https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

TRENDI

Pravilna pozicija za spanje - Kako ohraniti hrbtenico zdravo?

7.11.2024  

Kakovost našega spanca ni odvisna samo od tega, koliko ur prespimo, temveč tudi od tega, v kakšni poziciji spimo. Optimalna spalna pozicija je namreč ključnega pomena za ohranjanje zdrave hrbtenice in preprečevanje bolečin v vratu ter hrbtu. Nezdrave spalne navade torej lahko povzročijo nelagodje, ki vpliva na vsakodnevno počutje in dolgoročno zdravje.

V nadaljevanju preverite, kako lahko izboljšamo svoj spalni položaj in kako se pri tem lahko podpremo z ustreznim vzglavnikom.

Za zdravje hrbtenice moramo skrbeti tudi ponoči

Hrbtenica je osnovna podpora našemu telesu in skrb zanjo mora biti ena izmed prioritet. Med spanjem ima naše telo čas za regeneracijo, pri čemer se sprostijo tudi mišice, sklepi in hrbtenica.

Pri spanju v neustrezni poziciji se lahko hrbtenica nepravilno ukrivi, kar sčasoma privede do bolečin v spodnjem delu hrbta ali vratu. Dolgotrajno neustrezno spanje pa lahko nato vodi do napetosti, togosti in celo do kroničnih težav s hrbtenico.

Ena najpogostejših težav je bolečina v vratu, ki jo običajno povzročajo neustrezni vzglavniki. Mnogi ljudje vlogi anatomskega vzglavnika ne pripisujejo dovolj pomena in veliko jih spi na prevelikem ali premajhnem vzglavniku, kar pomeni, da vrat ni v pravilni liniji s hrbtenico.

Najpogostejše spalne pozicije in njihove posledice

Spanje na hrbtu

Pozicija, ki se najbolj priporoča za spanje, saj omogoča, da je hrbtenica v naravni legi. Teža telesa se enakomerno razporedi, kar zmanjšuje pritisk na hrbet in vrat. Vendar pa tudi tukaj obstajajo pasti. Če je vaš vzglavnik previsok, se lahko zgodi, da je vrat v nepravilnem položaju, kar vodi v napetost.

Če radi spite na hrbtu, premislite o uporabi anatomskega vzglavnika, ki vam zaradi svoje posebej zasnovane podpore pomagal pri vzdrževanju ustrezne linije vratu in hrbtenice.

Spanje na boku

Tudi spanje na boku je zdrava izbira, saj hrbtenico, boke in ramena postavlja v ustrezno lego. Seveda pa tudi pri tej poziciji ne smemo pozabiti na dobro podporo vratu. Odličen je anatomski vzglavnik, v primeru že obstoječih težav in bolečin pa razmislite o vzglavniku za boleč vrat, ki je oblikovan tako, da podpre vrat in ramena. Poleg tega je priporočljivo, da si v tej poziciji pod/med kolena namestimo manjšo blazino, kar podpira pravilno poravnanost medenice in hrbtenice.

Spanje na trebuhu

Če radi spite na trebuhu, ste si žal izbrali za hrbtenico najmanj priporočljiv položaj. Vrat se v tej poziciji običajno zasuče, kar lahko povzroči resne težave z mišicami in sklepi. Če se ne morete odpovedati spanju na trebuhu, je še toliko bolj pomembno, da uporabite čim nižji vzglavnik ali pa sploh nobenega, da zmanjšate obremenitev na vrat.

 

 

Kako izboljšati svoj spalni položaj?

Z majhnimi prilagoditvami lahko drastično izboljšamo svojo spalno držo in zmanjšamo tveganje za bolečine v hrbtenici in vratu. Kako si še lahko pomagamo?

  • Anatomski vzglavnik - Z izbiro posebej zasnovanega vzglavnika, ki podpira naravno ukrivljenost vratu in hrbtenice boste poskrbeli za svojo hrbtenico in vrat, ne glede na vašo najljubšo spalno pozicijo.
  • Vzglavnik za boleč vrat - Če že imate težave z vratom, vam lahko ta posebni vzglavnik pomaga zmanjšati napetost in bolečino. Vzglavnik za boleč vrat je oblikovan tako, da podpira tako vrat kot ramena, kar zmanjšuje pritisk in omogoča bolj udobno spanje.
  • Blazina za kolena - Če spite na boku, je priporočljivo, da si med kolena vstavite manjšo blazino, kar vam bo pomagalo pri vzdrževanju pravilne poravnave medenice in hrbtenice.
  • Kakovostna in prilegajoča vzmetnica - Premehka vzmetnica lahko povzroči, da se vaša hrbtenica preveč upogne, kar povzroča napetost v mišicah. Idealna vzmetnica mora biti dovolj čvrsta, da podpira naravne krivulje telesa, vendar tudi dovolj udobna, da se prilagodi vaši obliki telesa.

Poleg neustreznih spalnih pozicij pogosto delamo napake tudi pri izbiri za opreme za spalnico oziroma spanje, kar lahko še dodatno poslabša težave s hrbtenico in vratom.

  • Če je vzglavnik previsok ali prenizek, se vrat znajde v nenaravni poziciji, kar vodi v bolečin. Investirajte v anatomski vzglavnik, ki podpira pravilno ukrivljenost vratu.
  • Kot že omenjeno, lahko premehka vzmetnica povzroči, da se telo pogreza, kar vodi do neenakomerne porazdelitve teže in napetosti v hrbtenici. Izberite vzmetnico, ki je dovolj trda, da podpira hrbtenico v naravni legi.
  • Nekateri vzglavniki se hitro obrabijo in izgubijo svojo podporno funkcijo. Priporočljivo je, da vzglavnik zamenjate vsake 1-2 leti.

Optimalna spalna pozicija je vaš zaveznik pri ohranjanju zdrave hrbtenice in prijetnih noči brez bolečin. Z majhnimi spremembami, kot sta uporaba anatomskega vzglavnika in primerne vzmetnice, lahko vsak večer poskrbite za popolno udobje in sprostitev.

Najboljše vzglavnike, zasnovane za udobje in podporo, ter vse, kar rabite za prijeten spanec, lahko najdete pri Odeji. Preverite njihovo ponudbo in si privoščite udobje, ki si ga zaslužite!

*Oglasni prispevek

    Fotogalerija