https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Kupujete nepremičnino? Preverite, kako se izogniti tveganjem

08.11.2024 ob 6:00  

Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) je izdala dve informativni brošuri, zasnovani kot vodnika za laike, ki kupujejo nepremičnine za lastno bivanje. Brošuri kupce opozarjata na ključne vidike nakupa stanovanj, hiš ali zazidljivih zemljišč za gradnjo.


Informacije so usmerjene v pomoč fizičnim osebam, ki kupujejo nepremičnine na vedno zahtevnejšem trgu, kjer se cene nepremičnin zaradi premajhne ponudbe še naprej višajo.

Trije vidiki, ki jih kupec ne sme zanemariti: Pravo, ekonomija in gradbeništvo

Nakup stanovanjske nepremičnine zahteva premišljeno analizo pravnega, ekonomskega in gradbenega stanja nepremičnine. Brošura GURS je zasnovana kot opomnik za varno nakupno odločitev, ki temelji na:

  • Pravnem stanju nepremičnine: Pri nakupu stanovanja ali hiše je ključno, da je nepremičnina pravilno vpisana v zemljiško knjigo, brez bremen ali pravnih omejitev. Prav tako morajo biti izdana pravnomočna gradbena in uporabna dovoljenja.
  • Ekonomskih dejavnikih: Nakup nepremičnine navadno vključuje dolgoročne finančne obveznosti. Poleg začetne investicije se bodo kupci soočali s stroški vzdrževanja, obratovanja in kasnejših naložb v prenovo.
  • Gradbenem vidiku: Za stanovanja v večstanovanjskih stavbah je pomembno, da so etažne enote vpisane v zemljiško knjigo. Kakovost gradnje, energetska učinkovitost in standardi vgrajenih materialov imajo velik vpliv na dolgoročne stroške in udobje bivanja.

Svetujemo: Previdnost zaradi hitro spreminjajočih se razmer na trgu

Geodetska uprava poudarja, da so na današnjem nepremičninskem trgu kupci pogosto pod časovnim pritiskom in konkurenco, saj so v igri tudi dobro informirani investitorji. To pomeni, da včasih primanjkuje časa za temeljit pregled nepremičnine, še posebej ker se mnoga stanovanja prodajo že pred izgradnjo. Kupci naj bodo zato pri odločitvah izjemno previdni, saj pomanjkanje časa pogosto vodi do pomanjkljive ocene kakovosti in lokacije nepremičnine.

Nasveti za varnejši nakup:

  • Pravno stanje: Prepričajte se, da je pravni status nepremičnine brezhiben – vpis v zemljiško knjigo in odsotnost bremen sta ključna pogoja.
  • Finančne obveznosti: Poleg začetne investicije načrtujte tudi stroške za prihodnje vzdrževanje in prenove, ki jih zahteva lastništvo.
  • Lokacija in kakovost gradnje: Vzemite si čas za raziskavo lokacije in kakovosti gradbenih materialov, saj ti dejavniki vplivajo na dolgoročno udobje bivanja in tržno vrednost nepremičnine.
  • Vključite strokovnjake: Pravno in gradbeno preverjanje nepremičnine z usposobljenimi strokovnjaki, kot so nepremičninski agenti, gradbeni strokovnjaki in pravniki, lahko bistveno zmanjša tveganja in napake pri nakupu.

Geodetska uprava tako vsem kupcem priporoča, da kljub tržnim pritiskom v procesu nakupa delujejo skrbno in premišljeno, saj lahko pravilno ocenjeni ključni dejavniki pomembno vplivajo na kakovost življenja in dolgoročno vrednost naložbe.

Foto: Freepik

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      08.11.2024 ob 9:52 radgončan gost

      Mladi nimajo šans za nakup nepremičnine ! Tisti kateri pa kupujejo nepremičnine v njih naselijo delavce raznih narodnosti za delovno silo pa mešetarijo ali pa prodajajo prodajajo naprej za vrtoglave cene ! Pokvarjenci do obisti . Tega je v Gornji Radgoni kar veliko v vednost . Panvita , Arkont itd

      7 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      08.11.2024 ob 10:15 gost

      V poštev pridejo samo migrantje , ker se za njih tudi kupi. Slovenci pa, pa ........

      7 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      08.11.2024 ob 10:29 smrkci gost

      Ko imaš denar za nepremičnine si ti glavni in ne prodajalec,nepremičnino dobro poglej kaj kopuješ,smeti ne kupuj ker jih prodajalec prodaja z nepremičninov vred.Ogromno kupcev kupi mačka v žaklu.

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.