https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Ob martinovem: Slovenci si lahko privoščimo 74 litrov kakovostnega vina

11.11.2024 ob 6:00  

Slovenski vinogradniki so lani obdelovali skupno 14.404 hektarje vinogradov, v katerih je raslo nekaj več kot 57 milijonov trsov. Bele sorte grozdja so zasedale večino površin, kar 70 % vseh vinogradov, kar ponovno potrjuje prevlado belih vin v Sloveniji.


Kljub obsežnim vinogradniškim površinam je bila letina grozdja podpovprečna, saj se je povprečni pridelek zmanjšal za približno 15 % v primerjavi z zadnjimi desetimi leti.

Pridelek belega grozdja je bil letos ocenjen na 5,1 tone na hektar, kar je kar za petino manj od desetletnega povprečja. Rdeče sorte grozdja prav tako niso dosegle običajnih rezultatov, saj je letošnji pridelek s 5,2 tone na hektar za 17 % nižji od dolgoletnega povprečja.

Večja samooskrba z vinom, povprečje na prebivalca 29 litrov

Kljub manjšemu pridelku je Slovenija v tržnem letu 2022/2023 dosegla visoko stopnjo samooskrbe z vinom, ki je znašala 92 %. Skupno je bilo pridelanih 572.000 hektolitrov vina, od tega je bilo 67 % belih vin, kar odraža preference slovenskih pridelovalcev in potrošnikov.

Povprečna razpoložljiva količina vina na prebivalca je znašala 29 litrov, pri čemer so bela vina predstavljala 69 %, kar ustreza 20 litrom na prebivalca.

Z vinogradništvom se ukvarja skoraj 30 tisoč pridelovalcev

Po zadnjem popisu vinogradov se v Sloveniji z vinogradništvom ukvarja 28.481 pridelovalcev. Povprečni vinogradnik obdeluje le 0,54 hektarja vinogradov. Kar 91 % vseh pridelovalcev prideluje grozdje na površinah, manjših od enega hektarja, kar predstavlja 31 % vseh vinogradniških površin v državi. Te številke nakazujejo na značilno razdrobljenost slovenskega vinogradništva, kjer prevladujejo manjše družinske kmetije in posamezni pridelovalci.

Cena vina in potrošnja v gospodinjstvih

Gospodinjstva so za nakup vina leta 2022 v povprečju porabila 50,94 evra. Povprečna cena za liter namiznega vina je bila 2,23 evra, medtem ko je za liter kakovostnega vina v trgovinah znašala 4,71 evra.

V gostinskih lokalih je cena kakovostnega vina občutno višja, s povprečjem okoli 19,52 evra za liter. Za ta znesek je bilo lani treba delati povprečno 135 minut. Ob povprečni mesečni neto plači bi si Slovenec v gostinskem lokalu lahko privoščil 74 litrov kakovostnega vina.

Zunanja trgovina z vinom, največ izvozimo v ZDA

Lani je Slovenija izvozila vina v vrednosti 19,6 milijona evrov, največ v Združene države Amerike (17 %), Italijo (14 %) in Hrvaško (14 %). Uvoz vina iz svežega grozdja je bil nekoliko višji in je znašal 20,7 milijona evrov. Največ vina je Slovenija uvozila iz Francije in Italije (obe državi predstavljata po 28 % celotnega uvoza), sledila pa je Severna Makedonija s 13 %.

Vinograd v slovenskem prostoru

V Sloveniji lahko najdemo kar 22 ulic z imenom, ki v sebi nosi besedo "vinograd". Med njimi so denimo Cesta med vinogradi, Med vinogradi, Na vinograd, Pod vinogradi, Vinogradniška cesta, Vinogradniška pot in Vinogradniška ulica. Posebnost pa predstavlja tudi naselje Vino, kjer je na začetku letošnjega leta živelo 155 prebivalcev.

Vir: SURS, Foto: Arhiv Pomurec

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.