladnem in suhem mestu, kot je klet ali shramba.

2. Zavijanje listnate zelenjave v vlažne krpe

Špinača, blitva in druge vrste listnate zelenjave hitro ovenejo, če niso shranjene pravilno. Namesto, da bi jih dali v hladilnik, lahko uporabite metodo vlažnih krp. Vlažna tkanina ohranja optimalno raven vlage, hkrati pa preprečuje, da bi listi postali premokri in gnili.

Kako to storiti:

  • Liste operite in jih dobro osušite.
  • Vzemite bombažno ali laneno krpo, jo navlažite (ne preveč mokro) in vanjo zavijte zelenjavo.
  • Tako zavito zelenjavo postavite v zračno shrambo ali temen kotiček kuhinje. Zamenjajte krpo, ko se začne sušiti.

3. Obesite čebulo in česen v pletenice

Čebula in česen sta znana po tem, da sta obstojna tudi brez hlajenja, vendar ju je treba shranjevati na pravilen način. Naše babice so znali česen in čebulo spletati v pletenice, kar je omogočalo kroženje zraka in preprečilo gnitje.

Kako to storiti:

  • Čebulo ali česen s krajšimi stebli spletite v pletenico.
  • Pletenice obesite na suho in dobro prezračeno mesto, npr. v shrambi ali kuhinji. To ne le ohrani svežino, ampak daje tudi rustikalen videz kuhinje.

4. Shranjevanje jabolk in krompirja skupaj

Morda niste vedeli, vendar lahko s shranjevanjem jabolk in krompirja skupaj preprečite kaljenje krompirja. Jabolka sproščajo plin etilen, ki zavira rast poganjkov na krompirju, zaradi česar ostane svež dlje časa.

Kako to storiti:

  • Položite krompir in jabolka v isto leseno zabojček ali košaro.
  • Shranjujte na hladnem, temnem in suhem mestu. Bodite pozorni, da preverjate stanje krompirja in jabolk, da odstranite morebitne poškodovane ali gnile plodove.

5. Uporaba kisa za podaljšanje svežine jagodičevja

Jagode, maline in drugo jagodičevje so znani po tem, da hitro začnejo plesneti. Preprost trik, ki so ga babice uporabljale, je namakanje sadja v razredčeni raztopini kisa, kar uniči plesni in bakterije, ki povzročajo kvarjenje.

Kako to storiti:

  • Zmešajte 1 del kisa (najbolje jabolčnega) s 3 deli vode.
  • Jagode ali drugo jagodičevje za nekaj minut namočite v to mešanico.
  • Nato jih dobro osušite (lahko uporabite papirnato brisačo). Tako obdelano jagodičevje shranite v zračno posodo na pultu in ga porabite v nekaj dneh.

6. Zavijanje sadja v papir za podaljšanje svežine

Naše babice so pogosto uporabljale preprost trik, da bi podaljšale svežino jabolk, hrušk in breskev. Sadje so zavili v papir, kar preprečuje, da bi plodovi prišli v neposreden stik in začeli hitreje gniti zaradi etilena.

Kako to storiti:

  • Vzemite vsak plod posebej in ga zavijte v časopisni papir ali nebeljen papir za peko.
  • Sadje zložite v škatlo ali košaro in ga hranite v shrambi. Tako se bo sadje ohranilo sveže dlje, hkrati pa preprečite gnitje.

7. Kisanje zelenjave za dolgotrajno shranjevanje

Če želite podaljšati življenjsko dobo zelenjave, je ena najboljših metod kisanje. To tehniko so babice pogosto uporabljale za ohranjanje kumaric, paprik, korenja in mnogih drugih vrst zelenjave. Kis ne le podaljša življenjsko dobo živil, ampak jim doda tudi bogat okus.

Kako to storiti:

  • Pripravite mešanico kisa, vode in soli.
  • Zelenjavo očistite, narežite in jo položite v sterilizirane kozarce.
  • Zalijte s kislinsko mešanico in tesno zaprite. Shranjujte na hladnem in temnem mestu. Takšna zelenjava lahko zdrži več mesecev ali celo leto.

Te preproste, a učinkovite metode so dokaz, da za ohranjanje svežine sadja in zelenjave ni vedno potrebna sodobna tehnologija. Z uporabo naravnih metod, ki so jih uporabljale naše babice, lahko ne le podaljšate rok uporabnosti živil, ampak tudi zmanjšate potrebo po hlajenju in posledično prihranite energijo. Hkrati pa s tem vračate tradicionalno modrost v svoj vsakdanjik in pripomorete k bolj trajnostnemu načinu življenja.

* Slike so simbolične, Foto: Freepik

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      27.10.2024 ob 18:23 dedek gost

      Pozabljeni nasveti naših babic: ker niso vedele za trgovske centre, če bi vedele ne bi bile v zadregi ?!

      3 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.