GLOBALNO
Kako se iz zgodovine cunamijev učimo pomembnosti preventive?
Vsako leto 5. novembra države po vsem svetu obeležujejo Svetovni dan ozaveščanja o cunamijih. Ta dan je namenjen povečanju ozaveščenosti o cunamijih ter deljenju inovativnih pristopov za zmanjšanje tveganj.
Cunamiji so redki, a ko se zgodijo, lahko povzročijo hudo uničenje. Cunamiji veljajo za eno najbolj smrtonosnih naravnih nesreč. Cunami v Indijskem oceanu leta 2004 je zahteval 227.000 življenj v 14 državah. V zadnjih 100 letih je 58 cunamijev povzročilo več kot 260.000 smrtnih žrtev. Najpogosteje se pojavljajo v Tihem oceanu in Indoneziji, vendar so številne druge države prav tako izpostavljene visokemu tveganju za cunamije. Gre za zahodno obalo Združenih držav Amerike, Japonsko, Novo Zelandijo, Indijo, Italijo, Maroko, Portugalsko.
Potres je predpogoj za nastanek cunamija. Seizmična aktivnost ob potresu sproži serijo izbruhov v oceanskih vodah, ki se spremenijo v ogromne valove. Ti valovi se ob približevanju kopnemu višajo in višajo. Najvišji cunami, ki so ga kadarkoli zabeležili, je dosegel 30 metrov (100 čevljev) v zalivu Lituya na Aljaski leta 1958. Zaradi redke poseljenosti tega območja so zabeležili le pet smrtnih žrtev. Poleg izjemnih višin so valovi cunamijev zelo hitri. Med cunamijem v Indijskem oceanu so valovi potovali s hitrostjo 800 km/h (500 milj na uro).
Ko človek preživi potres, ki mu sledi cunami, mora preživeti tudi val, ki zadene obalo, in nato še poplavo, ki sledi. Ko je izdano opozorilo pred cunamijem, je ključnega pomena, da se oseba umakne na višje ležeče območje ali čim dlje v notranjost.
Številne države organizirajo dogodke za ozaveščanje o cunamijih. Prirejajo izobraževalne seminarje, na katerih se javnost seznanja s cunamiji, in okrogle mize o pripravljenosti na nesreče. Cunamiji prizadenejo le obalne skupnosti, vendar lahko ta dan obeležite tudi, če ne živite ob obali. Tukaj je nekaj načinov, kako lahko sodelujete:
- Spoznajte vse o cunamijih
- Premislite, kaj bi naredili v primeru cunamija
- Pripravite načrt za primer naravne nesreče
- Oglejte si film o cunamijih, kot so Nemogoče (The Impossible), Globok udarec (Deep Impact), 2012 in Vihar vseh viharjev (The Perfect Storm)
Ko delite vsebino na družbenih omrežjih, uporabite #WorldTsunamiAwarenessDay.
Zgodovina
Za ustanovitev Svetovnega dneva ozaveščanja o cunamijih ima zasluge Japonska. Zaradi svojih izkušenj s cunamiji je Japonska postala vodilna na področju priprav na te naravne nesreče. Država ima veliko strokovnega znanja o zgodnjem opozarjanju pred cunamiji in zmanjšanju njihovih učinkov v prihodnosti. Za Svetovni dan ozaveščanja o cunamijih so izbrali 5. november, da bi počastili japonsko zgodbo »Inamura-no-hi« ali »sežig riževih snopov«.
Leta 1858 je japonski kmet opazil, da se je morje začelo umikati, in vedel, da bo kmalu prišel cunami. Za opozorilo vaščanom je zažgal svojo riževo žetev. Kasneje je zgradil nasip in zasadil drevesa, da bi zaščitil vas pred prihodnjimi cunamiji. Leta 2015 so Združeni narodi 5. november razglasili za Svetovni dan ozaveščanja o cunamijih.
Foto: pixabay
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.